ZTM kolejny raz łamie prawo w sprawie przetargu na przewoźnika? Michalczewski skarży do KIO.

W dniu 7 lipca, firma Michalczewski wniosła odwołanie od postępowania przetargowego na obsługę komunikacyjną miasta Kielce. Jest to już piąte odwołanie od czasu ogłoszenia przetargu.

fot. INFOBUS

ZTM szuka dziury w całym

Zarząd Transportu Miejskiego ociąga się z ogłoszeniem wyników przetargu na obsługę komunikacyjną miasta Kielce. Próbowali odtajnić dokumenty firmy Michalczewski, nie udało się, więc teraz zażądali warunków zabudowy zajezdni. To niezgodne z wyrokiem KIO – czytamy z odwołaniu spółki Michalczewski.

Wszyscy z niecierpliwością czekają na rozstrzygnięcie przetargu na nowego przewoźnika w Kielcach, choć można powiedzieć, że niecierpliwość powoli przeradza się w niepokój. Sprawa zaczyna robić się coraz bardziej poważna, gdyż ZTM kolejny raz próbuje storpedować najlepszą ofertę złożoną przez firmę Michalczewski z Radomia. Tym razem zażądano, by radomska spółka przedstawiła urzędnikom warunki zabudowy dla terenu, na którym będzie znajdować się zajezdnia. Dokument ten ma potwierdzić, że na terenie przyszłej bazy firma będzie mogła przeprowadzić inwestycje (budowa myjni, hali napraw). Niestety wymaganie takiego dokumentu jest działaniem niezgodnym z przepisami! ZTM absolutnie nie ma prawa na tym etapie wymagać takiego dokumentu, co więcej, uzyskanie takiej decyzji w tak krótkim czasie jest formalnie niemożliwe. Można domyślać się, że właśnie z tego powodu nie było takich wytycznych w specyfikacji przetargu.

W związku z tym firma Michalczewski złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, w którym w obszerny sposób punktuje niezgodne z prawem wymogi ZTM oraz udowadnia, że ZTM nie ma racji.

Tymczasem mijają kolejne tygodnie i jeśli przetarg nie zostanie rozstrzygnięty w najbliższych dniach, to Kielcom grozi paraliż komunikacyjny, bo nowy przewoźnik zacznie swoją pracę po 5 miesiącach od daty podpisania umowy.

Przypomnijmy, że oferta firmy Michalczewski jest tańsza o blisko 60 milionów złotych, od oferty obecnego przewoźnika, jakim jest MPK. Firma Michalczewski planuje wozić nas fabrycznie nowymi wozami z klimatyzacją i najnowszymi technologiami. MPK zaś oferuje pojazdy bez klimatyzacji, bez ciepłych guzików, stare i używane z twardymi siedzeniami.

Z całością odwołania można zapoznać się tutaj:

[pdf-embedder url=”http://komunikacja-kielce.pl/wp-content/uploads/2017/07/odwołanie_5.pdf”]