O nas

 

Zespół Kieleckiej Platformy Komunikacyjnej:

 

 W jednym miejscu znajdziesz historię komunikacji miejskiej, raporty oraz analizy z jej działalności, a także wnioski dotyczące jej zmian.

Kim jesteśmy i co robimy?

Jerzy Stradomski jest Prezesem Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje i Dyrektorem Naczelnym Kieleckiej Platformy Komunikacyjnej. Od wczesnej młodości interesuje się urbanistyką oraz komunikacją miejską. Z wielką pasję od kilkunastu lat prowadzi stronę Kieleckie Inwestycje.

Filip Jackowski jest inicjatorem portalu Zmieniamy Komunikację Miejską w Kielcach na lepsze, który potem przekształcił się w Kielecką Platformę Komunikacyjną, a obecnie Redaktorem Naczelnym Kieleckiej Platformy Komunikacyjnej. Studiuje Zarządzanie Publiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Transport Miejski na Politechnice Krakowskiej. Od 2010 roku przeprowadza wiele akcji mających na celu poprawę jakości transportu zbiorowego w naszym mieście.

Paweł Olszacki – jest fotografem Kieleckiej Platformy Komunikacyjnej. Jego zdjęcia uzupełniają zdjęcia poprzedniczki. Od strony „miejskiej” zajmuje się promocją naszego miasta w portalach społecznościowych oraz Instytucie Designu. Jest założycielem portali tj.: INSTA KIELCE czy OPENMAG

Kielecka Platforma Komunikacja to strona powstała na podbudowie Kieleckiego Portalu Komunikacyjnego. Jest oddolną inicjatywą społeczną, której celem jest poprawa jakości transportu zbiorowego w naszym mieście. Zainteresowanie zarządzaniem transportem zbiorowym oraz wiedza na ten temat pozwala na szerokie dyskusje oraz planowanie zmian, które potem przedstawiamy urzędnikom. Kielecka Platforma Komunikacyjna to przede wszystkich ludzie i pasażerowie, którzy ją tworzą. Od czasu powstania, w 2010 roku, komunikacja miejska w Kielcach podniosła swój poziom dzięki wprowadzeniu chociażby pierwszych rozkładów, w których jest system taktowania*. Za naszą namową, ZTM wprowadził również wiele kosmetycznych zmian w rozkładach, dlatego teraz w wielu liniach nie jeździmy ściśnięci jak sardynki, a do dyspozycji mamy znacznie lepsze połączenia. Nie wątpliwym sukcesem pasażerów skupionych wokół Platformy, jest utworzenie kolejnej linii nocnej, która obsługuje dużą część miasta, a w tym ścisłe centrum jakim jest Rynek. 

Dążąc do zaspokojenia potrzeb pasażerów, staramy się wysłuchiwać wszystkich wniosków. skarg i propozycji, aby następnie skumulować je w jedno, rozsądne rozwiązanie i skierować propozycję do Zarządu Transportu Miejskiego.

Niektórzy zapytają: no ale po co to robicie?, odpowiadamy – lubimy to, co robimy.

Komunikacja miejska jest dla ludzi, a nie na odwrót. Urzędnicy to też ludzie i ulegają presji wcześniej czy później, po swojej stronie mamy wielu Radnych oraz Prezydenta Miasta, który wspomaga nasze działania patronatami akcjo prowadzonych pro-społecznie. Jedną z pierwszych akcji pro-społecznych była akcja przeciwko wandalizmowi pt. „Powiadom! Nie Toleruj!„. Do akcji, niestety, nie włączył się Przewoźnik jakim jest obecnie MPK, ale po interwencji u Prezydenta, ZTM rozwiesił plakaty w swoich autobusach (linie od 102 do 114), a MZD umieścił je na wiatach przystankowych. Drugą akcją była akcja informacyjna dotycząca uruchomienia linii nocnej, która spotkała się z ogromnym sprzeciwem Zarządu Transportu Miejskiego oraz Miejskiego Zarządu Dróg. Mimo to plakaty, tak jak zamierzaliśmy, umieściliśmy na przystankach autobusowych, a linia N2 cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem pasażerów!

Dziękujemy, że jesteście z nami! Jeśli chcecie poznać krótką historię naszej działalności to przedstawiamy ją poniżej…

Nasza historia

  • GRUDZIEŃ 2006 ROKU

Rozpoczęły się race nad pomysłem uruchomienia strony poświęconej komunikacji miejskiej w Kielcach. Jerzy, pomysłodawca pierwszego portalu, od zawsze fascynował się funkcjonowaniem transportu zbiorowego. Nie mógł pogodzić się z tym, że temat jest „olewany”, więc postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Do wakacji trwały prace nad projektem i serwerem strony.

  • CZERWIEC 2007 ROKU

Wersja testowa portalu ujrzała światło dzienne. Twarda bryła, jeden powitalny wpis i trzy zdjęcia autobusów – tak rozwijał skrzydła portal komunikacyjny.

  • SIERPIEŃ 2007 ROKU

Pierwsza, nie testowa wersja zamieszczona w Internecie. Celem tworzenia witryny jest przybliżenie tematyki komunikacji publicznej i jej organizacji oraz wypełnienie luki wśród istniejących stron komunikacyjnych z pozostałych regionów Polski – taki napis widniał zaraz pod logiem, które zresztą jest z nami do dziś.

  • 3 WRZEŚNIA 2007 ROKU 

Oficjalną działalność rozpoczyna Kielecki Portal Komunikacyjny. Na początku jego zawartość obejmowała przede wszystkim szczegółowe informacje związane z: MPK Kielce (m.in. historyczne galerie, spis taboru czy reklam); Kieleckimi Autobusami Spółką Pracowniczą; ZTM Kielce (np. historia biletów, wykaz zmian) oraz targami Transexpo. Powstał również dział zawierający własne opracowania dotyczące organizowanych przetargów czy prezentujący organizację MPK Kielce. Wśród aktualności pojawiały się komentarze autora i współpracowników portalu, które częstą pomagały wyjaśnić omawianą sytuację.

.

.

.

  • LISTOPAD/GUDZIEŃ 2010 ROKU

Zaczęły się problemy techniczne i organizacyjne. Współpracownicy Jerzego odeszli, a osoby pozostałe nie miały czasu na bieżąco aktualizować strony. W Grudniu, swoją działalność,  w wieku 14 lat rozpoczął Filip. Nie podobał mu się fakt, że komunikacja miejska nie jest skierowana do pasażera, a że często jeżdizł autobusami do szkoły wiedział, jak ważne są dobre trasy, linie i częstotliwości kursowania. Zaczął pisać pisma, petycje, zaczął osiągać pierwsze sukcesy. Niewiele później, poznał Jerzego i wspólnie „działali” na rzecz komunikacji.

  • MARZEC 2014 ROKU

Z inicjatywy powstaje Facebook-owy portal”Zmieniamy komunikację miejską w Kielcach na lepsze”. Po kilku miesiącach skutecznej działalności i dużych osiągnięciach postanowiliśmy zjednoczyć siły łącząc nasze serwisy. Dzięki temu – teraz możecie podziwiać nowy portal informacyjny w pełnej okazałości jednocześnie biorąc czynny udział w zmienianiu komunikacji miejskiej w naszym mieście.

Kielecka Platforma Komunikacyjna – najlepsza synteza, najlepsi ludzie, najlepsza działalność!