Gmina Zagnańsk ma dość komercyjnych usług MPK. Przewoźnik atakuje wójta i nie mówi całej prawdy.

Gmina Zagnańsk postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich mieszkańców. Jest również kolejną gminą, która poznała się na „usługach” kieleckiego przewoźnika. Planowane są zmiany w obsłudze linii 7 oraz 32.

Były telefon i pisma

W związku z licznymi telefonami i pytaniami dotyczącymi transportu publicznego na terenie gminy Zagnańsk jakie wpływają do Urzędu Gminy, wójt gminy Zagnańsk Pan Wojciech Ślefarski postanowił opublikować wyjaśnienia, których unika MPK.

Na wstępie wyjaśnić należy obsługę komunikacyjną gminy. Poza liniami miejskimi, realizowanymi na zlecenie gminy (7 i 32), do gminy kursowały prywatne busy, oraz linie komercyjne MPK 202 oraz 204. Linie komercyjne są dla MPK kompletnie nierentowne i utrzymywane jedynie ze względów politycznych.

W dniu 22 maja (piątek) o godzinie 14.00 wpłynęło oficjalne pismo z firmy MPK informujące Gminę Zagnańsk o ograniczeniu ilości kursów na liniach komercyjnych w dniach powszednich oraz zawieszeniu kursowania autobusów tychże linii w soboty, niedziele i święta począwszy od 1 czerwca 2020 roku. – informuje wójt gminy. W dniu 25 maja (poniedziałek) uzyskaliśmy dokładną informację ile i o której godzinie będzie kursować autobusów linii komercyjnej nr 202 i 204 tj. linia nr 202 Kamionki – Kielce godz. 520, powrót godz. 1440 i linia nr 204 Długojów – Kielce godz. 450 i 530, powrót 1410 i 1515. – wyjaśnia.

Niestety MPK liczyło zapewne na błagania ze strony gminy i dopłaty do ich prywatnych kursów. Sami sobie strzelili w kolano…

Wójt rozwija transport w gminie

W związku z ignorowaniem przez MPK swoich pasażerów, wójt niezwłocznie rozpoczął działania zmierzające do poprawy sytuacji komunikacyjnej gminy.

  • Prywatni przewoźnicy

Przeprowadziłem z kilkoma przewoźnikami rozmowy w sprawie możliwości uruchomienia od 01.06. br. zastępczych / uzupełniających kursów na trasach linii nr 202 i 204. Przewoźnicy wyrazili zainteresowanie i podjęli czynności w celu uruchomienia takich linii. – wyjaśnia wójt gminy.

  • Zmiany na liniach 7 i 32

Zwróciłem się z pytaniem do Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach o możliwość wydłużenia linii autobusowej nr 7 do Samsonowa oraz linii nr 32 do Kołomani. W przypadku pozytywnej odpowiedzi, podejmę kolejne kroki aby jak najszybciej wprowadzić takie zmiany. Przewidywany termin tych zmian to 15.06.br.

  • Linia gminna wewnątrz Zagnańska

Zleciłem opracowanie wniosku do Wojewody Świętokrzyskiego w sprawie pozyskania dopłaty z puli środków z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na utworzenie linii o charakterze użyteczności publicznej na terenie gminy Zagnańsk na trasach:

– Belno – Zagnańsk – Jaworze – Gruszka – Kajetanów;

– Szałas – Samsonów-Ciągłe – Samsonów – Zagnańsk – Jaworze.

W przypadku pozytywnej oceny wniosku, zostanie przeprowadzana procedura wyłonienia przewoźnika w trybie złożenia stosownych ofert. Przewidywany termin uruchomienia przedmiotowych linii 01.07.b

Wójt Wojciech Ślefarski zaznacza jednocześnie, że czynności w krótkim czasie doprowadzą do unormowania sytuacji i zapewnienia trwałości transportu publicznego w Gminie Zagnańsk.

MPK atakuje, bo tylko to potrafi

MPK robi co potrafi czyli… publikuje oświadczenia. W treści jak zwykle dowiadujemy się, że są jedyni i najlepsi, nikt nie zna się na tranposrcie jak oni. Dodatkowo, nowością jest atak na władze inne, niż Prezydent Kielc. Celem stał się wójt gminy Zagnańsk. Przewoźnik wprost wyśmiewa starania wójta i obraża jego znajomość rynku. Wpis na stronie Wójta pokazuje zupełną nieznajomość realiów rynku transportu pasażerskiego, ale jednocześnie jego „troskę” o mieszkańców – czytamy w oświadczeniu MPK. Dodatkowo, mimo zgłoszenia się chętnych przewoźników do wójta, MPK twierdzi, że Prywatni przewoźnicy nie są zainteresowani utworzeniem linii użyteczności publicznej. No cóz, jak zawsze wiedzą lepiej.

Gminie Zagnańsk gratulujemy podjęcia rozsądnych decyzji odnośnie transportu publicznego w swojej gminie.

 

 

Szanowni Państwo,

Z zażenowaniem zapoznaliśmy się z oświadczeniem Wójta Gminy Zagnańsk, który „zadbał” o transport…

Opublikowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach Sobota, 30 maja 2020