Czy powstanie nowy przystanek przy dworcu PKP?

Po kilku latach starań pojawiła się realna szansa na stworzenie brakującego przystanku autobusowego przy ulicy Żelaznej, naprzeciwko dworca PKP. Projekt jego uruchomienia został zgłoszony do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Właśnie ruszyła specjalna strona internetowa poświęcona tej inicjatywie – www.przystanekdworzec.pl.

Problem braku przystanku autobusowego po wschodniej stronie ul. Żelaznej istnieje od dawna. Jego budowa jest niezbędna ze względu na priorytet miejsca, w jakim się znajduje. To newralgiczny punkt miasta – dworzec główny oraz pobliskie Powiatowe Centrum Usług Medycznych sprawiają, że potencjalne zapotrzebowanie na przystanek jest bardzo wysokie. Obecnie odległość międzyprzystankowa (między przystankami przy ul. Żytniej i Grunwaldzkiej a ulicą Czarnowską) wynosi ponad 900m, przy czym ogólnopolski standard definiujący dostępność w obszarze ścisłego centrum miasta wynosi maksymalnie 300-400 metrów. Pasażerowi zmuszeni są więc do niekomfortowych spacerów w kierunku dworca, a pobliska przychodnia, do której przyjeżdżają pacjenci z całego powiatu, pozbawiona jest obsługi transportem zbiorowym. Między innymi z tego względu Stowarzyszenie Kieleckie Inwestycje oraz Kielecka Platforma Komunikacyjna od lat prowadzą działania, których celem jest uruchomienie przystanku.

Przypomnijmy, że przystanek pominięto już w projekcie przebudowy węzła Żelazna, a później władze miasta nie widziały możliwości jego utworzenia. Potrzebę taką widzą za to kielczanie, co potwierdza m.in. liczba uwag, które docierają do Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach czy liczba podpisów, które pod petycjami zebraliśmy w poprzednich latach.
W związku z tym postanowiliśmy kolejny raz zgłosić projekt do Budżetu Obywatelskiego. Tym razem wniosek pozytywnie przeszedł weryfikację komisji i został dopuszczony do głosowania. O który projekt chodzi?

Zadanie D001 w Budżecie Obywatelskim
„Poprawa dostępności dworca kolejowego oraz Powiatowego Centrum Usług Medycznych dla pasażerów komunikacji miejskiej” – tak brzmi oficjalna nazwa projektu. Zakres prac obejmuje:
1. utworzenie zatoki autobusowej wraz z peronem i wiatą przystankową,
2. utworzenie pasa wjazdowego dla autobusów włączających się do ruchu,
3. przebudowę obecnego układu drogi i dostosowanie go do nowej organizacji ruchu.

Dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą poznać szczegóły projektu, uruchomiliśmy stronę www.przystanekdworzec.pl, na której znajdują się dodatkowo informacje o tym, jak prawidłowo głosować.

Utworzenie przystanku we wskazanym miejscu jest rozwiązaniem niezwykle potrzebnym. Jego powstanie rozwikłałoby istniejący od lat i narastający z każdym rokiem problem. Pozwoli nie tylko zminimalizować czas dojścia pasażerów i podróżnych do dworca/przychodni, ale również stworzy dogodne warunki do korzystania z publicznego transportu zbiorowego i znacząco poprawi dostępność komunikacji miejskiej w tym rejonie, gdyż z przystanku korzystać będą również okoliczni mieszkańcy oraz osoby korzystająca ze śródmiejskich usług.

Zapraszamy do głosowania i promocji projektu!