O nas

Podziel się z innymi!

 

Zespół Kieleckiej Platformy Komunikacyjnej:

 

 W jednym miejscu znajdziesz historię komunikacji miejskiej, raporty oraz analizy z jej działalności, a także wnioski dotyczące jej zmian.

Kim jesteśmy i co robimy?

Kielecka Platforma Komunikacja to wytwór powstały na bazie Kieleckiego Portalu Komunikacyjnego. Jest oddolną inicjatywą społeczną, która to jest odzewem na złą jakość usług jakie świadczy Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach. Zainteresowanie zarządzaniem transportem zbiorowym oraz wiedza na ten temat pozwala na szerokie dyskusje oraz planowanie zmian, które potem przedstawiamy urzędnikom. Kielecka Platforma Komunikacyjna to przede wszystkich ludzie i pasażerowie, którzy ją tworzą. Od czasu powstania, w 2010 roku, komunikacja miejska w Kielcach podniosła swój poziom dzięki wprowadzeniu chociażby pierwszych rozkładów, w których jest system taktowania*. Za naszą namową, ZTM wprowadził również wiele kosmetycznych zmian w rozkładach, dlatego teraz w wielu liniach nie jeździmy ściśnięci jak sardynki, a do dyspozycji mamy znacznie lepsze połączenia. Nie wątpliwym sukcesem pasażerów skupionych wokół Platformy, jest utworzenie kolejnej linii nocnej, która obsługuje dużą część miasta, a w tym ścisłe centrum jakim jest Rynek. 

Dążąc do zaspokojenia potrzeb pasażerów, staramy się wysłuchiwać wszystkich wniosków. skarg i propozycji, aby następnie skumulować je w jedno, rozsądne rozwiązanie i skierować propozycję do Zarządu Transportu Miejskiego.

Niektórzy zapytają: no ale po co to robicie?, odpowiadamy – lubimy to, co robimy.

Komunikacja miejska jest dla ludzi, a nie na odwrót. Urzędnicy to też ludzie i ulegają presji wcześniej czy później, po swojej stronie mamy wielu Radnych oraz Prezydenta Miasta, który wspomaga nasze działania patronatami akcjo prowadzonych pro-społecznie. Jedną z pierwszych akcji pro-społecznych była akcja przeciwko wandalizmowi pt. „Powiadom! Nie Toleruj!„. Do akcji, niestety, nie włączył się Przewoźnik jakim jest obecnie MPK, ale po interwencji u Prezydenta, ZTM rozwiesił plakaty w swoich autobusach (linie od 102 do 114), a MZD umieścił je na wiatach przystankowych. Drugą akcją była akcja informacyjna dotycząca uruchomienia linii nocnej, która spotkała się z ogromnym sprzeciwem Zarządu Transportu Miejskiego oraz Miejskiego Zarządu Dróg. Mimo to plakaty, tak jak zamierzaliśmy, umieściliśmy na przystankach autobusowych, a linia N2 cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem pasażerów!

Dziękujemy, że jesteście z nami! Jeśli chcecie poznać krótką historię naszej działalności to przedstawiamy ją poniżej…

Nasza historia

  • GRUDZIEŃ 2006 ROKU

Rozpoczęły się race nad pomysłem uruchomienia strony poświęconej komunikacji miejskiej w Kielcach. Jerzy, pomysłodawca pierwszego portalu, od zawsze fascynował się funkcjonowaniem transportu zbiorowego. Nie mógł pogodzić się z tym, że temat jest „olewany”, więc postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Do wakacji trwały prace nad projektem i serwerem strony.

  • CZERWIEC 2007 ROKU

Wersja testowa portalu ujrzała światło dzienne. Twarda bryła, jeden powitalny wpis i trzy zdjęcia autobusów – tak rozwijał skrzydła portal komunikacyjny.

  • SIERPIEŃ 2007 ROKU

Pierwsza, nie testowa wersja zamieszczona w Internecie. Celem tworzenia witryny jest przybliżenie tematyki komunikacji publicznej i jej organizacji oraz wypełnienie luki wśród istniejących stron komunikacyjnych z pozostałych regionów Polski – taki napis widniał zaraz pod logiem, które zresztą jest z nami do dziś.

  • 3 WRZEŚNIA 2007 ROKU 

Oficjalną działalność rozpoczyna Kielecki Portal Komunikacyjny. Na początku jego zawartość obejmowała przede wszystkim szczegółowe informacje związane z: MPK Kielce (m.in. historyczne galerie, spis taboru czy reklam); Kieleckimi Autobusami Spółką Pracowniczą; ZTM Kielce (np. historia biletów, wykaz zmian) oraz targami Transexpo. Powstał również dział zawierający własne opracowania dotyczące organizowanych przetargów czy prezentujący organizację MPK Kielce. Wśród aktualności pojawiały się komentarze autora i współpracowników portalu, które częstą pomagały wyjaśnić omawianą sytuację.

.

.

.

  • LISTOPAD/GUDZIEŃ 2010 ROKU

Zaczęły się problemy techniczne i organizacyjne. Współpracownicy Jerzego odeszli, a osoby pozostałe nie miały czasu na bieżąco aktualizować strony. W Grudniu, swoją działalność,  w wieku 14 lat rozpoczął Filip. Nie podobał mu się fakt, że komunikacja miejska nie jest skierowana do pasażera, a że często jeżdizł autobusami do szkoły wiedział, jak ważne są dobre trasy, linie i częstotliwości kursowania. Zaczął pisać pisma, petycje, zaczął osiągać pierwsze sukcesy. Niewiele później, poznał Jerzego i wspólnie „działali” na rzecz komunikacji.

  • MARZEC 2014 ROKU

Z inicjatywy powstaje Facebook-owy portal”Zmieniamy komunikację miejską w Kielcach na lepsze”. Po kilku miesiącach skutecznej działalności i dużych osiągnięciach postanowiliśmy zjednoczyć siły łącząc nasze serwisy. Dzięki temu – teraz możecie podziwiać nowy portal informacyjny w pełnej okazałości jednocześnie biorąc czynny udział w zmienianiu komunikacji miejskiej w naszym mieście.

Kielecka Platforma Komunikacyjna – najlepsza synteza, najlepsi ludzie, najlepsza działalność! 

 

 


Podziel się z innymi!