Od 25 czerwca przystanki na żądanie. Wytypowano 140 lokalizacji, a o statusie przypomni lektor!

Od soboty 25 czerwca 2022 roku w komunikacji miejskiej w Kielcach wprowadzamy system przystanków „na żądanie”. W pierwszym etapie wytypowaliśmy 140 przystanków, które są najmniej wykorzystywane przez pasażerów. Zlokalizowane są one w Kielcach, przede wszystkim na obrzeżach miasta, .

Przystanek „na żądanie” to taki, na którym zatrzymanie autobusy jak również wsiadanie i wysiadanie z pojazdu odbywa się po zasygnalizowaniu takiej potrzeby.

Co powinien zrobić pasażer chcąc wsiąść lub wysiąść? Musi znajdować się na przystanku w widocznym dla kierowcy miejscu (nie może stać poza obszarem przystanku lub za wiatą). Może również zasygnalizować zamiar skorzystania z komunikacji miejskiej np. poprzez podniesienie ręki. Kierowca widząc takiego pasażera obligatoryjnie zatrzyma na przystanku autobus.

Natomiast, jeżeli pasażer chce wysiąść na przystanku „na żądanie” powinien, (najlepiej zaraz po odjeździe z poprzedniego przystanku), wcisnąć przycisk indywidualnego otwierania drzwi lub „stop”. Jest to sygnał dla kierowcy do obowiązkowego zatrzymania się na najbliższym przystanku.

Jak zostaną oznaczone przystanki „na żądanie” oraz rozkłady jazdy?

Na każdej tablicy z rozkładami jazdy zostanie umieszczona informacja „NA ŻĄDANIE”. Jest to biały napis na czerwonym tle.

O statusie „na żądanie” poinformuje również lektor!

Przystanek na żądanie

Które przystanki zostały objęte statusem „na żądanie”?

  • najmniej wykorzystywane przez pasażerów,
  • oddalone od centrum miasta,
  • na obszarze o niskiej zabudowie,
  • na terenach przemysłowych (wykorzystanie w określonych porach dniach),