Komunikacja miejska w Kielcach - aktualności
 
 Listopad 2011 
 • 03.11.2011 - Kolejne zakupy MPK Kielce

Siedem autobusów MAZ 203 od 01.11.2011 jeździ w sieci KZK GOP. Według MPK Kielce pojazdy zostały wypożyczone do końca roku z możliwością późniejszego zakupu, jednak od pierwszych dni kursowania na Śląsku mają nowe tablice rejestracyjne oraz nowe numery taborowe. Autobusy obsługują linię nr 23, której obsługę realizuje firma Usługi Przewozowe Henryk Polak. Pojazdy, które są eksploatowane przez firmę to #907, #909, #911, #912, #914, #916, #917. Dodajmy, że od października po śląskich drogach jeżdżą również przegubowe SAMy.

 Październik 2011 

 • 23.10.2011 - Kolejne zakupy MPK Kielce

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach rozszerzyło złożone we wrześniu zamówienie na dostawę autobusów. Do dwudziestu Solarisów Urbino 12 dołączą dwa przegubowe Solarisy Urbino 18 oraz jeden używany Solaris Urbino 15 wyprodukowany w 2007 roku. Pojazdy zostaną dostarczone do Kielc w pierwszym kwartale 2012 roku.

 Wrzesień 2011 

 • 24.09.2011 - MPK Kielce testuje Mercedesa Citaro K

W piątek MPK Kielce rozpoczęło tygodniowe testy Mercedesa Citaro K. Niskopodłogowy autobus o długości 10,5 m w wersji trzydrzwiowej był w tym tygodniu prezentowany na Transexpo 2011. Pojazd przez najbliższe dni będzie obsługiwał linię 201 (linia komercyjna MPK Kielce). Pojazd już pierwszego dnia zebrał dużo komplementów ze strony pasażerów i doskonale sprawdził się zarówno w mieście, jak i na trasie.

 • 22.09.2011 - Dwadzieścia Solarisów Urbino 12 dla MPK Kielce

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach ostatecznie zdecydowało się na wybór marki nowych autobusów. W trakcie trwania Międzynarodowych Targów Lokalnego Transportu Zbiorowego TRANSEXPO w Kielcach przewoźnik podpisał umowę na dostawę dwudziestu dwunastometrowych pojazdów z firmą Solaris Bus&Coach, która w ostatecznym pojedynku pokonała Mercedesa. Tak jak przy ostatnich zakupach autobusy będą wyposażone jedynie w klimatyzację kabiny kierowcy, jednak tym razem przestrzeń pasażerska wyposażona zostanie w szerokie przesuwane okna, czego dotychczas brakowało w nowych pojazdach MPK Kielce. Być może pojawi się również nowa, w pełni wydzielona kabina kierowcy (zabudowa typu warszawskiego). Realizacja inwestycji o wartości prawie 20 mln zł ma być współfinansowana z funduszy unijnych. Zakupy są związane z koniecznością realizacji warunków umowy z ZTM Kielce, zgodnie z którą od 2012 roku średni wiek taboru nie może być wyższy niż 9 lat. Solarisy zostaną dostarczone na początku przyszłego roku.

 • 01.09.2011 - Ruszyły linie komercyjne MPK Kielce

Wczoraj kursowały już wszystkie linie uruchomione przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach. Kursy linii nr 200, 201, 202 i 203 obsługiwane są przez niskopodłogowe autobusy MAN, które przed ruszeniem w trasy zostały odświeżone, pomalowane w miejskie barwy. Uruchomiono również wyświetlacze, choć przez ostatnie lata MPK nie potrafiło tego zrobić, gdy pojazdy te kursowały w sieci ZTM Kielce. Największym zainteresowaniem cieszyły się linie do Chmielnika i Łącznej. O tym, że linie mogą się sprawdzić, może świadczyć m.in. to, że juz po kilku godzinach zabrakło przygotowanych dla pasażerów rozkładów oraz częste pytania o możliwość zakupu biletów miesięcznych. Kursy, niestety miały kilkunastominutowe opóźnienia spowodowane korkami, ale mimo to wszystkie były realizowane. W celu poprawy informacji pasażerskiej można jeszcze przeprogramować tablice elektroniczne, by pokazywały, w który rejon Kielc dojeżdża autobus, np. w przypadku linii nr 202 - Kielce, bpa Kaczmarka. 

Sierpień 2011 

 • 23.08.2011 - ZTM nadal dezinformuje pasażerów

Wpadek w zakresie braku informacji pasażerskiej ciąg dalszy. Kilka tygodni temu informowaliśmy o tym, że mimo zmiany trasy linii nr 18, ZTM nie zmienił rozkładów na przystankach i w Internecie. Tym razem pasażerowie są wprowadzani w błąd jadąc linią nr 13, która od dłuższego czasu nie dojeżdża na pętlę przy ulicy Żniwnej, lecz jedzie dalej ulicą Domaszowską. Jest to o tyle istotna zmiana, że setki pasażerów docierających każdego dnia do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego mogą dojechać niemal pod sam budynek. Niestety zdecydowana większość z powodu braku informacji wysiada przy ulicy Poleskiej i dociera pieszo (ponad 0,5km). 

 • 22.08.2011 - MPK uruchamia linie komercyjne

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach od września startuje z regularnymi liniami komercyjnymi. Do ich obsługi przeznaczono wycofane z eksploatacji w sieci ZTM Kielce niskopodłogowe autobusy MAN. Jak informuje przewoźnik pasażerowie będą mogli kupić bilety miesięczne - kalkulowane (ilość dnia roboczych w miesiącu x2 +15% rabatu), dla uczniów przewidziano 50% ulgę. Cena biletu jednorazowego nie przekroczy 5,00 zł i będzie zależna od długości przejechanej trasy. Firma zdecydowała się również na numerację linii, dzięki czemu pasażerowie będą mogli łatwo zidentyfikować autobusy. Nowe trasy:

 200  Kielce - Mniów - Kielce (przez Miedzianą Górę, Ćmińsk), czas przejazdu: 45 min

 201  Kielce - Chmielnik - Kielce (przez Suków, Borków, Pierzchnicę), czas przejazdu: 50 min

 202  Kielce - Łączna - Kielce (przez Kajetanów, Zagnańsk, Belno, Zaleziankę), czas przejazdu: 54 min

 203  Kielce - Strawczyn - Kielce (przez Kostomłoty, Oblęgorek, Hucisko), czas przejazdu: 55 min

 • 18.08.2011 - Galeria Echo uruchamia bezpłatną linię autobusową

Od piątku na trasy wyjeżdża nowa bezpłatna linia autobusowa do Galerii Echo. Obsługa została powierzona MPK Kielce, które kursy realizować będzie niskopodłogowym pojazdem MAN. Autobus pojedzie okrężną trasą: Armii Krajowej - Żytnia - Seminaryjska - Tarnowska - al. Solidarności - al. Tysiąclecia PP - Warszawska - IX Wieków Kielc - Paderewskiego - Armii Krajowej. W dni robocze i soboty przewidziano 10 kursów, częstotliwość: 60 min.

 • 01.08.2011 - Nowa taryfa biletowa

Od dziś, zgodnie z uchwałą Nr X/222/2011 Rady Miasta Kielce z dnia 19 maja 2011 roku , uległy zmianie ceny i opłaty dodatkowe za usługi przewozowe w komunikacji miejskiej w Kielcach. Ceny biletów jednorazowych oraz okresowych wzrosły o 20%. Wprowadzona została ulga gminna w wysokości 50 %, zamiast dotychczasowej 40%. Cena biletu jednogodzinnego (obecnie jako oddzielny bilet), jest wyższa o 20 gr. Zmianie uległ zakres ważności biletu jednodniowego, który jest ważny w dniu skasowania. Teraz obowiązuje bilet dobowy - ważny przez 24 godziny. Zlikwidowano karnety. Wprowadzono natomiast bilety okresowe 90-dniowe. (info: UM Kielce).

Nowa taryfa dostępna na stronie ZTM Kielce.

 Lipiec 2011 

 • 15.07.2011 - Istotne zmiany w sieci komunikacji miejskiej

27, 29

od 23.07.2011 przeniesienie przystanków z ul. Żelaznej. Linie zostaną skierowane od ul. Żytniej - ul. Grunwaldzką – ul. Piekoszowską do pętli Szajnowicza Iwanowa/Puscha, gdzie zlokalizowany będzie zarówno przystanek początkowy jak i końcowy.

32

od 23.07.2011 przeniesienie przystanku początkowego i końcowego. Linia przebiegać będzie od ul. Okrzei - ul. Czarnowską – ul. Żelazną – ul. Żytnią - ul. bpa Kaczmarka do ul. Armii Krajowej. Trasa powrotna od ul. Armii Krajowej – ul. Żelazną – ul. Czarnowską do ul. Okrzei i dalej wg. obowiązującej trasy

18

od 23.07.2011 przeniesienie przystanku początkowego i końcowego. Linia przebiegać będzie od ul. Grunwaldzkiej - ul. Żytnią - ul. bpa Kaczmarka do ul. Armii Krajowej. Trasa powrotna od ul. Armii Krajowej – ul. Żytnią do ul. Grunwaldzkiej i dalej wg. obowiązującej trasy

11

od 21.07.2011 przeniesienie przystanku początkowego i końcowego. Linia przebiegać będzie od al. IX Wieków Kielc przez ul. Paderewskiego do ul. bpa Kaczmarka. Trasa powrotna od ul. bpa Kaczmarka – ul. Armii Krajowej – ul. Żytnią – ul. Paderewskiego do al. IX Wieków Kielc i dalej wg. obowiązującej trasy

100

od 20.07.2011 zmiana rozkładu jazdy oraz likwidacja przystanku Żelazna PKS

37

od 16.07.2011 w związku z rozpoczęciem kolejnego etapu budowy węzła drogowego przy ul. Żelaznej zmianie ulegną godziny kursowania

50, 51

ZTM Kielce informuje, że w związku z budową węzła drogowego u zbiegu ulic Żelaznej, 1 Maja, Zagnańskiej oraz pracami drogowymi na rondzie Gustawa Herlinga Grudzińskiego od dnia 28.04.2011 w komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone następujące zmiany:

20

ZTM Kielce informuje, że w związku z budową węzła drogowego u zbiegu ulic Żelaznej, 1 Maja, Zagnańskiej oraz pracami drogowymi na rondzie Gustawa Herlinga Grudzińskiego od dnia 28.04.2011 w komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone następujące zmiany:

16, 43

od 14.07.2011 w związku z rozpoczęciem kolejnego etapu budowy węzła drogowego przy ul. Żelaznej przystanek początkowy i końcowy dla linii nr 16 i nr 43 będzie przeniesiony na dworzec PKS

8

od 09.07.2011 zlikwidowany zostanie objazd linii nr 8 przez ul. Cedzyńską i Prostą. Nowa trasa linii autobusowej, do Zagórza i Mójczy, przebiegać będzie od ul. Szczecińskiej przez ul. Sandomierską i Wikaryjską (bez wjazdu do pętli przy ul. Zagórskiej). Powyższe podyktowane jest prowadzonymi pracami drogowymi.

 Czerwiec 2011 

 • 28.06.2011 - Bez autobusów w śródmieściu - MZD i ZTM okłamują mieszkańców!

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach i Zarząd Transportu Miejskiego dwoją się i troją, by nie wpuścić do śródmieścia komunikacji miejskiej. W bezczelny sposób przedstawiciel MZD informuje, że miasto nie ma taboru, choć poza odpowiednim poziomem emisji spalin cudów rozmiarowych nie potrzeba. Przypomnijmy, że z myślą o obsłudze od lat niedostępnego śródmieścia zakupiono 5 Solarisów Urbino 10. Wytyczono również wstępne trasy. Niestety zwyciężyły samochody i lęk przed nowością, a w zasadzie przed normalnością, a centrum miasta po uspokojeniu ruchu stało się obszarem bardzo słabo dostępnym dla rowerzystów, pasażerów i kierowców, czyli szczególnie dla tych pierwszych - najważniejszych użytkowników przestrzeni zupełnie wbrew założeniom i logice.

 • 22.06.2011 - Brawo! Dodatkowe kursy w Święto Kielc! Szkoda, że tylko w piątek

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach w związku ze "Świętem Kielc - Biała Noc" uruchomi w dniu 24/25.06.2011 dodatkowe linie autobusowe oznaczone literami A, B, C ,D.

Linia A - w kierunku os. Świętokrzyskie - godziny odjazdu z ul. Żytniej 22.10, 23.00, 00.15, trasa przejazdu: Paderewskiego - IX Wieków Kielc - Warszawska - Jaworskiego - Orląt Lwowskich - Os. Świętokrzyskie
Linia B - w kierunku Bukówki - godziny odjazdu z przystanku z ul. Czarnowskiej: 22.15, 23.10, 00.25, trasa przejazdu: Czarnowska - IX Wieków Kielc - Źródłowa - Tarnowska - Popiełuszki - Wrzosowa - Wojska Polskiego - Bukówka
Linia C - w kierunku os. Ślichowice - godziny odjazdu z przystanku IX Wieków Kielc UW: 22.15, 23.15, 00.15, trasa przejazdu: IX Wieków Kielc UW - Paderewskiego - Żytnia - Grunwaldzka - Piekoszowska - Massalskiego - os. Ślichowice
Linia D - w kierunku Białogonu - godziny odjazdu z przystanku IX Wieków Kielc UW: 22.00, 23.10, 00.15, trasa przejazdu: IX Wieków Kielc UW - Czarnowska - Żelazna - Grunwaldzka - Jagiellońska - Krakowska - os. Podkarczówka - Fabryczna - Białogon

Autobusy zatrzymują się na przystankach po trasie przejazdu. Przejazd w/w liniami autobusowymi będzie bezpłatny.

 • 14.06.2011 - Tablice i automaty za kilka dni powinny zacząć działać

Na kieleckich przystankach działają już elektroniczne tablice informacyjne oraz stacjonarne automaty do sprzedaży biletów. Póki co tablice działają w systemie testowym, jednak zgodnie z zepewnieniami Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach wszystko powinno działać w przyszłym tygodniu. Jednocześnie zostanie wdrożona platforma, dzięki której pasażerowie będą mogli uzyskać szybką informację na temat aktualnego czasu przyjazdu autobusów. W internetowym serwisie z umieszczoną wyszukiwarką po numerze linii, nazwie przystanku lub jego numerze sprawdzimy, gdzie znajduje się pojazd. Taką samą informację otrzymamy na telefon komórkowy wysyłając SMS na numer 7036 o treści 'ZTM.numer przystanku' (koszt 0,50 zł +VAT). Za realizację całego projektu odpowiada firma R&G PLUS z Mielca.

 • 10.06.2011 - Istotne zmiany w sieci komunikacji miejskiej

A

ZTM Kielce informuje, że w związku z budową węzła drogowego u zbiegu ulic Żelaznej, 1 Maja, Zagnańskiej oraz pracami drogowymi na rondzie Gustawa Herlinga Grudzińskiego od dnia 28.04.2011 w komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone następujące zmiany:

linie nr 6 i 17 jadące kursami w niedzielę przez ulicę 1 Maja zostaną skierowane przez ulicę Okrzei
linia nr 18 będzie kursowała na częściowo zmienionej trasie: z ulicy Grunwaldzkiej ulicą Żelazną do Dworca PKS (przystanek końcowy). Przystanek początkowy zlokalizowany będzie przy ulicy Żelaznej PKP. Nie będą obowiązywały przystanki na ulicach : Czarnowskiej, Paderewskiego, Żytniej.

A

ZTM Kielce informuje, że w związku z budową węzła drogowego u zbiegu ulic Żelaznej, 1 Maja, Zagnańskiej oraz pracami drogowymi na rondzie Gustawa Herlinga Grudzińskiego od dnia 28.04.2011 w komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone następujące zmiany:

linie nr 6 i 17 jadące kursami w niedzielę przez ulicę 1 Maja zostaną skierowane przez ulicę Okrzei
linia nr 18 będzie kursowała na częściowo zmienionej trasie: z ulicy Grunwaldzkiej ulicą Żelazną do Dworca PKS (przystanek końcowy). Przystanek początkowy zlokalizowany będzie przy ulicy Żelaznej PKP. Nie będą obowiązywały przystanki na ulicach : Czarnowskiej, Paderewskiego, Żytniej.

A

ZTM Kielce informuje, że w związku z budową węzła drogowego u zbiegu ulic Żelaznej, 1 Maja, Zagnańskiej oraz pracami drogowymi na rondzie Gustawa Herlinga Grudzińskiego od dnia 28.04.2011 w komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone następujące zmiany:

linie nr 6 i 17 jadące kursami w niedzielę przez ulicę 1 Maja zostaną skierowane przez ulicę Okrzei
linia nr 18 będzie kursowała na częściowo zmienionej trasie: z ulicy Grunwaldzkiej ulicą Żelazną do Dworca PKS (przystanek końcowy). Przystanek początkowy zlokalizowany będzie przy ulicy Żelaznej PKP. Nie będą obowiązywały przystanki na ulicach : Czarnowskiej, Paderewskiego, Żytniej.

 Maj 2011 

 • 11.05.2011 - Pierwsze stacjonarne automaty już zainstalowane

Firma R&G PLUS z Mielca, która wygrała przetarg na dostawę, montaż i uruchomienie 24 elektronicznych tablic informacyjnych wraz z systemem zarządzania przepływem informacji w czasie rzeczywistym oraz 20 stacjonarnych automatów do sprzedaży biletów od kilku tygodni prowadzi prace związane z montażem urządzeń. W ostatnich dniach pojawiły się maszty pod wyświetlacze, a dzisiaj zainstalowano również kilka automatów i pierwszą tablicę, jednak nazwa przystanku na niej jest niepełna, co może wprowadzać pasażerów w błąd (powinno być: Seminaryjska/Jana Pawła II). Wszystkie urządzenia powinny zostać uruchomione do czerwca 2011 roku. Inwestycja jest częścią unijnego projektu "Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007- 2013.

 • 04.05.2011 - Zmiany tras linii - pasażerowie bez informacji

Od ponad tygodnia linia nr 18 kursuje na częściowo zmienionej trasie, podobnie jak kilka weekendowych kursów linii 6 i 17. Tymczasem do dziś Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach nie zaktualizował rozkładów jazdy na stronie internetowej, nie wspominając już o tym, że informacji o zmianie trasy zabrakło na tablicach kierunkowych autobusów. Tradycyjnie ZTM sobie, pasażerowie sobie. Miłego podróżowania wśród zmian, przy kilkudziesięciu jednocześnie podjeżdżających na przystanek autobusach na pewno uda się dotrzeć do celu bez problemu!

 Kwiecień 2011 

 • 28.04.2011 - Istotne zmiany w sieci komunikacji miejskiej

A

ZTM Kielce informuje, że w związku z budową węzła drogowego u zbiegu ulic Żelaznej, 1 Maja, Zagnańskiej oraz pracami drogowymi na rondzie Gustawa Herlinga Grudzińskiego od dnia 28.04.2011 w komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone następujące zmiany:

linie nr 6 i 17 jadące kursami w niedzielę przez ulicę 1 Maja zostaną skierowane przez ulicę Okrzei
linia nr 18 będzie kursowała na częściowo zmienionej trasie: z ulicy Grunwaldzkiej ulicą Żelazną do Dworca PKS (przystanek końcowy). Przystanek początkowy zlokalizowany będzie przy ulicy Żelaznej PKP. Nie będą obowiązywały przystanki na ulicach : Czarnowskiej, Paderewskiego, Żytniej.

 • 26.04.2011 - Cedzyna: pasażerowie zostawieni sami sobie

Zarząd Transportu Miejskiego zrobił sobie świąteczne kpiny z pasażerów, którzy chcieli dojechać do cmentarza w Cedzynie. Na stronie i przystankach pojawiła się informacja, że "w przypadku braku możliwości wjazdu na przystanek Cedzyna Cmentarz w dniach 23-25.04.2011 autobusy linii nr C, F, Z i 106 kursować będą do przystanku Cedzyna Zalew". Na przystanku przed każdym kursem zbierała się spora grupa pasażerów, którzy na próżno czekali na przyjazd autobusu. Widocznie w świątecznej loterii ZTM przegrali i z autobusowym transportem mogli się pożegnać. Takie sytuacje są niedopuszczalne, a na miejscu przez cały dzień powinien funkcjonować nadzór ruchu, który w przypadku tarasowania drogi przez samochody osobowe wzywałby odpowiednie służby. Niestety, ale dla kieleckiego organizatora ważniejsza jest wygoda transportu prywatnego, więc jak najszybciej jednostka powinna zmienić nazwę na Zarząd Transportu Prywatnego, a pozostawieni sami sobie pasażerowie mogą podziękować za wyrażony szacunek i zmuszenie do półkilometrowego spaceru.

 • 20.04.2011 - Podwyżka cen biletów pokryje deficyt kasy miasta

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach szykuje projekt uchwały zmieniającej ceny biletów komunikacji miejskiej. Podwyżka sięgnie 20%, więc jednorazowy bilet normalny będzie kosztował 2,40 zł. Przypomnijmy, że kielecki ZTM notuje jeden z niższych wskaźników pokrycia kosztów organizacji komunikacji w Polsce i aktualnie wynosi on ok. 40%. Dla porównania w Krakowie i Radomiu wskaźnik pokrycia kosztów usług organizowanych w ramach komunikacji miejskiej przychodami osiąganymi ze sprzedaży biletów w ostatnim roku wyniósł powyżej 60%. Zarząd Transportu Miejskiego dodatkowych środków powinien szukać przede wszystkim w optymalizacji układu komunikacyjnego, który dziś jest bardzo niewydolny i generuje niepotrzebne koszty, np. dublowane trasy i kursy czy znaczna część kursów zjazdowych, które nie przewożą pasażerów, a ograniczają jedynie koszty funkcjonowania Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach.

 • 11.04.2011 - MPK uruchamia linie komercyjne

Jeszcze w kwietniu MPK Kielce uruchomi pierwszą z czterech planowanych linii komercyjnych podmiejskich. Pierwsza ruszy linia, która będzie kursowała na trasie Kielce - Mniów. W następnej kolejności powstaną linie do Strawczyna, Zalezianki oraz Pierzchnicy/Chmielnika. Do obsługi MPK przeznaczyło wycofane w tym roku kilkunastoletnie pojazdy marki MAN. Cena biletu relacji Kielce-Mniów ma wynosić 4 zł, sprzedawane będą również bilety miesięczne. Niestety przewoźnik nie planuje nadania numerów dla tych linii, a szkoda, bo z pewnością wyróżniłoby to je na tle busów.

 • 08.04.2011 - Istotne zmiany w sieci komunikacji miejskiej

A

od dnia 11.04.2011 zmiana lokalizacji przystanku autobusowego przy ulicy Warszawskiej. Zmiana związana jest z prowadzoną inwestycją przy obecnym przystanku Warszawska/IX Wieków Kielc w kierunku centrum. Przystanek położony przy skrzyżowaniu z ulicą Przecznica zostanie przeniesiony w kierunku klasztoru Braci Kapucynów.

A

od dnia 11.04.2011 zmiana tras przejazdu linii nr: 6, 9, 17, 32, 36, 37, 40, 44, 53, 54, 100, 110, 112, 106. Zmiana związana jest z przebudową odcinka drogi 1 Maja od ulicy Wróbla do ulicy Częstochowskiej. 
linia nr 6: przejazd bezpośrednio z ulicy Łódzkiej do ul. Hubalczyków (Elektrociepłownia) z pominięciem ulicy Pawiej, 1 Maja i Hubalczyków, powrót w odwrotnej kolejności
linia nr 9, 17, 32, 36: objazd od ulicy Łódzkiej - Hubalczyków– 1-go Maja – Łódzką, powrót w odwrotnej kolejności
linia nr 100, 110: objazd od ulicy Łódzkiej - Hubalczyków - 1 Maja do Łódzkiej, powrót od ulicy Batalionów Chłopskich ulicą 1 Maja - Hubalczyków do ulicy Łódzkiej
linia nr 37,40,112: objazd od ulicy Łódzkiej - Hubalczyków - 1 Maja - Batalionów Chłopskich, powrót w odwrotnej kolejności
linia nr 44, 53,106: objazd od ulicy Łódzkiej -Hubalczyków – ul. 1-go Maja do Częstochowskiej, powrót w odwrotnej kolejności
linia nr 54: objazd z ulicy Batalionów Chłopskich - Hubalczyków - Łódzka - Olszewskiego, powrót w odwrotnej kolejności

53

od dnia 11.04.2011 zmiana trasy linii w związku z budową kanału deszczowego - nowa lokalizacja pętli autobusowej przy ulicy Domaszowskiej przed skrzyżowaniem z ulicą Gustawa Morcinka

18

od dnia 09.04.2011r zmiana rozkładu jazdy w dni robocze, soboty i niedziele
Linia nr 18 - częściowa zmiana trasy oraz godzin kursowania (wjeżdża na os. Podzamcze wykonuje manewr zawracania i wraca przez Podzamcze Piekoszowskie - Piekoszów ulica Czarnowska i dalej wg właściwej trasy)

32

od dnia 09.04.2011r zmiana rozkładu jazdy w dni robocze, soboty i niedziele
Linia nr 32 - kursem o godz. 23:40 w dni robocze kursowała będzie na trasie: Samsonów - Kołomań - Umer - Dąbrówka - Tumlin - Miedziana Góra - Kostomłoty - Łódzka - 1 Maja - Pawia - Łódzka - Okrzei - Żelazna PKS

 Marzec 2011 

 • 29.03.2011 - Istotne zmiany w sieci komunikacji miejskiej

A

W związku z prowadzonymi pracami drogowymi pomiędzy zachodnią obwodnicą miasta w rejonie „Węzła Niewachlów” i docelową likwidacją połączenia ulicy Łódzkiej z ulicą Kruszelnickiego od dnia 31.03.2011 zostają wprowadzone następujące zmiany: 

linia nr 17 będzie kursowała na trasie: Łazy - Łódzka - 1 Maja - Pawia - Łódzka - Okrzei – Dworzec PKS (bez dojazdu do ul. Kruszelnickiego) 

linia nr 36 będzie kursowała na częściowo zmienionej trasie:
od ulicy Kruszelnickiego: Miedzian - Batalionów Chłopskich - Transportowców - Łódzka (na pozostałym odcinku bez zmian)
do ulicy Kruszelnickiego - Łódzka - Zakładowa - Batalionów Chłopskich - Miedziana

linia nr 42 - likwidacja linii

linia nr 102 - trasa przedłużona od ulicy Kruszelnickiego przez ulicę Miedzianą

Powyższe zmiany w trasach przejazdów zostaną wprowadzone łącznie z nowymi rozkładami jazdy.
 • 19.03.2011 - Zmiany w sieci komunikacji miejskiej

19

od dnia 26.03.2011 zmiana godzin kursowania linii nr 19 w dni robocze oraz trasa kursu o godz. 5:33 z Bolechowic i 16:09 z ul. Zagórskiej (kursy wykonywane będą z wjazdem do Zawady)

16BIS

od dnia 19.03.2011 zmiana numeru linii na 11, zmiana rozkładu jazdy

23

zmiana rozkładu (zwiększenie częstotliwości) od 05.02.2011
 • 18.03.2011 - Nowa trasa linii 9 i 10 - tablice kierunkowe bez zmian

Od 12.03.2011 roku trasa autobusów linii nr 9 i 10 została przedłużona do pętli na Ślichowicach przy ul. Szajnowicza-Iwanowa/Puscha. Niestety nie wiedzieli o tym pasażerowie, gdyż na wyświetlaczach nadal widniał stary kierunek, czyli krańcówka przy ul. Grunwaldzkiej. W tym przypadku najprawdopodobniej zaspał Zarząd Transportu Miejskiego, który nie wprowadził odpowiednich zmian. Jak widać pasażer jest tylko dodatkiem do działalności tej instytucji.

 • 17.03.2011 - Brudne autobusy? Wymiana myjni i awaria wodociągu.

Wymianą myjni i awarią wodociągu Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach tłumaczy tragiczny stan czystości kieleckich autobusów. Przypomnijmy, że od ubiegłego tygodnia po mieście jeździły brudne pojazdy, przez które było ledwo widać numery linii wyświetlane na tablicach elektronicznych. Po interwencji w mediach kontrolę przeprowadził Zarząd Transportu Miejskiego, który stwierdził nieprawidłowości przy ponad siedemdziesięciu autobusach i postanowił nałożyć na przewoźnika karę w wysokości ponad 14 tys. zł. Tymczasem dzisiaj dyrektor ZTM - Marian Sosnowski zaczął zastanawiać się, czy nie da się obniżyć kary, bo... MPK zaczęło myć autobusy. To mniej więcej tak, jakby pasażer dostał mandat za brak biletu, a po kilku dniach dyrektor stwierdziłby, że można go obniżyć, bo pasażer zaczął je kasować! Warto dodać, że zgodnie z umową kara powinna zostać nałożona każdego dnia przy wyjeździe nieumytego autobusu z zajezdni, czyli mogłaby wynieść przynajmniej trzy, cztery razy więcej, a MPK by uniknąć konsekwencji mogło na czas problemów technicznych korzystać z myjni zewnętrznych.

 • 14.03.2011 - Woda zdrożała, autobusy będą brudne?

Od kilku dni kielecki tabor autobusowy jest skandalicznie brudny. Powierzchnie boczne autobusów są szare, a pasażerowie ledwo widzą numer linii, gdyż wyświetlacze są prowizorycznie i prawdopodobnie ręcznie czyszczone. W związku z tym, że aktualnie temperatury w nocy są już dodatnie pojazdy powinny wyjeżdżać na linie umyte. W ciągu ostatnich tygodni Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji raczy nas serią narzekań na kondycję finansową. W jednej z gazet prezes MPK narzekała na drastyczną podwyżkę cen wody... czy w związku z tym kielczanie będą musieli przyzwyczaić się do brudnych autobusów? Sprawę, wraz z dokumentacją fotograficzną przekazaliśmy do Zarządu Transportu Miejskiego, który zgodnie z umową powinien ukarać przewoźnika i na bieżąco kontrolować estetykę pojazdów.

 Luty 2011 

 • 21.02.2011 - Z kieleckiej komunikacji śmieje się cała Polska

Autobusy jeżdżące stadami, a potem kilkadziesiąt minut przerwy, zdublowane połączenia, fatalna obsługa komunikacyjna wieczorami i weekendy - to codzienność, za którą odpowiada Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach. Tym razem została brutalnie podsumowana przez zdenerwowanego pasażera, a dalej trafiła na łamy znanego portalu demotywatory.pl. Cóż dodać? Może tylko tyle, że przystanków niszczyć nie należy.

 • 15.02.2011 - Nowe Mercedesy Conecto do poprawki

Ledwo wyjechały na ulice, a już trzeba je poprawiać. Mowa o nowych Mercedesach Conecto, w których ze względu na zbyt dużą ilość foteli nie można zainstalować automatów biletowych, gdyż ich obecność uniemożliwiłaby ustawienie wózka w przestrzeni do tego przeznaczonej (na wysokości drugich drzwi). Najprawdopodniej jest to wina MPK Kielce, które zamówiło autobusy z nieodpowiednią konfiguracją miejsc siedzących. Aby rozwiązać problem, zdecydowano, że w każdym z pojazdów zostanie usunięty rząd dwóch foteli, dzięki czemu powstanie dodatkowa przestrzeń. W przeciwnym wypadku, zgodnie z zapisami umowy, Mercedesy nie mogłyby być traktowane jako pojazdy niskopodwoziowe.

 • 12.02.2011 - Cztery nowe Mercedesy Conecto już w Kielcach

Wczoraj do Kielc dotarły cztery dwunastometrowe Mercedesy Conecto LF. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację kabiny kierowcy i niewielkie uchylane okna przestrzeni pasażerskiej. Autobusy otrzymały numery taborowe #400-#403. W związku z wprowadzeniem nowych wozów Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach wycofało z eksploatacji kilkanaście starych autobusów Ikarus 280.70, MAN NL202 i Jelcz 120M. Dzięki temu przewoźnik osiągnął wymaganą średnią wieku taboru, która wynosi 10 lat. Jednocześnie Zarząd Transportu Miejskiego przestał naliczać karę za niespełnienie tego wymogu, której ostateczna wartość wyniesie ok. 50 tysięcy zł. Warto dodać, że po raz pierwszy w historii nowe pojazdy MPK zostały oklejone w bardzo przemyślany i funkcjonalny sposób! Niestety starsze autobusy nadal są znakowane tradycyjną metodą, co widać na Neoplanie #302, który kilka dni temu wyjechał w nowym malowaniu.

 • 11.02.2011 - Nieprzemyślane rozkłady dla linii nr 8 i 8b

Zgodnie z wcześniejszymi informacji w związku z prowadzonymi pracami drogowymi na ul. Zagórskiej od 14.02.2011 zmianie ulegnie trasa kursowania oraz rozkład jazdy linii nr 8. Według planu nowa trasa w dni robocze będzie podzielona na 2 części:
1. Linia nr 8 - na odcinku od os. Ślichowice do pętli na ul. Zagórskiej (skrzyżowanie z ul. Głogową) kursował będzie jak do tej pory autobus linii nr 8, według nowego rozkładu jazdy.
2. Linia nr 8B - na odcinku od pętli na ul. Zagórskiej do Zagórza i Mójczy kursował będzie autobus typu mini przez ul. Cedzyńska i ul. Prostą a dalej zgodnie z obowiązującą do tej pory trasą, według nowego rozkładu jazdy. Powrót w odwrotnej kolejności.

Logiczne wydaje się, że autobus linii 8b powinien odjeżdżać maksymalnie kilka minut po przyjeździe pojazdu linii nr 8 na pętlę przy ul. Zagórskiej lub jeździć bezrozkładowo, tj. np. 3 min po przyjeździe linii nr 8. Niestety zaprezentowane rozkłady są całkowitym zaprzeczeniem logicznego rozumowania, oto przykłady (wybrane kursy):

Godzina

8

8B

czas oczekiwania

5

34 52 18 min

6

24 36 12 min

7

20 | 43 x 24 min

8

12 | 48 07 | 36 24 min | 13 min

9

15 | 41 01 | 29  14 min

10

30 | 56 44 14 min

11

23 | 50 10 | 38 14 min | 15 min

17

05 20 15 min
 • 02.02.2011 - Istotne zmiany w sieci komunikacji miejskiej

W lutym Zarząd Transportu Miejskiego wprowadzi kilka istotnych zmian w sieci komunikacji miejskiej w Kielcach. Z dniem 01.02.2011 roku przestała kursować linia nr 11, a w zamian od 05.02.2011 roku zwiększona zostanie ilość kursów linii nr 23. W kolejnych tygodniach zostaną zmienione rozkłady linii: 6, 17, 31, 36 i 106, dodatkowo zwiększona będzie częstotliwość linii 105. Poprawie się również obsługa komunikacyjna nowej pętli przy ul. Puscha, gdzie z ulicy Grunwaldzkiej zostaną przedłużone linie nr 9 i 10. W związku z realizowanymi inwestycjami drogowymi w Mójczy zostanie skrócona trasa linii nr 8, a do obsługi tego rejonu zostanie skierowana linia zastępcza obsługiwana krótkim autobusem, które dowiezie pasażerów do pierwszego przystanku na pętli przy ulicy Zagórskiej.

11

likwidacja linii od 01.02.2011

23

zmiana rozkładu (zwiększenie częstotliwości) od 05.02.2011

 Styczeń 2011 

 • 30.01.2011 - Nadchodzi kres reklam na szybach autobusów?

Czy Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach bezprawnie zezwala na klejenie reklam na powierzchniach bocznych autobusów? Kielecki Portal Komunikacyjny złożył w tej sprawie zapytanie:

"Na podstawie ostatecznego SIWZ umowy z 2007 roku na świadczenie usług przewozowych w sieci ZTM Kielce realizowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach zgłaszamy zastrzeżenie dotyczące jej wykonania i nadzoru. Zgodnie z ww. umową (pkt 2 - Wymagania dotyczące zasad świadczenia usług przewozowych, ppkt 6) „wykonawca może zamieścić reklamę na płaszczyznach czołowej i tylnej autobusu po uprzednim zaakceptowaniu projektu przez Zamawiającego”. Zgodnie z powyższym zapisem skonsultowanym w jednej z kancelarii prawnych, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach nie ma możliwości umieszczenia reklam na płaszczyznach innych niż wymienione w umowie. Żaden dokument nie definiuje bowiem powierzchni czołowej oraz tylnej jako powierzchnia boczna pojazdu."


Przypomnijmy, że reklamy umieszczane na szybach autobusów były wielokrotnie elementem krytyki pasażerów i mediów, a ZTM twierdził, że nie ma możliwości ingerować w to, jak MPK okleja pojazdy. Spodziewając się negatywnej odpowiedzi ze strony ZTM Kielce, wspólnie z zespołem prawników i specjalistów z dziedziny zamówień publicznych, ustaliliśmy przebieg drogi prawnej, która zweryfikuje, czyja interpretacja jest poprawna. Liczymy na to, że uda nam się wygrać tę sprawę i przyczynić się do zwiększenia komfortu korzystania z komunikacji miejskiej w Kielcach oraz poprawić estetykę niechlujnych pojazdów.

 • 22.01.2011 - Powstaną kolejne buspasy

Kilka dni temu kieleccy urzędnicy dyskutowali na temat rozwiązań usprawniających działanie transportu publicznego. Miasto poinformowało o planach uruchomienia kolejnych buspasów. W pierwszej kolejności powstaną na ul. Grunwaldzkiej między ul. Żytnią i Podklasztorną. Na odcinku od Żytniej do Jagiellońskiej zostanie dobudowany trzeci pas ruchu wyłącznie dla komunikacji miejskiej, a od Jagiellońskiej do Podklasztornej buspas zostanie wytyczony na istniejących pasach, które dziś pełnią rolę parkingów. W drugim etapie buspasy pojawią się na alei Szajnowicza. W ramach tego zadania przebudowane zostanie również skrzyżowanie z ul. Piekoszowską. Całość powinna być gotowa w 2012 roku i zapewni szybkie połączenie dzielnic zachodnich z centrum miasta.

 • 17.01.2011 - Kieleckie Mercedesy już w Polsce

Na placu firmy EvoBus - polskiego przedstawiciela Mercedes-Benz pojawiły się już cztery Mercedesy Conecto zamówione przez MPK Kielce. Podobnie, jak dostarczone w ubiegłym roku Solarisy, są wyposażone w niewielkie uchylane okna, co gwarantuje darmową saunę w okresie letnim. Autobusy trafią do Kielc jeszcze w tym miesiącu.Tak powinien wyglądać poprawnie oklejony pojazd

 • 09.01.2011 - Aktualizacja spisu reklam na autobusach

1) Nowe reklamy:

 • Solaris U12 #311 - Smaki Wiejskie (megabus)
 • Solaris U12 #363 - Technopark Kielce (megabus)
 • Solaris U12 #312 - Meble VOX (fullback)
 • Solaris U12 #314 - Meble VOX (fullback)
 • Solaris U12 #368 - RTV Euro AGD (busboard+fullback)
 • Solaris U12 #371 - RTV Euro AGD (busboard+fullback)
 • Solaris U12 #372 - RTV Euro AGD (busboard+fullback)
 • Solaris U12 #328 - Mustang (fullback)
 • Solaris U12 #362 - Profit Center (megabus)
 • Solaris U12 #369 - Profit Center (megabus)
 • Solaris U12 #374 - Profit Center (megabus)
 • Solaris U12 #328 - Levi's (fullback)
 • Solaris U12 #372 - LibetDecco (megabus)
 • Solaris U12 #319 - Metabo (megabus)
 • Jelcz 120M #666,#667, #668, #669, #670 - Bosch (fullback)
 • Solaris U12 #371 - BNP Paribas Fortis (fullback)
 • Solaris U12 #372 - BNP Paribas Fortis (fullback)
 • Solaris U12 #361 - Sanbud (megabus)
 • Solaris U12 #314 - Radio PiN (busboard+fullback)
 • Solaris U12 #328 - Radio PiN (busboard+fullback)
 • Neoplan N4016td #305 - Radio PiN (fullback)
 • MAZ 203 #901, #902, #903, #904, #905, #906, #907 - Radio PiN (fullback)
 • MAZ 203 #909, #911, #912, #913, #915, #916, #917 - Radio PiN (fullback)
 • Jelcz 120M #683 - Warta (megabus)
 • Solaris U12 #365 - Castor (megabus)
 • Jelcz 120M #673 - Castorama (dual busboard+back)
 • Jelcz 120M #653, #663, #664, #679, #682 - WUP Kielce (fullback)
 • MAZ 203 #914 - Wolna Strefa (megabus)
 • LAZ A183 #001, #003, #004 - Happy Land (fullback)
 • Solaris U18 #242 - Happy Land (fullback)
 • Solaris U12 #362, #367, #371, #372, #374 - Happy Land (fullback)

2) Usunięcie reklam:

 • Jelcz 120M #666,#667, #668, #669, #670 - Bosch (fullback)
 • Solaris U12 #371 - BNP Paribas Fortis (fullback)
 • Solaris U12 #372 - BNP Paribas Fortis (fullback)
 • Solaris U12 #313 - Hitachi (megabus)
 • Solaris U12 #314 - Radio PiN (busboard+fullback)
 • Solaris U12 #328 - Radio PiN (busboard+fullback)
 • Neoplan N4016td #305 - Radio PiN (fullback)
 • MAZ 203 #901, #902, #903, #904, #905, #906, #907 - Radio PiN (fullback)
 • MAZ 203 #909, #911, #912, #913, #915, #916, #917 - Radio PiN (fullback)
 • Jelcz 120M #653, #663, #664, #679, #682 - WUP Kielce (fullback)
 • LAZ A183 #001, #003, #004 - Happy Land (fullback)
 • Solaris U18 #242 - Happy Land (fullback)
 • Solaris U12 #362, #367, #371, #372, #374 - Happy Land (fullback)
 • Neoplan N4016td #304 - Big Star (megabus)
 • Solaris U12 #328 - Levi's (fullback)
 • Solaris U12 #368 - GardloX (busboard+fullback+bus standard)
 • Solaris U12 #311 - Metabo (megabus)
 • Ikarus 280.70C #234 - Jamar (bus standard + back)
 • Ikarus 280.70C #218 - Fiat Piwowarski (fullback)
 • Ikarus 280.70C #219 - PSB Mabud (bus standard + fullback)
 • Solaris U12 #314 - Americanos IV (megabus)
 • LAZ A183 #001 - Naj Magazyn (fullback)
 • LAZ A183 #002 - Naj Magazyn (fullback)
 • LAZ A183 #003 - Naj Magazyn (fullback)
 • LAZ A183 #004 - Naj Magazyn (fullback)
 • 06.01.2011 - ZTM nie poinformował jak kursują dzisiaj autobusy

Wielu pasażerów pewnie zastanawia się dziś wg jakich rozkładów kursują dzisiaj autobusy. Niestety na próżno szukać tej informacji na stronie kieleckiego organizatora, który najwyraźniej o nowym państwowym święcie zapomniał...

 • 04.01.2011 - Kolejna kara dla MPK za zbyt wysoką średnią wieku autobusów

Podobnie jak w dwóch poprzednich latach Zarząd Transportu Miejskiego nałoży na MPK Kielce karę za zbyt wysoką średnią wieku taboru. Kara jest naliczana od 01.01.2011 do chwili wprowadzenia do eksploatacji zamówionych przez przewoźnika czterech Mercedesów Conecto i wycofania z eksploatacji kilkunastu najstarszych pojazdów. Za każdy dzień MPK Kielce zapłaci 1000 zł. W tym roku po raz ostatni średnia wieku taboru może wynosić nie więcej niż 10 lat, od przyszłego roku dopuszczalny wskaźnik wyniesie 9 lat, dzięki czemu MPK będzie musiało wymienić kolejnych kilkanaście autobusów. Do końca 2010 roku przewoźnik miał również obowiązek instalacji kilku elementów Systemu Zarządzania Komunikacją oraz Systemu Biletowego. Z tego powodu we wszystkich pojazdach powinny działać już nowe kasowniki. Jeśli ktoś z Państwa zobaczy, że w pojeździe jest inny kasownik niż przedstawiony na zdjęciu poniżej, prosimy o kontakt - info@komunikacja.kielce.pl (szczególną uwagę należy zwrócić w najstarszych Jelczach i Ikarusach).

 Grudzień 2010 

 • 29.12.2010 - Dodatkowa komunikacja nocna w Sylwestra

W ostatniej chwili udało się uruchomić dodatkowe autobusy, które umożliwią powrót uczestników miejskiej imprezy "Sylwester pod gwiazdami" do swoich dzielnic. Mieszkańcy będą mieć do dyspozycji 6 specjalnych bezpłatnych linii, które odjadą z ulic Żeromskiego i Zagórskiej o godzinie 1:45.

S1

ŻEROMSKIEGO - Seminaryjska - Żytnia - Grunwaldzka - Jagiellońska - Krakowska - Os. Podkarczówka

S2

ŻEROMSKIEGO - Seminaryjska - Żytnia - Grunwaldzka - Piekoszowska - Os. Pod Dalnią - Szajnowicza-Iwanowa - Massalskiego - Os. Ślichowice

S3

ŻEROMSKIEGO - Seminaryjska - Żytnia - Grunwaldzka - Żelazna - Czarnowska - Okrzei - Zagnańska - Łódzka - Pawia - Skrzetlewska - Os. Herby - Częstochowska

S4

ZAGÓRSKA - Żeromskiego - Seminaryjska - Źródłowa - Solidarności - Jeziorańskiego - Os. Świętokrzyskie

S5

ZAGÓRSKA - Żeromskiego - Seminaryjska - Źródłowa - IX Wieków Kielc - Warszawska - Sikorskiego - Os. Na Stoku

S6

ZAGÓRSKA - Żeromskiego - Seminaryjska - Tarnowska - Popiełuszki - Wrzosowa - Wojska Polskiego - Bukówka
 • 23.12.2010 - R&G PLUS zamontuje elektroniczne tablice i stacjonarne automaty

Zarząd Transportu Miejskiego rozstrzygnął przetarg na dostawę, montaż i uruchomienie 24 elektronicznych tablic informacyjnych wraz z systemem zarządzania przepływem informacji w czasie rzeczywistym oraz 20 stacjonarnych automatów do sprzedaży biletów. Do drugiego przetargu przystąpiły dwie firmy: R&G PLUS z Mielca oraz konsorcjum GMV Innovating Soultions z Warszawy i Grupo Mecánica del Vuelo Sistemas z Hiszpanii. Zwyciężyła oferta firmy R&G PLUS, która zrealizuje to zadanie za ok. 5,8 mln zł brutto. Zamówienie musi zostać wykonane w terminie nie dłuższym niż 150 dni od dnia podpisania umowy, które zaplanowano na styczeń 2011 roku. Inwestycja to kolejny etap unijnego projektu "Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007- 2013.


Takie automaty staną na kieleckich przystankach

 • 15.12.2010 - Cztery Mercedesy Conecto dla MPK

Cztery niskopodłogowe autobusy Mercedes Conecto zasilą wkrótce tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. Produkowane w Turcji Conecto są ekonomiczną wersją popularnego na całym świecie modelu Mercedes Citaro. Mercedes po raz pierwszy w historii zagości na stałe w krajobrazie kieleckiej komunikacji miejskiej; będzie ósmą marką eksploatowaną przez przewoźnika. Autobusy zostaną dostarczone do Kielc na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku.


Mercedes Conecto dostarczony kilka tygodni temu dla MPK Łódź

 Listopad 2010 

 • 29.11.2010 - ZTM i MZD nie radzą sobie ze śnieżycą

Nieodśnieżone przystanki, kilka kolizji autobusów, opóźnienia sięgające kilkudziesięciu minut lub całkowicie odwołane kursy to wstępny bilans trwających od kilkunastu godzin obfitych opadów śniegu. Zarząd Transportu Miejskiego w żaden sposób nie jest w stanie sprostać tej kryzysowej sytuacji. Przez cały dzień na stronie ZTM nie pojawił się żaden komunikat dotyczący aktualnych utrudnień, nie przedstawiono ani jednej oficjalnej informacji, co dopiero mówić o bieżącym komunikowaniu. Przez ponad godzinę na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Piekoszowskiej stał uszkodzony przegubowy Solaris, który nie mógł podjechać pod górę. Pojazd blokował ruch na wąskim podjeździe, ZTM powinien w trybie natychmiastowym wprowadzić objazd przez ul. Grunwaldzką bez wjeżdżania w ul. Piekoszowską. Przed godziną 11 w Mąchocicach do rowu wpadł Jelcz obsługujący linię nr 10, zdezorientowani pasażerowie nie otrzymali żadnych informacji. W innych miastach przewoźnicy i organizatorzy komunikacji miejskiej regularnie publikują informacje o sytuacji, u nas pasażerowie są pozostawieni sami sobie. Jeśli nawet na stronie nie pojawiły się informacje, to aż strach myśleć, czy ktokolwiek z ZTM będzie potrafił korzystać z elektronicznych nowinek, które mają przedstawiać informację dla pasażerów w czasie rzeczywistym. Chyba, że ZTM pracuje wg innego czasu...

 • 21.11.2010 - MPK nocą usunęło reklamy z autobusów

W nocy z soboty na niedzielę usunięto reklamy wyborcze typu fullback z kilkudziesięciu pojazdów MPK Kielce. Najprawdopodobniej jest to efekt zgłoszenia na policję prawdopodobnego złamania ciszy wyborczej, o czym pisaliśmy wczoraj. Niektóre reklamy zostały usunięte w sposób bardzo niechlujny - fragmenty reklam zostały na pojazdach. Sprawę będziemy na bieżąco obserwować. Zebraną dokumentację, w razie potrzeby, możemy w każdej chwili przekazać odpowiednim organom administracji państwowej.

 • 20.11.2010 - MPK złamało ciszę wyborczą

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach w trakcie trwania ciszy wyborczej wypuściło na kieleckie ulice kilkanaście autobusów z reklamami kandydatów PiS. Reklamy zamontowane są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdów. Przez cały dzień Forumowicze Kieleckiego Portalu Komunikacyjnego zbierali dokumentację fotograficzną z kieleckich ulic. Zgodnie z wykładnią Państwowej Komisji Wyborczej z 17.11.2010 (ZPOW-703-273/10): przemieszczanie się pojazdów, w tym środków komunikacji miejskiej, w czasie ciszy wyborczej, na których umieszczono wyborcze materiały agitacyjne jest aktywną formą agitacji. W związku z powyższym zgłosiliśmy to wykroczenie do PKW w Kielcach oraz na policję, która przekazała sprawę do komisarza wyborczego. Po południu dyspozytor MPK nakazał wszystkim kierowcom usunięcie ramek z plakatami z okien w trakcie najbliższego postoju. Nam udało się tę sytuację udokumentować (zdjęcie poniżej).

 • 08.11.2010 - Akcja KPK: kontrolujemy punktualność autobusów

Po raz kolejny Kielecki Portal Komunikacyjny przeprowadził akcje kontroli jakości usług świadczonych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić punktualność kursowania autobusów pod kątem uciążliwych i znanych wszystkim pasażerom wieczornych przyśpieszeń. Pomysł czekał na realizację już od dłuższego czasu, kiedy to dyżurujący dyspozytor MPK Kielce, w trakcie interwencji telefonicznej dot. przyśpieszonego o 8 minut autobusu stwierdził, że: "pasażer ma obowiązek być 10 minut wcześniej na przystanku". Sprawę przyśpieszeń reguluję umowa między ZTM i MPK Kielce. Punkt II katalogu kar umownych warunkuje, że każde niepunktualne wykonanie kursu przed czasem powyżej 2 minut oznacza 100 zł kary. Dodatkowo stwierdziliśmy kilka innych nieprawidłowości i tak w niecałe dwie godziny "zarobiliśmy" dla kasy miasta dokładnie 4 900 zł.

Statystyki:
Punkt kontrolny (PK1): Rondo Grudzińskiego - 31.10.2010, godz. 21:00-22:50
Punkt kontrolny (PK2): Krakowska Rogatka - 31.10.2010, godz. 21:00-22:50

Ilość skontrolowanych kursów: 106
Ilość kursów przyśpieszonych o więcej niż 2 minuty: 43, co stanowi 41% całości [kara 4 300 zł]
Maksymalne przyśpieszenie: 13 minut, linia nr 18, kierunek: Dworzec PKS, nr taborowy 242.
Ilość kursów opóźnionych o więcej niż 3 minuty: 5, co stanowi ok. 5% całości

Dodatkowo stwierdzone nieprawidłowości:
- Ikarus 280.70 (#230) obsługujący linię nr 12 nie zatrzymał się na przystanku Okrzei Rondo w kierunku Dworca PKS/brak oświetlenia tablic kierunkowych [kara 100 zł + 300 zł]
- Solaris Urbino 12 (#313) obsługujący linię nr 44 nie zatrzymał się na przystanku Okrzei Rondo w kierunku Kusocińskiego Szpital [kara 100 zł]
- MAZ 203 (#915) obsługujący linię nr 20 nie zatrzymał się na przystanku Okrzei Rondo w kierunku Dworca PKS [kara 100 zł]

Uwaga: ze względu na możliwe inne ustawienie zegara założyliśmy dodatkowo minutowy bufor czasowy.

Największe przyśpieszenia:

 • 06.11.2010 - MPK, czyli Miejska PiSu Kampania

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji wróciło do starych nagannych praktyk, czyli udostępniania powierzchni reklamowych sztabom wyborczym. Przypomnijmy, że kilka lat temu zakaz prowadzenia kampanii wyborczej na i w autobusach wprowadził ówczesny zarząd firmy. Jeszcze w ubiegłym roku prezes MPK Elżbieta Śreniawska informowała, że firma ma złe doświadczenia z prowadzeniem kampanii wyborczej na autobusach, gdyż firmy klejące reklamy nie chciały ich usunąć. Jednak sytuacja zmieniła się w tym roku, gdy kilkadziesiąt nośników wynajął sztab Prawa i Sprawiedliwości - partii z którą sympatyzuje Śreniawska. Tym razem atakują nas twarze Karysia (dyrektor administracyjno-technicznego Kieleckich Autobusów - większościowego właściciela MPK Kielce oraz radnego PiS), Walasa (radnego PiS), Banasia (członka PiS, który wmieszał się w konflikt między miastem i MPK w trakcie strajku w 2007 roku) oraz Latosińskiego (startującego z listy PiS). Dodatkowo na kiczowato pomalowanym budynku MPK przy Jagiellońskiej wisi baner radnej PiS. Biorąc pod uwagę często występujące symbole religijne w autobusach, można stwierdzić, że brakuje tylko wizerunku najwyższego kościelnego Ryczana - wybawcy wiecznie pokrzywdzonych pracowników MPK Kielce. Na czas kampanii MPK wykorzystało również wcześniej usunięte i znienawidzone przez pasażerów ramki na reklamy umieszczone wewnątrz autobusów na szybach. Autobus nie powinien być miejscem agitacji politycznej, a dyskusyjną kampanię reklamową miał prawo zablokować Zarząd Transportu Miejskiego, który akceptuje treść i wygląd reklam zamieszczanych na tylnej części pojazdu.

 • 05.11.2010 - Buspasy bardzo potrzebne

Zamknięcie ul. Świętokrzyskiej w połączeniu z innymi prowadzonymi inwestycjami infrastrukturalnymi przyczyniło się do wzrostu ruchu na ul. Warszawskiej, na której kilka miesięcy temu wyznaczono najdłuższy w mieście specjalny pas dla transportu zbiorowego. Dzięki uruchomieniu buspasa tysiące pasażerów mogą sprawnie przejechać długi odcinek trasy z i do centrum miasta. W najbliższym czasie Kielecki Portal Komunikacyjny wystosuje apel do Miejskiego Zarządu Dróg i Zarządu Transportu Miejskiego dotyczący likwidacji kilkunastu miejsc parkingowych wzdłuż ul. Żelaznej i uruchomienie w ich miejsce buspasa, który pozwoli zaoszczędzić autobusom kilka minut na ciągle zakorkowanej ulicy. Dodatkowo wniesiemy o utworzenie dodatkowego przystanku w kierunku północnym - Żelazna Dworzec PKP, co skróci drogę dojścia do dworca kolejowego o kilkaset metrów. W ostatnim czasie kilkusetmetrowy fragment buspasa uruchomiono na ul. Tarnowskiej, a w przyszłym roku specjalny pas wyznaczony zostanie na ul. Grunwaldzkiej. Docelowo buspas ma zapewnić płynne połączenie między największymi dzielnicami miasta, czyli zachodem i północą. (fot echodnia.eu)

 • 03.11.2010 - Zmiany w organizacji komunikacji miejskiej w Kielcach

23

od 06.11.2010 ulegają zmianie godziny kursowania oraz częściowo trasa linii nr 23 w dni robocze i soboty.

Linia kursować będzie: Os. Ślichowice - Massalskiego - Grunwaldzka - Piekoszowska - Grunwaldzka - Jagiellońska – Hoża - Kolberga – Hoża – Jagiellońska – 1 Maja – Pawia – Łódzka – Zagnańska. Trasa powrotna w odwrotnej kolejności.

A

W związku z zamknięciem dla ruchu od dnia 04.11.2010 ul. Świętokrzyskiej autobusy linii nr 4, 13, 41, 42, 53 i 102 kursować będą na częściowo zmienionej trasie.

- autobusy linii nr 4 jadąca w kierunku Piasków będą wykonywały manewr zawracania przy "Galerii Echo", następnie pojadą Al. Solidarności - Al. Tysiąclecia PP - ul. Warszawską do ul. Jesionowej i dalej wg swojej trasy. Powrót w odwrotnej kolejności. 
- autobusy linii nr 13 jadące w kierunku Os. Podkarczówka pojadą z ul. Domaszowskiej prosto przez Al. Tysiąclecia PP do ul. Warszawskiej i dalej wg swojej trasy. Powrót w odwrotnej kolejności.
- autobusy linii nr 41 jadące w kierunku Os. Kochanowskiego pojadą Al. Solidarności - Al. Tysiąclecia PP - do ul. Warszawskiej i dalej wg swojej trasy. Powrót w odwrotnej kolejności. 
- autobusy linii nr 42 jadące w kierunku Os. Ślichowice będą zaczynać i kończyć przy nowo utworzonym przystanku zastępczym na ul. Świętokrzyskiej
- autobusy linii nr 53 jadące w kierunku ul. Częstochowskiej od ul. Domaszowskiej pojadą Al. Tysiąclecia PP - do ul. Warszawskiej i dalej wg swojej trasy. Powrót w odwrotnej kolejności. 
- autobusy linii nr 102 jadące w kierunku Os. Ślichowice, pojadą Al. Solidarności - Al. Tysiąclecia PP - do ul. Warszawskiej i dalej wg swojej trasy. Powrót w odwrotnej kolejności.

 Październik 2010 

 • 15.10.2010 - Pasażer pobity. Dysk z zapisem monitoringu zniknął.

Pasażer autobusu oskarża kierowcę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji o pobicie. Do sytuacji, której przebieg ustala policja doszło w ostatni poniedziałek ok. 21:00. Mężczyzna wsiadł do autobusu linii nr 102. Trafił akurat na skrócony kurs w stronę Malikowa kończący trasę na przystanku Grunwaldzka/Mielczarskiego. Po ruszeniu z przystanku kierowca kierując się w stronę zajezdni wyłączył oświetlenie i skręcił w ulicę Jagiellońską. Nieświadomy pasażer zapytał prowadzącego pojazd, dlaczego jedzie inną trasą. Wg zeznań podróżującego szofer odpowiedział w bardzo wulgarny sposób: "ja Cię nauczę jeździć i g...o mnie to obchodzi, gdzie chciałeś się dostać!" i zagroził, że go wywiezie w nieznane miejsce. Pasażer powiadomił telefonicznie swoją matkę, po czym przestraszony kierowca wysadził go na ul. Krakowskiej. Gdy pasażer odezwał się do prowadzącego, ten zaatakował go, przewrócił na chodnik i bił po całym ciele aż odciągnął go przypadkowo przechodzący spacerowicz. Wtedy kierowca odjechał, a na miejscu pojawiła się matka poszkodowanego. Zawiadomiono policję oraz skontrolowano stan pasażera u lekarza. Policjanci z komisariatu II wraz prokuraturą prowadzą czynności sprawdzające. Wszystko wydawałoby się proste do wyjaśnienia, gdyż wszystkie nowe autobusy ZTM Kielce obsługujące linię nr 102 są wyposażone w pełny monitoring, w tym również głosowy. Niestety okazało się, że dziwnym trafem spośród wszystkich autobusów posiadających dozór kamer w jednym zaginął dysk twardy z jego zapisem. Oczywiście chodzi o pojazd, w którym doszło do zdarzenia. ZTM zgłosił kradzież sprzętu na policję. Po tym wydarzeniu skrytki z dyskami we wszystkich autobusach zostały dodatkowo zaplombowane. Sprawy nie chce komentować MPK Kielce. Nie wiadomo również, kto poniesie konsekwencję za zaistniałą sytuację. Do sprawy powrócimy. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu do podobnego zdarzenia doszło w innym autobusie MPK Kielce, również w godzinach wieczornych. Kierowca zaatakował młodego pasażera za to, że ten nacisnął przycisk sygnalizujący chęć wysiadania.

 Wrzesień 2010 

 • 28.09.2010 - ZTM ogłosił kolejny przetarg na elektroniczne tablice i automaty stacjonarne

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach po raz drugi ogłosił przetarg na dostawę, montaż i uruchomienie 24 elektronicznych tablic informacyjnych wraz z systemem zarządzania przepływem informacji w czasie rzeczywistym oraz dostawę, montaż i uruchomienie 20 stacjonarnych automatów do sprzedaży biletów. Przypomnijmy, że w poprzednim przetargu ZTM otrzymał tylko jedną ofertę od konsorcjum firm Bull Polska z Warszawy i R&G z Mielca, której wartość była o 3 mln wyższa od zakładanego budżetu. Nową specyfikację rozszerzono o moduł zapowiedzi głosowych informujący osoby niewidome o godzinie przybycia pojazdu lub minutach jakie zostały do przybycia pojazdu, numerze linii i kierunku jazdy, które mogą być emitowane za pośrednictwem pilota lub po wciśnięciu przycisku zainstalowanego na słupie. Zamówienie musi być wykonane w terminie nie dłuższym niż 150 dni od dnia podpisania umowy. Oferty zostaną otwarte w dniu 04.11.2010 o godzinie 11:30 w siedzibie ZTM Kielce.

 • 26.09.2010 - Zmiany w organizacji komunikacji miejskiej w Kielcach

A

od 21.09.2010 do odwołania, w związku z prowadzonymi robotami drogowymi przystanek Krakowska Uniwersytet (po stronie północnej) zostanie przesunięty o ok. 50 m w stronę ul. Gagarina

A

od 20.09.2010 do odwołania, w związku z remontem drogi przystanek IX Wieków Kielc UW przesunięty zostaje ok. 150 m w kierunku ul. Warszawskiej

3/25

od 18.09.2010 linia nr 3 zostanie połączona z linią nr 25 (likwidacja numeru linii 3). Zmianie ulegną godziny kursowania oraz częściowo zostanie zmodyfikowana trasa linii nr 25. Linia z kierunku Malikowa kursować będzie ul. Piekoszowską - Jagiellońską do ul. Grunwaldzkiej i dalej wg właściwej trasy. Trasa powrotna pozostaje bez zmian. Nie obowiązuje przystanek Grunwaldzka Szpital.

A

od 14.09.2010 w związku z remontem zatoki autobusowej przy ul. Wrzosowej (strona południowa) przystanek zostanie przesunięty ok. 40 m w kierunku Al. J. Popiełuszki
 • 25.09.2010 - Marne pomysły władz na świętowanie ETZT

Po raz pierwszy od lat kieleckie władze ograniczyły świętowanie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, a w szczególności Dnia bez Samochodu (22.09). W związku z prowadzonymi w mieście inwestycjami, które uniemożliwiają spełnienie podstawowych warunków uczestnictwa w Kampanii ETZT, Wydział Ochrony Środowiska UM Kielce nie będzie, jak co roku koordynował działań związanych z Kampanią ETZT oraz DbS w Kielcach - napisano na stronie kieleckiego ratusza. Czy to nie absurd, że akurat w świetle paraliżujących miasto korków i wprowadzanych od kilku miesięcy przywilejów dla transportu publicznego zaniechano jego promocji? Czy takim problemem było wyłączenie z ruchu na kilkanaście godzin, podobnie jak w ubiegłych latach ulicy Staszica i zorganizowanie atrakcji dla mieszkańców? Szczęśliwie nie zawiódł Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach, który wzorem poprzednich lat zachęcał do bezpłatnego podróżowania za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu. W akcję włączyło się także stowarzyszenie MTB, które zorganizowało rowerową masę krytyczną.

 • 21.09.2010 - Wypadek z udziałem miejskiego autobusu

Trzy pasażerki autobusu trafiły do szpitala po zderzeniu Solarisa Urbino (#1230) z fiatem na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Studenckiej w Kielcach. Według wstępnych ustaleń kierowca samochodu osobowego chciał skręcić w ulicę Studencką i zajechał drogę autobusowi, który znajdował się na buspasie.

 • 20.09.2010 - Autosan M12LF Sancity na testach w MPK Kielce

W poniedziałek na ulice Kielc wyjechał na testy Autosan M12LF Sancity. W pierwszym dniu obsługiwał linię nr 35. Autobus jest w 100% niskopodłogowy, może nim podróżować do 110 osób, w tym około 27 na miejscach siedzących. Pojazd jest wyposażony w silnik marki IVECO Cursor 8 o mocy 213 kW współpracujący z automatyczną 4-biegową skrzynią VOITH. Pojazd ma niesprawne elektroniczne tablice kierunkowe, co jest niezgodne z zapisami świadczonej przez MPK umowy. Kilkudniowe testy autobusu w MPK są związane z planowanym w najbliższych miesiącach zakupem pojazdów. Oferty na ich dostawę złożyły m.in. Mercedes, Solaris, Maz i Autosan. Na początku przyszłego roku na ulice Kielc wyjadą cztery nowe autobusy, a kolejnych dwadzieścia zostanie dostarczonych w styczniu 2012 roku.

 • 14.09.2010 - ZTM unieważnił przetarg na elektroniczne tablice i automaty stacjonarne

ZTM unieważnił przetarg na dostawę, montaż i uruchomienie 24 elektronicznych tablic informacyjnych wraz z systemem zarządzania przepływem informacji w czasie rzeczywistym oraz 20 stacjonarnych automatów do sprzedaży biletów. Przypomnijmy, że ZTM otrzymał tylko jedną ofertę od konsorcjum firm Bull Polska z Warszawy i R&G z Mielca, której wartość była o 3 mln wyższa od zakładanego budżetu. Najprawdopodobniej tak mała liczba ofert wynika z tego, że równolegle z kieleckim przetargiem prowadzony był większy w Lublinie. Unieważnienie przetargu i ogłoszenie nowego jeszcze we wrześniu 2010 roku daje szansę na złożenie ofert oferentom, którzy byli zajęci przygotowaniami dla Lublina, co w konsekwencji powinno pozytywnie wpłynąć na ceny przy drugim podejściu.

 • 10.09.2010 - ZTM przywraca przystanek przy Żeromskiego

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach po ostrym sprzeciwie użytkowników portali Kieleckie Inwestycje i Kieleckiego Portalu Komunikacyjnego zdecydował się przywrócić przystanek przy skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i Seminaryjskiej. Przypomnijmy, że brak przystanku zmuszał pasażerów korzystających z niego dotychczas do przejścia kilkuset metrów na inny, co w strefie śródmiejskiej stanowi odległość niedopuszczalną. W najbliższym czasie KPK zwróci się o poszerzenie sieci przystankowej w Kielcach o nowe lokalizacje, które zapewnią obsługę nowych rejonów i zmniejszą drogę dotarcia dla wielu pasażerów.

 • 04.09.2010 - Zmiany w organizacji komunikacji miejskiej w Kielcach

54

częściowa zmiana trasy w kierunku Os. Kochanowskiego oraz zmiana rozkładu jazdy od dnia 21.08.2010
Od ul. Grunwaldzkiej linia kursuje przez ul. Piekoszowską do ul. Jagiellońskiej, następnie ul. Grunwaldzką i dalej wg swojej trasy. Trasa powrotna pozostaje bez zmian.

A

w dniu 04.09.2010 od godz. 6:00 do godz. 17:00 w związku z prowadzonymi robotami drogowymi zostanie zamknięta ul. Żeromskiego na odcinku od ul. Zagórskiej do ul. Seminaryjskiej. Na czas zamknięcia autobusy nr 8 i 28 będą kursować przez ul. Tarnowską i ul. Seminaryjską a dalej wg właściwej trasy.

108

od dnia 04.09.2010 w związku ze zmianą czasu przelotu, zmianie ulegną godziny kursowania linii nr 108

A

dnia 01.09.2010 od godz. 11:00 wznawia się kursowanie autobusów komunikacji miejskiej ulicami: Pawią, Skrzetlewską i 1 Maja

45

od dnia 28.08.2010 ulegają zmianie godziny kursowania oraz częściowo trasa linii nr 45.
Linia nr 45 z kierunku os. Ślichowice kursować będzie ul. Piekoszowską/Naruszewicza - Piekoszowską/Mieszka I - Jagiellońską - Grunwaldzką Jagiellońską i dalej wg właściwej trasy. Trasa powrotna pozostaje bez zmian.

A

od dnia 31.08.2010 zostaje przywrócony przystanek autobusowy przy ul. Żeromskiego dla linii nr 8 i 28

 Sierpień 2010 

 • 23.08.2010 - Jedna oferta na elektroniczny System Informacji Pasażerskiej

W ubiegłym tygodniu minął termin na składanie ofert w przetargu na dostawę, montaż i uruchomienie 24 elektronicznych tablic informacyjnych wraz z systemem zarządzania przepływem informacji w czasie rzeczywistym oraz 20 stacjonarnych automatów do sprzedaży biletów. Realizacja tego zadania to kolejny etap unijnego projektu "Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007- 2013. Zarząd Transportu Miejskiego otrzymał tylko jedną ofertę od konsorcjum firm Bull Polska z Warszawy i R&G z Mielca, które za realizację zadania chce 7,8 mln zł. Jest to kwota o prawie 3 mln zł wyższa od zakładanej przez ZTM. W tej sytuacji organizator wystąpił do kieleckiej Rady Miasta o zwiększenie środków na wykonanie inwestycji, która dotowana jest w 85% z funduszy unijnych. Zakłada się przesunięcie środków, które pojawiły się dzięki oszczędnościom w innych projektach realizowanych w ramach całego programu. Nie wiadomo, skąd brak zainteresowania innych oferentów, ale najprawdopodobniej większość z nich skupiła się na przetargu lubelskiego ZTM na dostawę i wdrożenie Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej i Systemu Zliczania Potoków Pasażerskich, gdzie oferty można było składać do 09.08.2010. Jeśli ZTM rozstrzygnie przetarg, to wykonawca musi zrealizować zadanie w w terminie nie dłuższym niż 100 dni od dnia podpisania umowy, czyli jeszcze w tym roku na przystankach mogą pojawić się elektroniczne urządzenia. Jeśli radni nie wyrażą zgody na dofinansowanie projektu, to zostanie ogłoszony drugi przetarg. To początek zmian w zakresie informacji pasażerskiej w Kielcach. Do końca roku we wszystkich autobusach MPK zamontowany będzie system GPS (w pojazdach ZTM został zamontowany fabrycznie), który razem z oprogramowaniem ZTM i nowymi urządzeniami pozwoli sprawdzać pasażerom na bieżąco pozycje autobusu na stronie internetowej oraz w telefonie komórkowym. Dodatkowo ZTM jeszcze w tym roku planuje uruchomić wyszukiwarkę połączeń. 

 • 20.08.2010 - Zmiany w organizacji komunikacji miejskiej w Kielcach

54

częściowa zmiana trasy w kierunku Os. Kochanowskiego oraz zmiana rozkładu jazdy od dnia 21.08.2010
Od ul. Grunwaldzkiej linia kursuje przez ul. Piekoszowską do ul. Jagiellońskiej, następnie ul. Grunwaldzką i dalej wg swojej trasy.Trasa powrotna pozostaje bez zmian.

46

częściowa zmiana trasy od dnia 07.08.2010r
Autobusy jadące z os. Ślichowice kursowały będą przez ul. Grunwaldzką, bez wjazdu w ul. Piekoszowską. Trasa powrotna pozostaje niezmieniona.

A

wyłączenie przystanków w dzielnicy Herby. Od dnia 30.07.2010 do odwołania, w związku z zamknięciem ul. 1 Maja i Pawiej autobusy linii nr 6, 9, 17, 32, 36, 37, 40, 44, 53, 54, 106, 110, 112 kursują objazdem wg niżej podanych tras:
 • Linie nr: 6, 9, 17, 32, 36 ul. Łódzką, Hubalczyków do ul. 1 Maja i dalej wg  swojej trasy.
 • Linie nr: 37, 40, 54 i 112  ul. Łódzką, Hubalczyków,1 Maja do ul. Batalionów Chłopskich i dalej wg  swojej trasy.
 • Linia nr: 44, 53 i 106 ul. Łódzką, Hubalczyków, 1 Maja do ul. Częstochowskiej.
 • Linia nr: 110 ul. Łódzką do ul. Zakładowej.
Trasy  powrotne w odwrotnej kolejności.
 • 11.08.2010 - Aktualizacja spisu reklam na autobusach
 • Neoplan N4016td #309 - Akademia Kreatywności (fullback)
 • Neoplan N4016td #304 - Big Star (megabus)
 • Jelcz 120M #661 - RCKiK (megabus)
 • Solaris U12 #310 - Castorama (busboard/fullback/bus standard)
 • Solaris U12 #318 - Castorama (busboard/fullback/bus standard)
 • Solaris U12 #322 - Castorama (busboard/fullback/bus standard)
 • LAZ A183 #001 Naj Magazyn (fullback)
 • LAZ A183 #002 Naj Magazyn (fullback)
 • LAZ A183 #003 Naj Magazyn (fullback)
 • LAZ A183 #004 Naj Magazyn (fullback)
 • Solaris U12 #321 - Veka (megabus)
 • Solaris U12 #325 - Veka (megabus)
 • Solaris U12 #364 - Technopark Kielce (megabus)
 • Solaris U12 #370 - Technopark Kielce (fullback)
 • Jelcz 120M #674 - Bruk Bet (bus standard)
 • MAN NL202 #356 - Korona Kielce (megabus)
 • MAZ 203 #912 - Happy Land (fullback)
 • MAZ 203 #914 - Happy Land (fullback)
 • MAN NL202 #352 - Uniwersytet Jana Kochanowskiego (megabus)
 • MAN NL202 #353 - Uniwersytet Jana Kochanowskiego (megabus)
 • Solaris U12 #310 - BZWBK (busboard+fullback)
 • Solaris U12 #318 - BZWBK (busboard+fullback)
 • Solaris U12 #322 - BZWBK (busboard+fullback)
 • Ikarus 280.70 #230 - MPK Kielce (bus standard ramka)
 • MAZ 203 #901 - gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #902 - gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #903 - gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #904 - gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #905 - gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #906 - gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #907 - gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #908 - gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #909 - gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • Solaris U12 #312 - Skutery Zipp (fullback)
 • Solaris U12 #370 - Skutery Zipp (fullback)
 • MAN NL202 #349 - Skutery Klesyk (fullback)
 • MAN NL202 #350 - Skutery Klesyk (fullback)
 • MAN NL202 #351 - Skutery Klesyk (fullback)
 • Jelcz 120M #659 - Szkoły Omega (bus standard+fullback)
 • Solaris U12 #326 - Vive Targi Kielce (megabus)
 • MAN NL202 #354 - Vive Targi Kielce (megabus)
 • Solaris U12 #310 - usunięcie reklamy BZWBK (busboard+fullback)
 • Solaris U12 #318 - usunięcie reklamy BZWBK (busboard+fullback)
 • Solaris U12 #322 - usunięcie reklamy BZWBK (busboard+fullback)
 • Jelcz 120M #649 - Castorama (bus standard+fullback)
 • Ikarus 280.70 #209 - usunięcie reklamy Alutechnika (bus standard)
 • Solaris U12 #312 - usunięcie reklamy Skutery Zipp (fullback)
 • Solaris U12 #370 - usunięcie reklamy Skutery Zipp (fullback)
 • MAZ 203 #901 - usunięcie reklamy gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #902 - usunięcie reklamy gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #903 - usunięcie reklamy gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #904 - usunięcie reklamy gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #905 - usunięcie reklamy gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #906 - usunięcie reklamy gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #907 - usunięcie reklamy gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #908 - usunięcie reklamy gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • MAZ 203 #909 - usunięcie reklamy gotowinaprzyszlosc.pl (fullback)
 • Neoplan N4016td #309 - usunięcie reklamy Big Star II (megabus)
 • Solaris U12 #321 - usunięcie reklamy Veka (megabus)
 • Solaris U1, #325 - usunięcie reklamy Veka (megabus)
 • Solaris U12 #371 - Choco Obsession (bus standard)
 • 03.08.2010 - Walczymy o przystanek przy ul. Żeromskiego
Internauci: Nie likwidujcie przystanku przy Żeromskiego 

Konflikt wokół likwidacji przystanku autobusowego w centrum Kielc. - Zdecydowały względy bezpieczeństwa - argumentują urzędnicy. - Wystarczyło go przesunąć - odpowiada MPK, a internauci ostro krytykują decyzję.

Przystanek linii nr 8 i 28 na ul. Żeromskiego znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie baru Jaś i Małgosia. Od 1 sierpnia autobusy tam się nie zatrzymują, a pasażerowie wsiadać i wysiadać muszą na pobliskiej ul. Zagórskiej.

Taka decyzja wywołała prawdziwą burzę. Internauci z forum www.komunikacja-kielce.pl, skupiającego miłośników komunikacji, miejskiej skrzyknęli się i wczoraj dostarczyli do Zarządu Transportu Miejskiego list w obronie przystanku. Twierdzą w nim, że w śródmieściach dużych miast standardem są przystanki w odległościach co 350 metrów.
Odległość od przystanku przy Żeromskiego do tego przy Zagórskiej wynosiła ok. 300 m, zaś do Seminaryjskiej - 450. "Likwidacja obecnie istniejącego przystanku spowoduje znaczący wzrost odległości dojścia (1 km odległości międzyprzystankowej w strefie śródmiejskiej) i drastyczny spadek dostępności obu linii autobusowych dla tego rejonu śródmieścia" - argumentują w piśmie.

Wrzucają też kamyczek do ogródka władz miasta, które wyprowadzają ruch samochodowy z centrum i zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej. "Przystanki autobusowe w tej części śródmieścia są elementem realizowanej przez miasto Kielce strategii strefy uspokojonego ruchu w centrum miasta" - podkreślają.

Ale to nie koniec. Miłośnicy komunikacji w poszukiwaniu argumentów sprawdzili nawet ile osób korzystało z zatoki przy Żeromskiego. Tylko w piątek w ciągu dwóch godzin do autobusów wsiadło i wysiadło z nich około 100 pasażerów. "Co oznacza, że nie ma żadnych podstaw do jego likwidacji i jest to działanie na niekorzyść kilku tysięcy pasażerów" - konkludują autorzy pisma.

Krytykują również ZTM, że likwidując zatokę dla linii 8 i 28, nie zaproponował innego rozwiązania. Na przykład udostępnienia dla nich przystanku na Seminaryjskiej zaraz za skrzyżowaniem z Żeromskiego, gdzie obecnie zatrzymują się linie nr 16 i 33.

Decyzję ZTM-u krytykuje również Władysław Wotliński, członek zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. - Topografia naszego miasta jest taka, że odległości między przystankami są niewielkie, a ten przy Żeromskiego funkcjonował w tym miejscu od wielu lat. Ludzie się do niego przyzwyczaili i na pewno jego likwidacja nie jest na rękę pasażerom. Niedaleko są bazary, sąd. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłaby przebudowa zatoki i ewentualne odsunięcie jej od skrzyżowania, bo podejrzewam, że to usytuowanie mogło mieć znaczenie przy tej decyzji - mówi.

Zbigniew Michnicki z ZTM-u tłumaczy, że decyzja spowodowana była względami bezpieczeństwa. - Niedaleko jest ul. Wróblewskiego, która prowadzi bezpośrednio na plac targowy. Wiele ludzi, wychodząc z targowiska i widząc nadjeżdżający autobus, biegnie na skróty przez ul. Żeromskiego. To bardzo niebezpieczne, szczególnie teraz, gdy obok powstaje nowa siedziba filharmonii i ruch samochodów ciężarowych w tym miejscu jest duży - tłumaczy. Twierdzi, że sprawą zajęli się na wniosek policji, która na jednym ze spotkań poprosiła o przeanalizowanie zmiany lokalizacji tego przystanku. - Doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie jego likwidacja, bo przecież w pobliżu jest wygodna wiata na ul. Zagórskiej. To niewiele dalej od bazarów, niż zlikwidowany przystanek, a z naszych obserwacji wynika, że 90 procent pasażerów z niego korzystających to właśnie klienci placu targowego - podkreśla Michnicki.

- Dla mnie to błędne podejście. Myśląc w ten sposób, samochody w ogóle nie powinny jeździć, bo powodują wypadki. Przecież komunikacja miejska miała być coraz bardziej dostępna, a tu widzimy coś innego - komentuje Jerzy Stradomski, twórca portalu www.komunikacja-kielce.pl.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce, Marcin Sztandera, www

 Lipiec 2010 

 • 22.07.2010 - Drogowcy uruchamiają kolejne buspasy

W przyszłym tygodniu Miejski Zarząd Dróg w Kielcach uruchomi kolejny buspas. Tym razem specjalny pas dla autobusów, busów i taksówek wytyczony został po dwóch stronach ulicy Warszawskiej na odcinku Al. IX Wieków Kielc - Orkana, w sumie 5 km. Kilka tygodni temu uruchomiono także kilometrowy fragment buspasa na południowej jezdni ul. Sandomierskiej (w kierunku Cedzyny). Kolejnym etapem wprowadzenia usprawnień dla transportu publicznego ma być budowa dodatkowego pasa przeznaczonego dla transportu zbiorowego na ul. Grunwaldzkiej (między ul. Żelazną i Jagiellońska) i płynne połączenie dzielnic zachodnich z centrum miasta. Bezwzględną walkę z kierowcami blokującymi buspasy zapowiadają władze miasta. W pierwszych dniach na ul. Sandomierskiej łamiących przepisy kierowców karano mandatami, a służby są również przygotowane do holowania samochodów.

Drogowcy wciąż zapominają o jednym newralgicznym odcinku, na którym w szybki sposób można wytyczyć odrębny pas dla komunikacji zbiorowej, tj. ul. Żelaznej, gdzie prawy pas pełni funkcję parkingu. Ulica ta jest zakorkowana przez większą część dnia i po wprowadzeniu buspasa miejskie autobusy nie traciłyby kilkunastu minut na przejazd tego fragmentu. Dodatkowo Kielecki Portal Komunikacyjny od kilku miesięcy apeluje o uruchomienie przystanku Dworzec PKP - Żelazna/Sienkiewicza (w kierunku Ronda im. Grudzińskiego), jednak do tej pory ZTM Kielce nie zainteresował się tematem. Tymczasem pasażerowie wysiadający na ul. Czarnowskiej muszą przejść kilkaset metrów by dojść do dworca głównego.

 • 19.07.2010 - Jak poznać klimatyzowane autobusy ZTM Kielce?

Tylko dwadzieścia procent autobusów jeżdżących po Kielcach ma klimatyzowaną przestrzeń pasażerską. To 40 nowych Solarisów Urbino zakupionych przez Zarząd Transportu Miejskiego. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach nie posiada żadnego autobusu z klimatyzacją przestrzeni pasażerskiej, a dodatkowo ostatnio zakupione pojazdy mają niewielkie uchylane okna, przez co w autobusie brakuje powietrza.

Po czym poznać komfortowe pojazdy ZTM Kielce:
- obsługują wyłącznie linie nr 102 - 114
- posiadają czterocyfrową numerację taborową (#1001-#1005 - Solaris Urbino 10, #1201-#1235 - Solaris Urbino 12)
- wyróżniają się estetyką, tj. brak reklam, estetycznie naklejone jednolite numery taborowe
- różnią się malowaniem - dodatkowy czerwony pasek nad oknami
- są to pojazdy wyłącznie niskopodłogowe

Sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu klimatyzacji w pojazdach komunikacji miejskiej pasażerowie powinni zgłaszać ZTM pod numer tel. (41) 343 15 93 w. 33. Trafiające do instytucji sygnały są podstawą do skontrolowania wskazanego przez pasażera pojazdu.

 • 04.07.2010 - Drogowcy wytyczają nowe buspasy

Drogowcy kończą prace przy wytyczaniu buspasa na południowej części ul. Sandomierskiej. Będzie to pierwszy od wielu lat nowy pas przeznaczony dla pojazdów komunikacji miejskiej. Kolejne pojawią się wzdłuż ul. Warszawskiej (w dwóch kierunkach) na odcinku od Al. IX Wieków Kielc do ul. Orkana.

 Czerwiec 2010 

 • 29.06.2010 - ZTM zainstaluje wyświetlacze i automaty przystankowe

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach ogłosił kolejny przetarg w ramach unijnego projektu "Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007- 2013. Tym razem przedmiotem zamówienia jest dostawa, montaż i uruchomienie 24 elektronicznych tablic informacyjnych wraz z systemem zarządzania przepływem informacji w czasie rzeczywistym oraz dostawa, montaż i uruchomienie 20 stacjonarnych automatów do sprzedaży biletów. Zamówienie musi być wykonane w terminie nie dłuższym niż 100 dni od dnia podpisania umowy. Oferty zostaną otwarte w dniu 10.08.2010 o godzinie 11:30 w siedzibie ZTM Kielce.

 • 28.06.2010 - Zmiany w organizacji komunikacji miejskiej w Kielcach

112

uruchomienie nowej linii od dnia 01.07.2010 (Bukówka - Świętokrzyskie - Malików)

52

likwidacja linii od 01.07.2010

22

zmiana rozkładu od 26.06.2010 

38

przywrócenie stałej trasy w Domaszowicach od dnia 26.06.2010
 • 09.06.2010 - Zmiany w organizacji komunikacji miejskiej w Kielcach

109

uruchomienie nowej linii od dnia 15.06.2010 (Ślichowice ul. Puscha - Wrzosowa)

102

zmiana rozkładu od 15.06.2010 

35

zmiana rozkładu i trasy od dnia 12.06.2010. Przeniesienie przystanku końcowego z ul. Armii Krajowej na ul. Bpa Kaczmarka.

40

zmiana rozkładu od 12.06.2010 

40bis

likwidacja linii od 12.06.2010

A

W związku prowadzonymi pracami w pasie drogowym Al. IX Wieków Kielc zmianie uległa organizacja ruchu, tj. od dnia 2.06.2010r. zostanie zamknięte dla ruchu pasmo południowe, a ruch odbywał się będzie pasmem północnym. Przystanek autobusowy „IX Wieków Kielc Urząd Miasta” (strona południowa) zostanie przeniesiony w pobliże skrzyżowania z ul. Warszawską. Na tym przystanku będą zatrzymywały się tylko autobusu jadące w kierunku ul. Źródłowej i Sandomierskiej, tj. linie nr. 3, 10, 14, 16bis, 21, 25, 38, 43, 47, 51, 106. Dla autobusów jadących w kierunku Os. Sady, Szydłówek, najbliższym przystankiem będzie przystanek przy ul. Warszawskiej, za skrętem z Al. IX Wieków Kielc.
 • 08.06.2010 - ZTM wprowadza bilet godzinny

Dzisiaj wchodzi w życie uchwała Rady Miejskiej w Kielcach z dn. 22 kwietnia 2010 wprowadzająca bilet godzinny, tj. bilet jednorazowy i karnet ważny będzie również przez godzinę od chwili jego skasowania w przypadku gdy pasażer kontynuował będzie podróż innym autobusem. Zgodnie z założeniami wprowadzone udogodnienie ma zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, jednak by do tego doszło należałoby obniżyć ceny biletów miesięcznych. Wprowadzona zmiana, mimo że korzystna dla pasażerów może przyczynić się do spadku ilości sprzedawanych biletów jednorazowych/karnetów. 

Ponadto uchwała wprowadza również uprawnienia do bezpłatnych przejazdów dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Kielcach oraz funkcjonariuszy Policji.

 • 02.06.2010 - Zmiany w organizacji komunikacji miejskiej w Kielcach

!

w dniu 03.06.2010 (Boże Ciało) autobusy komunikacji miejskiej kursować będą według rozkładów niedzielnych, a w piątek 04.06.2010 według rozkładów jak w dni robocze.

111

uruchomienie nowej linii od dnia 01.06.2010 (od. Dąbrowa - Białogon)

113

uruchomienie nowej linii od dnia 01.06.2010 (os. Świętokrzyskie - Kusocińskiego Szpital)

105

od dnia 29.05.2010 zmianie ulegnie częściowo trasa linii nr 105 oraz godziny kursowania

38

od dnia 20.05.2010 do odwołania w związku z remontem drogi w Domaszowicach ulegnie zmianie trasa linii nr 38, która przebiegać będzie przez ul. Morcinka. Obowiązują przystanki po trasie objazdu

104

od dnia 22.05.2010 ulegnie zmianie trasa linii nr 104.

A

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że od dnia 22.04.2010 rozpoczął się remont pętli manewrowej na os. Ślichowice. Przystanek końcowy, dla wysiadających zlokalizowany jest przed wjazdem na w/w pętlę manewrową. Przystanek początkowy został przesunięty o ok. 20m w kierunku Pasażu Świętokrzyskiego. Przewidywany termin zakończenia remontu 31.10.2010.
 • 01.06.2010 - ZTM uruchamia dwie nowe linie

Dziś kursowanie rozpoczną dwie nowe linie autobusowe: nr 111 oraz 113. Pierwsza połączy Białogon z Dąbrową, a druga osiedle Świętokrzyskie ze Stadionem (pętla Kusocińskiego Szpital). Linie będą obsługiwane nowymi Solarisami Urbino 12 zakupionymi przez ZTM Kielce. W piątek dwadzieścia autobusów (w tym 5 sztuk Solarisów Urbino 10) uroczyście przekazano do użytkowania. Pojazdy są wyposażone m.in. w klimatyzację, automaty biletowe, system zapowiedzi głosowej oraz monitoring. W najbliższych dniach ZTM uruchomi jeszcze cztery linie, które będą obsługiwane wyłącznie nowym taborem.   

 Maj 2010 

 • 20.05.2010 - Fatalny projekt zmian linii autobusowych na Czarnowie

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach przedstawił projekt zmian w organizacji ruchu komunikacji miejskiej w rejonie ul. Grunwaldzkiej i Piekoszowskiej. Celem ich wprowadzenia ma być przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa przejazdu autobusów przez skrzyżowanie ul. Grunwaldzkiej i Piekoszowskiej. O ile wstępna koncepcja zmian w tym rejonie wydawała się pozytywna, o tyle przedstawiony projekt wprowadza ogromny chaos, a koncepcję można określić jako zupełnie nieprzemyślaną. Zgodnie z logicznym rozumowaniem, linie powinny zostać podzielone na kursujące Piekoszowską lub Grunwaldzką. Przedstawiony projekt pokazał jednak inne rozumowanie. W kierunku zachodnim trasy pozostały bez zmian, natomiast zmieniono tylko trasy w kierunku wschodnim.

Część autobusów, tj. linie nr 15, 24, 45, 54, 105, skierowane zostaną przez ul. Piekoszowską do ul. Jagiellońskiej i dalej wg obowiązujących obecnie tras. Trasy pozostałych linii autobusowych skierowane zostaną przez ul. Grunwaldzką, bez wjazdu w ul. Piekoszowską. Trasa kursów powrotnych pozostanie zaś niezmieniona. 

Zalety koncepcji:

- poza wspomnianym bezpieczeństwem i skróceniem czasu przejazdu przez odcinek w godzinach szczytu (dziś zajmuje to kilka minut, ze względu na problemy z włączeniem się do ruchu autobusów w ul. Grunwaldzką) należy podkreślić, że wreszcie komunikacja na wysoko zurbanizowanym obszarze ul. Piekoszowskiej będzie prowadzona dwukierunkowo, co znacznie zwiększy dostępność transportu publicznego w tym rejonie.
- brak wariantów tras. W końcu każda z linii zgodnie z tradycją ZTMu mogła mieć kursy:

P - kursuje przez Piekoszowską bez wjazdu w Grunwaldzką
G - kursuje przez Grunwaldzką bez wjazdu w Piekoszowską
X - kursuje przez Piekoszowską z wjazdem na Grunwaldzką
Z - kursuje Grunwaldzką z wjazdem na Piekoszowską
R - kursuje przez Piekoszowską z wahadłem do Grunwaldzkiej Szpital

... i wiele, wiele innych, czyniących układ jak zwykle „czytelniejszym”, ale dostosowanym do wydumanych wg ZTM wymagań pasażerów.

Wady koncepcji:

- jednokierunkowy podział linii na dwie trasy wprowadza duży bałagan i całkowity wręcz brak czytelności układu, co sprawia, że komunikacja jest mniej przyjazna dla pasażerów.
- oczywistym wydaje się, że jeżdżące od lat w kierunku zachodnim ul. Piekoszowską linie nr 3, 18, 25 powinny w pierwszej kolejności zostać skierowane na tę trasę również w kierunku wschodnim, ale wbrew logice trasy wyznaczono przez ul. Grunwaldzką.
- rozdzielenie tras linii nr 15, 24, 45, 54, 105, które w kierunku wschodnim pojadą przez ul. Piekoszowską, a w kierunku zachodnim już przez ul. Grunwaldzką jest w żaden sposób nie dającą się logicznie wytłumaczyć decyzją. 
- pogorszenie obsługi przystanku Piekoszowska / os. Pod Dalnią, z którego w kierunku wschodnim pojedzie ledwie 1/3 wszystkich kursujących dotąd autobusów
- brak uruchomienia nowego przystanku (docelowo na żądanie) Grunwaldzka/Podklasztorna w miejscu istniejącej zatoki spowoduje, że odległość między przystankami linii jadących prosto ul. Grunwaldzką wyniesie ponad 1,2 km

Zasada tworzenia układu komunikacyjnego w ZTMie polegająca na chęci dogodzenia wszystkim, kolejny raz okazuje się zgubna dla komunikacji, wprowadzająca zamęt, zmniejszająca czytelność układu, a tym samym przyjazność komunikacji i konkludując – w żaden sposób nie prowadzi do prawidłowego rozwoju komunikacji. Opisywane zmiany kolejny raz udowodniły, że w Kielcach brakuje specjalistów, którzy wiedzą w jaki sposób organizować komunikację miejską.

 • 17.05.2010 - ZTM odbiera kolejne Solarisy Urbino

Do Kielc dojechała kolejna partia autobusów zamówionych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach. Pracownicy urzędu odebrali piętnaście Solarisów Urbino 12, które otrzymają numery taborowe  #1221 - #1235. W najbliższych dniach do Kielc trafi również pięć sztuk Solarisów Urbino 10, które otrzymają numery taborowe #1001 - #1005. Pojazdy wyjadą na trasy 01.06.2010 i obsłużą nowe linie o nr 109 - 114. Przypomnijmy, że zakup autobusów jest częścią unijnego projektu "Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007- 2013. W ramach tego zadania w najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony przetarg na dostawę i montaż 24 elektronicznych tablic czasu odjazdu oraz 20 stacjonarnych automatów do sprzedaży biletów. Z funduszy unijnych realizowana jest również trwająca od miesiąca budowa dwóch minidworców (Ślichowice, Świętokrzyskie) wraz z infrastrukturą socjalną dla kierowców autobusów i dyspozytorów.

 Kwiecień 2010 

 • 20.04.2010 - MPK nieprawidłowo przygotowało nowe Solarisy do jazdy

Wczoraj pisaliśmy o błędnie naklejonych numerach taborowych na tylnej części nowych Solarisów, a po pierwszym dniu kursowania pojazdów wiadomo, że zostały one nieprawidłowo oznakowane, tj. brakuje numerów taborowych we wnętrzu pojazdu. Za takie niedopatrzenie przewidziano 100 zł kary za każdy stwierdzony przypadek.

 • 18.04.2010 - Trzy nowe Solarisy Urbino 12 w MPK Kielce

W sobotę do Kielc dotarły trzy Solarisy Urbino 12. Kolejne dwunastometrowe pojazdy tej marki we flocie MPK Kielce otrzymały numery taborowe 372, 373, 374. Podobnie jak w przypadku przegubowców autobusy są wyposażone jedynie w klimatyzację kabiny kierowcy, a pasażerom sprawiono niewielkie uchylane okna, przez co latem jazda może okazać się mało przyjemna. Weekendowe przygotowania do jazdy już dziś wymagają poprawek, ponieważ w złym miejscu naklejono numery taborowe na tyle pojazdu. Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętym standardem numery muszą być klejone w górnej części tylnej ściany. Obecnie MPK posiada 40 Solarisów i dodatkowo użytkuje 20 Solarisów, które są własnością ZTM Kielce. Kolejne autobusy tego producenta pojawią się w ciągu dwóch miesięcy. Będzie to druga partia dwudziestu pojazdów zamówionych przez ZTM Kielce.

 • 09.04.2010 - Rusza budowa pierwszego minidworca - zmiany tras autobusów

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach, informuje że od dnia 08.04.2010 w związku z przebudową pętli manewrowej na os. Świętokrzyskim, autobusy komunikacji miejskiej linii: F, 35, 40, 40bis, 48, 101, 102 i 107 kursować będą ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego do ul. Sikorskiego (pętla manewrowa os. Na Stoku). W rejonie budowanej pętli zostaną usytuowane przystanki tymczasowe.

 • 08.04.2010 - ZTM przedstawił ostateczne trasy nowych linii

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach po przeanalizowaniu ankiety dotyczącej nowych tras komunikacyjnych przedstawił przebieg nowych linii od 109 do 114 , które będą wprowadzane od czerwca 2010 roku.

Linia

Trasa przejazdu / uwagi

109

os. Ślichowice/Puscha - Szajnowicza- Iwanowa - Grunwaldzka - Żelazna - Czarnowska - IX Wieków Kielc - (Warszawska - Rynek - Piotrkowska) - IX Wieków Kielc - Sandomierska - Szczecińska - Bohaterów Warszawy - Tarnowska - Popiełuszki - Wrzosowa
110 os. Podkarczówka - Kołłątaja - Jagiellońska - Grunwaldzka - Żytnia - Paderewskiego - IX Wieków Kielc - Warszawska - Jesionowa - Łódzka - Olszewskiego - Pawia - 1 Maja - Łódzka - Zakładowa
Trasa powrotna:
Zakładowa - Batalionów Chłopskich - 1 Maja - Pawia - Olszewskiego - Łódzka - Jesionowa - Warszawska - IX Wieków Kielc - Paderewskiego - Żytnia - Grunwaldzka - Jagiellońska - Krakowska - Podklasztorna
111 os. Dąbrowa - Wincentego z Kielc - Witosa -  os. Sieje - Zagnańska - Okrzei - Paderewskiego - Żytnia - Grunwaldzka - Jagiellońska - Krakowska - Fabryczna - Białogon
112 Bukówka - Wojska Polskiego - Wrzosowa - Popiełuszki - Tarnowska - Źródłowa - Solidarności - Jeziorańskiego - os. Świętokrzyskie - Jeziorańskiego - Jaworskiego - Orkana - Klonowa - Jesionowa - Łódzka - Olszewskiego - Skrzetlewska - Pawia - 1 Maja - Batalionów Chłopskich - Malików
113 os. Świętokrzyskie - Jeziorańskiego - Jaworskiego - Warszawska - Al. IX Wieków Kielc - Czarnowska -  Żelazna - Żytnia - Ogrodowa - Jana Pawła II - Ściegiennego - Husarska - Szczepaniaka - Kusocińskiego Szpital
114

Piekoszowska - Jagiellońska - Grunwaldzka - Żytnia - Paderewskiego - Okrzei - Zagnańska - Jesionowa - Klonowa - Orkana - Jaworskiego - Solidarności - Domaszowska - Żniwna

 • 03.04.2010 - Zmiany w organizacji komunikacji miejskiej w Kielcach

6 - od dnia 27.03.2010 nastąpi zmiana rozkładu jazdy i częściowa zmiana trasy.

17 - od dnia 27.03.2010 nastąpi zmiana rozkładu jazdy i częściowa zmiana trasy.

107 - od dnia 27.03.2010 nastąpi zmiana rozkładu jazdy i częściowa zmiana trasy.

 • 02.04.2010 - Policja potwierdza: kierowca MPK był pijany

Kieleccy policjanci zatrzymali do kontroli 44-latka, kierowcę autobusu komunikacji miejskiej, który wykonując kurs z 15 pasażerami miał w organizmie blisko 0,5 promila alkoholu. Grozi mu teraz utrata prawa jazdy, a jego sprawa znajdzie finał w sądzie.

Dzisiaj rano kieleccy funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, iż kierowca jednego z autobusów miejskich, który wykonuje aktualnie kurs na terenie Kielc, jest prawdopodobnie nietrzeźwy. Osoba zgłaszająca poinformowała, że przewoźnik pije piwo podczas jazdy. W kierunku wskazanego autobusu udali się niezwłocznie policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Na miejscu kontroli okazało się, że kierowca autobusu, 44-latek, ma w organizmie blisko 0,5 promila alkoholu. Kierowca w tym stanie przewoził około 15 pasażerów. Teraz odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu. Grozi mu także utrata prawa jazdy. [info: KMP w Kielcach]

 • 01.04.2010 - Policjanci zatrzymali pijanego kierowcę! To nie żart!

Dzisiaj rano kieleccy policjanci zatrzymali kierowcę autobusu MPK Kielce obsługującego jedną z brygad linii 34. Do zatrzymania doszło przy al. Solidarności dzięki interwencji pasażerów, którzy dostrzegli, że prowadzący pije piwo. Mężczyzna miał blisko pół promila alkoholu w organizmie, 44-latek będzie miał zatrzymane prawo jazdy, a Zarząd Transportu Miejskiego nałoży na MPK karę w wysokości 500 zł za niezrealizowany kurs. Jednocześnie potwierdzam, że nie była to akcja inspirowana przez Kielecki Portal Komunikacyjny.

 Marzec 2010 

 • 22.03.2010 - Kochajmy MPK Kielce, czyli KPK plewi

Mija rok od pierwszej akcji Kieleckiego Portalu Komunikacyjnego - KPK wita wiosnę, wycinamy ładne kwiatki MPK Kielce. Na specjalnej stronie www.kochajmympkkielce.pl zamieściliśmy zdjęcia, które pokazywały w jaki sposób MPK Kielce podchodzi do jakości świadczonych usług. Nowy prezes MPK - Elżbieta Śreniawska zapewniała na antenie Radia Kielce, że są to zdjęcia stare i nieaktualne. Tegoroczna wiosna, to rok panowania nowego zarządu MPK, dlatego pokusiliśmy się o krótkie podsumowanie. Przypomnijmy, że poprzedniemu prezesowi MPK - Markowi Wołochowi zarzucano, m.in. zakup ukraińskich i białoruskich autobusów, bałagan w zakresie reklam na/w autobusach, opóźnienie dostawy nowej partii autobusów, przez co MPK musiało zapłacić 60 tys. zł kary czy wypuszczenie wycofanych z eksploatacji autobusów. Opisywane poniżej sytuacje mają odzwierciedlenie w dokumentacji fotograficznej znajdującej się na stronie www.kochajmympkkielce.pl.

Co zmieniło się w ciągu roku?

- MPK kolejny raz zapłaciło kilkanaście tysięcy złotych kary za niespełnienie wymaganej średniej wieku po 01.01.2010;

- MPK kolejny raz wypuściło autobusy wycofane z eksploatacji, rażąco łamiąc warunki realizowanej umowy;

- mimo początkowych zapowiedzi ujednolicenia marek we flocie MPK i zakupie nowych Solarisów, tym razem do Kielc sprowadzono niesprawdzony model nowego autobusu Autosan, który po pierwsze jest dramatycznie głośny, co przeszkadza wielu pasażerom, a po drugie wiadomo już, że pierwsze egzemplarze pojazdu sprawiały kłopoty u innych przewoźników, m.in. w Gliwicach. Dodatkowo pasażerowie mają niższy komfort jazdy, gdyż tylna część autobusu jest wysokopodłogowa.

- podobnie jak za czasów poprzedniego zarządu, MPK wypuściło na ulice autobusy o skandalicznym wyglądzie, tj. pojazdy całkowicie pokryte graffiti. W cywilizowanym mieście takie pojazdy od razu zostałyby usunięte z tras, a na przewoźnika zostałaby nałożona kara finansowa. Czy to nie wstyd dla miasta, że tysiące przejeżdżających przez miasto kierowców z innych miast widzi takie przypadki?

- w zakresie estetyki dopuszczono się wielu zaniedbań, czego przykładem było m.in. wypuszczenie na ulice miasta autobusów w malowaniu czerowno-żółto-zielono-białym, a stało się tak, gdyż lakiernicy MPK malowali pojazdy, na tyłach których była reklama, w nowe barwy, więc zaklejoną część pomijali, a po zdjęciu reklamy efekt był marny;

- w żaden sposób nie ustandaryzowano estetyki reklam, wciąż wyjeżdżają autobusy ubrudzone klejem po zdjęciu reklamy, a pracownicy MPK nie są w stanie dopilnować, by tył autobusów, którego format reklamy ustala ZTM, był klejony zgodnie z wymogami ZTM, czego przykładem są dwie ostatnie reklamy wykonane na autobusach #326 i #354.

- w żaden sposób nie usystematyzowano metody i formy klejenia numerów taborowych (z wyjątkiem nowych Solarisów Urbino 18), więc nadal możemy oglądać mistrzowskie krzywizny pracowników MPK i różne rodzaje czcionek;

- niewielką wagę przywiązuje się również do standardowego formatu malowania i dzieje się to nawet w przypadku nowozakupionych przegubowych Solarisów, które mają żółte listwy świateł, choć wcześniej zamawiane egzemplarze mają listwy czerwone;

- jak pokazało życie kierowcy niezbyt poważnie podeszli do polecenia prezes Śreniawskiej i nadal traktują swoje szoferki jako przestrzeń, którą w szczelny sposób należy oddzielić od pasażerów. Niektórzy mają nie lada fantazję i okleili swoje kabiny folią imitującą kamień naturalny.

- nadal każdego dnia możemy spotkać kierowców w bazarowych sweterkach, choć prezes Śreniawska z wielką pompą wprowadziła specjalny program motywacyjny, w którym uwzględniono konieczność noszenia strojów służbowych przez kierowców;

- równie szumnie przedstawiono założenia rewolucyjnego (wg MPK) programu poprawy obsługi osób niepełnosprawnych, w jednej z wypowiedzi prezes Śreniawska poinformowała, że MPK planuje zakup systemu GPS, który ze specjalnym oprogramowaniem będzie miał możliwość zapowiedzi głosowej zbliżających się przystanków. Niestety instalowany przez MPK w autobusach system GPS nie posiada funkcji zapowiedzi głosowych, opcji tej nie zakupiono również we wprowadzonych do eksploatacji przegubowych Solarisach.

- poprawa PR firmy, czyli pani prezes lubi dziennikarzy
Punkt dotyczący planu wprowadzenia udogodnień dla niepełnosprawnych to jeden z elementów, który wskazuje na nową politykę PR firmy, ale jest też kolejnym dowodem na to, że po szumnych zapowiedziach, które w mediach sprzedają się świetnie, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, a kieleccy dziennikarze nie są w stanie rozliczyć składanych deklaracji i w ten sposób przez chwilę MPK jest przedstawiane w różowych barwach. Nie tak dawno mogliśmy dowiedzieć się, że MPK jest tak hojne, że „chce instalować w nowych autobusach urządzenia, które będą wyświetlały nazwę najbliższego przystanku, na którym ma się zatrzymać autobus.” Dziennikarzowi przypominamy, że jest to OBOWIĄZEK MPK i element realizowanej umowy, więc podziękowania należy kierować do Zarządu Transportu Miejskiego, który wymaga od przewoźnika takiego urządzenia.

- firma nadal prowadzi politykę roszczeniową w stosunku do miasta. W związku z bardzo niską stawką za wozokilometr zaproponowaną w ubiegłorocznym przetargu na obsługę 40 nowych autobusów ZTM, firma otrzymała dodatkowe dofinansowanie w postaci opłacania przez miasto części kilometrów dojazdowych i zjazdowych. Pomysł oczywiście sprawdzony i realizowany w wielu miastach, ale w kieleckim wykonaniu służy co najwyższej finansom MPK Kielce i naraża miasto na jeszcze większe wydatki na komunikacje publiczną. Zastanówmy się jaki sens ma płacenie MPK za kursy, które tak naprawdę są zjazdowe tylko w teorii, bo autobusy dojeżdżają jedynie do ostatniego przystanku po trasie, a dalej autobus jedzie do zajezdni pusty. Kolejnym argumentem potwierdzającym to, że opłacanie kilometrów do/zjazdowych leży wyłącznie w interesie MPK jest porównanie godzin kursowania tych kursów ze standardowymi liniami:

Absurdem wydaje się również finansowanie takiego przypadku, jak na osiedlu Ślichowice, gdzie dokładnie o tej samej godzinie odjeżdżają dwa kursy zjazdowe linii 102 i 108, które dowiozą pasażerów tylko do przystanku Grunwaldzka Szpital, a potem można sobie iść spacerkiem do centrum lub czekać kilkanaście minut na inny autobus, który jedzie przez centrum miasta. Kursy zjazdowe/dojazdowe po raz pierwszy pojawiły się w nowoutworzonych liniach nr 102-108 i gdyby informacje o takim rozwiązaniu posiadały firmy konkurencyjne, które przystąpiły do przetargu, mogłyby zaproponować niższą cenę ofertową, a tak z perspektywy czasu takie postępowanie można określić jako niesprawiedliwe traktowanie przedsiębiorstw.

 • 16.03.2010 - W kieleckich autobusach można się pomodlić

Kilka tygodni po wprowadzeniu do eksploatacji Solarisów Zarządu Transportu Miejskiego, kierowcy MPK Kielce, mimo obowiązującego zakazu postanowili wprowadzić odrobinę folkloru i zaczęli oklejać autobusy zgodnie ze swoją fantazją i potrzebą "intymności w pracy". W pojazdach można było zobaczyć serię serduszek WOŚP czy gustowną czarną folię na szybie kabiny oraz obrazki z postaciami religijnymi. Szczęśliwie podpisana w ubiegłym roku umowa zakazuje umieszczania tego typu elementów i Zarząd Transportu Miejskiego nakazał przewoźnikowi ich usunięcie, zostały jedynie obrazki, więc pasażerowie w niektórych pojazdach mogą udać się w okolice kabiny kierowcy i rozpocząć modły. Elementy religijne są również obecne w taborze MPK. Z napisu w jednym z Ikarusów możemy dowiedzieć się, że w "różańcu nasza nadzieja". Jeśli jest to nadzieja MPK, to chyba płonna, bo firma, mimo ubiegłorocznych zmian w kierownictwie, nadal świadczy usługi, do których można mieć wiele zastrzeżeń. Dwanaście miesięcy pracy nowego zarządu to doskonały czas na podsumowanie, które zostanie opublikowane wraz z drugą edycją akcji KPK wita wiosne - wycinamy "ładne" kwiatki MPK Kielce. Zbierany przez rok materiał opublikujemy na specjalnej stronie internetowej w pierwszych dniach wiosny, jeśli któryś z Czytelników dysponuje zdjęciami, które możemy zamieścić na stronie, czekamy na maile! Do zobaczenia, wiosna tuż, tuż... ;)

 • 01.03.2010 - Dworce dla pasażerów czy dla kierowców?

Miejski Zarząd Dróg kilka dni temu rozstrzygnął przetarg na realizację kolejnego etapu programu "Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym - budowa pętli i zatok autobusowych" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007- 2013. Tym razem pracę obejmą budowę dwóch dworców autobusowych, nowej pętli oraz kilku zatok przystankowych:

1. Rozbudowa pętli autobusowej przy ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego wraz z budową infrastruktury dla obsługi pasażerów i niezbędną sieciową infrastrukturą techniczną.
2. Budowa pętli autobusowej przy ul. Massalskiego wraz z budową infrastruktury dla obsługi pasażerów i niezbędną sieciową infrastrukturą techniczną.
3. Budowa pętli autobusowej przy ul. Piekoszowskiej (między rzeką Sufraganiec a granicą miasta) wraz z budową zatoki autobusowej i zatok postojowych pełniących funkcję parkingów przesiadkowych oraz niezbędną infrastrukturę techniczną.
4. Budowa zatok autobusowych przy ul. Krakowskiej (przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.
5. Budowa zatok autobusowych przy ul. Domaszowskiej (przy skrzyżowaniu z ul. Poleską oraz z ul. Zbożową) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.
6. Budowa zatoki autobusowej przy ul. Zagórskiej (przy skrzyżowaniu z ul. Szczecińską) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.
7. Budowa zatok autobusowych przy ul. Okrzei (przy rondzie im Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz przy skrzyżowaniu z ul. Jasną) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Budowa powinna rozpocząć się w ciągu najbliższych tygodni, a wymagany termin realizacji to 15.11.2010. Patrząc na projekt, którego realizacja będzie kosztować ponad 4 mln można sobie zadać pytanie komu ma służyć dworzec autobusowy na Ślichowicach. Przede wszystkim przystanek dla wsiadających znajduje się poza samym dworcem, czyli jeśli pasażer będzie chciał skorzystać z nowego obiektu, kupić bilet czy spędzić czas w poczekalni, to na przystanek i tak będzie musiał przejść na drugą stronę ulicy. Realizowany projekt można uznać za bzdurę i zastanowić się czy warto wydawać tak duże pieniądze na budowę obiektu, który przede wszystkim posłuży kierowcom, a nie pasażerom. Podstawowe funkcje dworca autobusowego powinny obejmować m.in. zadaszone stanowiska odjazdowe połączone z budynkiem zawierającym m.in. poczekalnię, kiosk, toalety, dyspozytornię i pokój socjalny dla kierowców. Ważnym elementem jest zadaszone przejście z budynku na każdy z peronów. Dodatkowym niezbędnym elementem są zadaszone stojaki rowerowe. W przypadku dworca na Ślichowicach uwzględniono potrzeby kierowców, a pasażerowie zeszli na drugi plan. Kolejnym bardzo słabym elementem projektu jest nędzna architektura obiektów, które przypominają bardziej baraki niż budowane w Polsce dworce autobusowe. Kieleckie dworce zaprojektowali Maciej Stoczkiewicz i Anna Śliwska. By pokazać, że można było zrobić to dużo lepiej, pokazujemy jak wygląda oddany w 2007 roku dworzec autobusowy na os. Jana III Sobieskiego w Poznaniu. Można również zobaczyć jak wyobrażała sobie kieleckie dworce firma b+t architekci, która opracowała wstępny program funkcjonalny dla inwestycji.


 Luty 2010 

 • 24.02.2010 - ZTM wprowadza nowy System Informacji Pasażerskiej

Od kilku dniu w dwudziestu Solarisach (#1201-#1220) zakupionych przez ZTM Kielce pasażerowie mogą korzystać z pierwszego elementu nowego Systemu Informacji Pasażerskiej (SIP). W specjalnych tablicach, które znajdują się na tylnej ścianie kabiny kierowcy, zamontowano wykaz tras nowych linii (nr 102-108) komunikacji miejskiej po zmianach, które są systematycznie wprowadzane od 15.02.2010. Oprócz przebiegu linii na tablicy znajdują się numery kontaktowe do ZTM i MPK oraz adresy strony internetowej organizatora i strony z rozkładami jazdy. Docelowo w ramach SIP pojawią się również ujednolicone graficznie regulaminy przewozów, aktualny wykaz wszystkich linii komunikacji miejskiej, zasady korzystania z automatów i zakupu biletów u kierowcy. Dzięki opracowaniu nowej szaty graficznej, komunikaty staną się czytelne i korzystnie wpłyną na stworzenie spójnej identyfikacji wizualnej komunikacji miejskiej w Kielcach. Kompletny SIP po raz pierwszy zostanie umieszczony w drugiej partii dwudziestu Solarisów Urbino 12 zamówionych przez ZTM, które dotrą do Kielc za trzy miesiące. Do końcu roku SIP pojawi się we wszystkich autobusach komunikacji miejskiej w Kielcach. Kielecki transport publiczny będzie jednym z pierwszych w kraju, gdzie pasażerowie będą korzystali ze spójnego i atrakcyjnego wizualnie systemu informacji.

 • 18.02.2010 - Zaopiniuj projekty tras sześciu nowych linii

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach przedstawił do zaopiniowania projekty sześciu nowych linii, które będą funkcjonowały od czerwca 2010 roku. Linie oznaczone numerami od 109 do 114 będą obsługiwane przez kolejne 20 autobusów zakupionych przez ZTM. Podobnie jak poprzednio ankiety można wypełnić w formie elektronicznej - www i w formie papierowej w punktach Zarządu Transportu Miejskiego (ul. Żytnia, ul. Głowackiego, ul. Warszawska) oraz w Urzędzie Miasta (Rynek 1). ZTM czeka na uwagi od mieszkańców miasta do końca lutego.

Linia

Trasa przejazdu / uwagi

109

os. Ślichowice - Massalskiego - Szajnowicza-Iwanowa - Grunwaldzka - Żytnia - Ogrodowa - Seminaryjska - Tarnowska - Źródłowa - Al. IX Wieków Kielc - /Warszawska - Rynek - Piotrkowska/ - Al. IX Wieków Kielc - Paderewskiego - Żytnia - Grunwaldzka - Szajnowicza-Iwanowa - Massalskiego - os. Ślichowice
110 Wrzosowa - Al. Popiełuszki - Tarnowska - Seminaryjska - Ogrodowa - Żytnia - Żelazna - Czarnowska - Al. IX Wieków Kielc - /Warszawska -Rynek - Piotrkowska/ - Al. IX Wieków Kielc - Źródłowa - Tarnowska - Al. Popiełuszki - Wrzosowa
111 os. Dąbrowa - Wincentego z Kielc - Witosa -  os. Sieje - Zagnańska - Okrzei - Paderewskiego - Żytnia - Grunwaldzka - Jagiellońska - Krakowska - Fabryczna - Białogon
112 Bukówka - Wojska Polskiego - Wrzosowa - Al. Popiełuszki - Tarnowska - Źródłowa - Al. Solidarności - Jeziorańskiego - os. Świętokrzyskie - Jeziorańskiego - Jaworskiego - Orkana - Klonowa - Jesionowa - Łódzka - Olszewskiego - Skrzetlewska - Pawia - 1Maja - Batalionów Chłopskich - Malików
113 os. Świętokrzyskie - Jeziorańskiego - Jaworskiego - Warszawska - Al. IX Wieków Kielc - Czarnowska -  Żelazna - Żytnia - Ogrodowa - Jana Pawła II - Ściegiennego - Husarska - Szczepaniaka - Kusocińskiego Szpital
114

Zagórska - Źródłowa - Al. Solidarności -  Jeziorańskiego - os. Świętokrzyskie - Jeziorańskiego - Jaworskiego - Orkana - Klonowa - Jesionowa - Łódzka - Pawia - 1 Maja - Jagiellońska - Hoża - Kolberga - Hoża - Jagiellońska - Grunwaldzka - Piekoszowska
Trasa powrotna:

Piekoszowska - Grunwaldzka - Jagiellońska - Hoża - Kolberga - Hoża - Jagiellońska - 1 Maja -  Pawia - Łódzka - Jesionowa - Klonowa - Orkana - Jaworskiego - os. Świętokrzyskie - Jeziorańskiego - Al. Solidarności - Sandomierska - Szczecińska - Zagórska

 • 17.02.2010 - Aktualizacja spisu reklam na autobusach
 • Solaris U12, nr taborowy #324 - Pepe Rosso (busboard)
 • MAZ 203, nr taborowy #900 - Prodmar (megabus)
 • Solaris U12, nr taborowy #371 - Choco Obsession (bus standard)
 • Solaris U12, nr taborowy #323 - Designum (fullback)
 • Jelcz 120M, nr taborowy #686 - A-Z Finanse (bus standard+fullback)
 • Solaris U12, #328 - usunięcie reklamy Centrum Stomatologii/Bagatt (megabus)
 • Jelcz 120M, #653 - Castorama (bus standard+back)
 • Jelcz 120M, #663 - usunięcie reklamy Castorama II (megabus)
 • Solaris U12, #362 - usunięcie reklamy RPO Świętokrzyskie (busboard)
 • Solaris U12, #364 - usunięcie reklamy RPO Świętokrzyskie (busboard)
 • Solaris U12, #365 - usunięcie reklamy RPO Świętokrzyskie (busboard)
 • Solaris U12, #367 - usunięcie reklamy RPO Świętokrzyskie (busboard)
 • Solaris U12, #312 - usunięcie reklamy HP Biuro Market (fullback)
 • Solaris U12, #323 - usunięcie reklamy HP Biuro Market (fullback)
 • Solaris U12, #318 - usunięcie reklamy RTV Euro AGD (busboard+fullback)
 • Solaris U12, #322 - usunięcie reklamy RTV Euro AGD (busboard+fullback)
 • Solaris U12, #324 - usunięcie reklamy RTV Euro AGD (busboard+fullback)
 • Solaris U12, #364 - usunięcie reklamy Opel (fullback)
 • Solaris U12, #365 - usunięcie reklamy Opel (fullback)
 • Solaris U12, #367 - usunięcie reklamy Opel (fullback)
 • Solaris U12, #369 - usunięcie reklamy Opel (fullback)
 • Solaris U12, #370 - usunięcie reklamy Opel (fullback)
 • 08.02.2010 - Przebieg nowych linii komunikacyjnych - podsumowanie ankiety

Prawie 10 tysięcy mieszkańców odpowiedziało na ankietę dotycząca zmiany tras nowych linii. Zdecydowana większość opinii została przekazana przez Internet. Po przeanalizowaniu ankiety zdecydowano, że linia 102 nie zostanie zmieniona i kursować będzie na aktualnie obowiązującej trasie. W pierwszej kolejności zmiany zostaną wprowadzone na linii nr 108, która ma obsługiwać nowootwarty oddział Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Kusocińskiego. Kolejne będą wprowadzane sukcesywnie do początku marca. Pasażerowie powinni uważnie śledzić nowe rozkłady, gdyż poza trasą zmienią się również częstotliwość i godziny kursowania. W przyszłym tygodniu ZTM udostępni kolejną ankietę, w której pasażerowie wypowiedzą się na temat propozycji tras linii, które zostaną uruchomione w czerwcu 2010 roku. 

Linia

Trasa przejazdu / uwagi

102

Malików - Szajnowicza-Iwanowa - Massalskiego - os. Ślichowice - Massalskiego - Szajnowicza-Iwanowa - Grunwaldzka - Żytnia - Paderewskiego - IX Wieków Kielc - Warszawska - Świętokrzyska - Solidarności - Jeziorańskiego - os. Świętokrzyskie
103 Al. Na Stadion - Szczepaniaka - Husarska - Ściegiennego - Paderewskiego - Al. IX Wieków Kielc - Warszawska - Witosa - Wincentego z Kielc - os. Dąbrowa - os. Sieje TBS
104 Bukówka - Wojska Polskiego - Wrzosowa - Popiełuszki - Tarnowska - Bohaterów Warszawy - Szczecińska - Sandomierska - Solidarności - Jaworskiego - Orląt Lwowskich - Sikorskiego - Warszawska - Witosa - os. Dąbrowa - os. Sieje TBS
105 Os. Na Stoku - Sikorskiego - Orląt Lwowskich - Warszawska - Al. IX Wieków Kielc - Czarnowska - Żelazna - Grunwaldzka - Szajnowicza Iwanowa - Massalskiego - os. Ślichowice
106 Częstochowska - 1 Maja - Pawia - Łódzka - Zagnańska - Okrzei - IX Wieków Kielc - Sandomierska - Cmentarz Komunalny w Cedzynie - Cedzyna
107 os. Świętokrzyskie - Jeziorańskiego - Solidarności - Źródłowa - Tarnowska - Seminaryjska - Ogrodowa - Paderewskiego - IX Wieków Kielc - (Warszawska - Rynek - Piotrkowska ) - IX Wieków Kielc - Warszawska - Sikorskiego - os. Na Stoku

108

Bukówka - Tarnowska - Seminaryjska - Ściegiennego - Husarska - Szczepaniaka - Kusocińskiego (szpital) - Pakosz - Krakowska - Podklasztorna - Ołowiana - Fosforytowa - Podklasztorna - Kołłątaja - Jagiellońska - Grunwaldzka - Szajnowicza-Iwanowa - Massalskiego - os. Ślichowice
 • 03.02.2010 - MPK wypuściło na linie wycofane z eksploatacji autobusy

MPK Kielce w połowie stycznia wycofało z eksploatacji dziesięć najstarszych autobusów, dzięki czemu wraz z dostawą sześciu nowych przegubowych Solarisów przestało płacić karę za zbyt wysoką średnią wieku taboru. W sumie kara wyniosła kilkanaście tysięcy złotych. MPK ma obowiązek przedstawić Zarządowi Transportu Miejskiego wykaz autobusów, którymi będą realizowane przewozy w najbliższym roku i nie ma możliwości wysyłać do obsługi linii innych pojazdów, chyba że są to pojazdy czasowo dopuszczone do eksploatacji, np. pojazdy testowe. W ubiegłym tygodniu okazało się, że mimo formalnego wycofania starych autobusów, MPK wysłało je do obsługi linii, bezczelnie łamiąc warunki realizowanej umowy. Wytropiliśmy przynajmniej trzy tego typu przypadki - przykładowo w piątek linię nr 3 obsługiwał Jelcz 120M #652. Po interwencji ZTM autobus został natychmiast zdjęty z obsługi linii i podmienił go Solaris (#320). Kurs rozpoczął się z dwudziestominutowym opóźnieniem. W ostatnich dniach na ulice wyjechały również dwa inne Jelcze 120M - #648 i #651. Opisywana sytuacja nie została przewidziana w katalogu kar, które może nałożyć ZTM, dlatego zespół prawny zastanawia się w jaki sposób można ukarać przewoźnika za oszustwo. Najrozsądniejszym wydaje się nałożenie kary za nieodpowiednią średnią wieku lub niezrealizowanie kursu. Przypomnijmy, że zakupione w ubiegłym roku Solarisy Urbino 12 wożą od kilku miesięcy śląskich pasażerów, a w Kielcach jak widać brakuje taboru.


Wycofany z eksploatacji Jelcz obsługiwał linię nr 3


Po interwencji ZTM został podmieniony przez Solarisa


Solaris zaczął realizować kurs z dwudziestominutowym opóźnieniem

 • 01.02.2010 - Czekoladowy Autobus na ulicach Kielc

Dziś na ulice Kielc wyjechał Czekoladowy Autobus. Jest to element kampanii promocyjnej kieleckiej kawiarni Choco Obsession. Specjalnie oklejony Solaris Urbino będzie woził pasażerów przez pięć dni lutego na najpopularniejszych liniach (szczegółowy harmonogram poniżej). Pasażerowie mogą rozpoznać autobus stojąc na przystanku, bo na fragmencie Solarisa pojawiły się napisy reklamujące akcję. Niestandardowe elementy reklamy można znaleźć także wewnątrz pojazdu. Oprócz zmienionego wyglądu wnętrza, w godzinach szczytu w autobusie będzie obecna hostessa, która wręczy wszystkim podróżującym drobne upominki i kupony promocyjne. Szczegóły dotyczące kursowania można znaleźć na specjalnej stronie internetowej - www.czekoladowyautobus.pl.

Czekoladowy Autobus można spotkać na liniach:

- 01.02.2010 (poniedziałek) - linia nr 30
- 02.02.2010 (wtorek) - linia nr 34
- 03.02.2010 (środa) - linia nr 46
- 04.02.2010 (czwartek) - linia nr 35
- 05.02.2010 (piątek) - linia nr 46

 Styczeń 2010 

 • 25.01.2010 - ZTM pyta pasażerów o trasy nowych linii

Po niemal dwóch miesiącach od uruchomienia nowych linii Zarząd Transportu Miejskiego dokonuje rewizji ich tras. Tym razem o ich zaopiniowanie zostali poproszeni mieszkańcy, którym przedstawiono propozycję zmiany tras większości z nich. Na stronie internetowej ZTM - www.ztm.kielce.pl dostępna jest ankieta, którą mogą wypełnić pasażerowie. Będzie ona dostępna do końca bieżącego tygodnia. Następnie pracownicy ZTM przeanalizują propozycje mieszkańców i przygotują ewentualne korekty tak, by wprowadzić zmiany od 01.03.2010. W najbliższych tygodniach ZTM planuje również przeprowadzić podobną akcję w związku z kolejnymi nowouruchamianymi liniami w ramach unijnego projektu "Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym".

Linia

Trasa przejazdu / uwagi

102

Malików - Szajnowicza-Iwanowa - Massalskiego - os. Ślichowice - Massalskiego - Szajnowicza-Iwanowa - Grunwaldzka - Żytnia - Paderewskiego - IX Wieków Kielc - Warszawska - Jaworskiego - Jeziorańskiego - os. Świętokrzyskie
103 Al. Na Stadion - Szczepaniaka - Husarska - Ściegiennego - Paderewskiego - Al. IX Wieków Kielc - Warszawska - Witosa - Wincentego z Kielc - os. Dąbrowa - os. Sieje TBS
104 Bukówka - Wojska Polskiego - Wrzosowa - Popiełuszki - Tarnowska - Bohaterów Warszawy - Szczecińska - Sandomierska - Solidarności - Jaworskiego - Orląt Lwowskich - Sikorskiego - Warszawska - Witosa - os. Dąbrowa - os. Sieje TBS
105 Os. Na Stoku - Sikorskiego - Orląt Lwowskich - Warszawska - Al. IX Wieków Kielc - Czarnowska - Żelazna - Grunwaldzka - Szajnowicza Iwanowa - Massalskiego - os. Ślichowice
106 Częstochowska - 1 Maja - Pawia - Łódzka - Zagnańska - Okrzei - IX Wieków Kielc - Sandomierska - Cmentarz Komunalny w Cedzynie - Cedzyna
107 os. Świętokrzyskie - Jeziorańskiego - Solidarności - Źródłowa - Tarnowska - Seminaryjska - Ogrodowa - Paderewskiego - IX Wieków Kielc - (Warszawska - Rynek - Piotrkowska ) - IX Wieków Kielc - Warszawska - Sikorskiego - os. Na Stoku

108

Bukówka - Tarnowska - Seminaryjska - Ściegiennego - Husarska - Szczepaniaka - Kusocińskiego (szpital) - Pakosz - Krakowska - Podklasztorna - Ołowiana - Fosforytowa - Podklasztorna - Kołłątaja - Jagiellońska - Grunwaldzka - Szajnowicza-Iwanowa - Massalskiego - os. Ślichowice
 • 18.01.2010 - Sześć przegubowych Solarisów i turystyczna Vacanza

Dziś na ulicach Kielc pojawiły się pierwsze autobusy Solaris Urbino 18. Pojazdy trafiły do Kielc w miniony piątek, a w weekend zostały przygotowane do jazdy. Nowe przegubowce otrzymały kolejne numery taborowe z zakresu 238-243. Zakupione autobusy są wyposażone w klimatyzację jedynie kabiny kierowcy i w niewielkie uchylane okna przestrzeni pasażerskiej, przez co jazda latem może okazać się mało komfortowa. Po wprowadzeniu do eksploatacji przegubowców MPK Kielce wycofało z użytkowania sześć najstarszych Ikarusów 280.70 i kilka Jelczy 120M. Jednocześnie Zarząd Transportu Miejskiego przestał naliczać karę za zbyt wysoką średnią wieku taboru, która w sumie wyniesie kilkanaście tysięcy złotych. Przypomnijmy, że w marcu tabor przewoźnika wzbogaci się jeszcze o trzy Solarisy Urbino 12. Kolejnych zakupów należy spodziewać się na początku przyszłego roku, gdyż od 2012 roku średnia wieku taboru ma wynieść 9 lat (obecnie 10 lat). W ostatnich dniach do Kielc dotarł również turystyczny autobus Solaris Vacanza. Autokar został wyprodukowany w 2006 roku i przez ostatnie lata jeździł w barwach śląskiej firmy turystyczno-transportowej Machura.

 • 01.01.2010 - MPK chwilowo ze zbyt wysoką średnią wieku autobusów

Podobnie jak w ubiegłym roku Zarząd Transportu Miejskiego nałoży na MPK Kielce karę za zbyt wysoką średnią wieku taboru. Będzie ona naliczana do chwili wprowadzenia nowych przegubowych Solarisów, czyli do ok. 10 stycznia. By osiągnąć wymaganą umową średnią wieku MPK wycofa z eksploatacji 6 najstarszych Ikarusów 280.70 i 4 Jelcze 120M. Dodatkowo w oczekiwaniu na dostawę 3 Solarisów Urbino 12 na ulice Kielc wyjadą dwa zastępcze Mercedesy i 1 Maz z 2009 roku. Autobusy będą przystosowane do standardowej obsługi, zostaną wyposażone automaty biletowe. Kolejnych zakupów należy spodziewać się pod koniec roku, gdyż w 2011 roku średnia wieku taboru zostanie obniżona do 9 lat.


Archiwum aktualności 2005-2009