Nowiny skracają trasę „19”. Autobusy nie dojadą do Bolechowic, Zawady, Szewc i Woli Murowanej.

Zrzut ekranu 2021 08 31 o 18.27.02

Gmina Nowiny częściowo rezygnuje z usług transportu publicznego realizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach.

„19” zastąpią lokalne busy

Od 4 września, wszystkie weekendowe kursy linii 19, wyjeżdżające do miejscowości Zawadą oraz Bolechowice, zostaną na stałe skrócone do nowej pętli w Nowinach, przy ogródkach działkowych. Oznacza to duże zmiany w rozkładzie jazdy, bowiem autobusy linii 19 nie obsłużą już mieszkańców Woli Murowanej, Zawady, Szewc oraz Bolechowic.

Uwaga: w nowym rozkładzie jazdy istnieją błędy systemowe i nie należy się kierować wprowadzonymi oznaczeniami. Wszystkie kursy w weekendy, oznaczone literą „z” będą wykonywane do nowej pętli „Nowiny”, zaś w dni robocze – chwilowo bez zmian, przez Zawadę. 

Zmiany związane są z wprowadzeniem na terenie gminy Nowiny własnego, lokalnego transportu publicznego, utrzymywanego z funduszu autobusowego. Mieszkańcy mają do dyspozycji busy kursujące przez wszystkie miejscowości należące do gminy, a rozkłady jazdy dostosowane są do zgłaszanych potrzeb. Linie mają charakter autobusów dowozowych. Mieszkańcy dojadą więc nimi do nowej pętli linii 19, a stąd bezpośrednio do miasta. Rozkłady jazdy będą odpowiednio zsynchronizowane.

Docelowo i na stałe

Docelowo, w najbliższym czasie zmiany zostaną również wprowadzone w kursach realizowanych w dni powszednie. Oznacza to, że linia 19 na stałe kursować będzie na trasie głównej: Zagórska – Nowiny, co znacznie skróci jej trasę i poprawi punktualność.

Bez zmian realizowane będą „kieleckie” kursy wariantowe, wykonywane do pętli autobusowej Chorzowska, oznaczone w rozkładzie jazdy literą „C”

Krótsza trasa dziewiętnastki, to jednocześnie dodatkowe oszczędności dla miejskiego budżetu. ZTM będzie mógł skierować do obsługi linii mniej autobusów, niż obecnie. Ponadto, z powodu wielu wjazdów „kieszeniowych” i kursów wariantowych autobusy linii 19 generowały bardzo duże opoźnienia. Skrócenie trasy pozwoli na znaczną poprawę punktualności autobusów i zniweluje utrudnienia, które występują szczególnie zimą, na małych lokalnych drogach.

Rozkłady jazdy lokalnych busów dowozowych w gminie Nowiny dostępne tutaj

Nowy rozkład linii 19 dostępny tutaj