Dlaczego „zniknął” jeden kurs linii N2? Zastępuje go inna linia.

Korekta w dniach kursowania linii N2, to również jeden kurs mniej w piątki. Dlaczego?


Mało pasażerów

Z uwagi na niską frekwencję pasażerów, do okresu letniego, zawieszone zostało kursowanie linii nocnej nr N2 w dni robocze. Jak wyjaśnił i jednocześnie zapewnił Zarząd Transportu Miejskiego, linia będzie kursować codziennie w okresie letnim, kiedy ruch pasażerski w godzinach nocnych znacznie się zwiększa.

Od dziś – 23 lutego – linia N2 kursować będzie tylko w weekendowe noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę – to wtedy linią podróżuje na prawdę dużo pasażerów – informował ZTM.


Dodatkowe cięcia kursów

Oprócz likwidacji kursów w dni robocze, ZTM podjął decyzję o „ucięciu” jednego z kursów w noc w piątku na sobotę. Mowa o kursie dojazdowym, z ul. Czarnowskiej do Os. Świętokrzyskiego, realizowanym o godzinie 23:35.

Powody są dwa. Jednym z nich, jest ostatni kurs linii nr 35, realizowany o godzinie 23:32, a więc tylko 3 minuty przed kursem linii nocnej. To właśnie ten kurs linii N2 jeździł zazwyczaj całkowicie pusty, a linia nr 35 pozwoli na dojazd do Os. Świętokrzyskiego.

Drugim powodem jest system informatyczny obsługujący kielecką komunikację miejską. System nie rozróżnia konkretnych dni tygodnia, a jedynie dni „powszednie” oraz dni „wolne”. Kurs o godzinie 23:35 w piątki sprawiłby, że system traktowałby go jako kurs „powszedni”, czyli taki, który realizowany jest codziennie od poniedziałku do piątku, a w konsekwencji tablice elektroniczne i wyszukiwarka połączeń wyświetlałyby kursy linii N2 również w dniach, w których nie kursuje. Wprowadzałoby to w błąd pasażerów, stąd ta decyzja – wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego.

Pozostałe godziny kursowania pozostały bez zmian. Linia N2 z pewnością będzie uruchamiania również okazjonalnie m.in na majówkę czy Święto Kielc.