Pociąg do stacji Warszawa Centralna, odjedzie może, za… kilka miesięcy – jak dobrze pójdzie. Protest przeciwko cięciom PKP.

W nowym rozkładzie jazdy PKP, jest o połowę mniej bezpośrednich pociągów z Kielc do Warszawy. Z ośmiu dotychczasowych połączeń pozostały cztery. PKP Intercity likwidację usprawidliwia licznymi remontami, a największe utrudnienia mają dopiero nadejść.

Właśnie dlatego, dziś przy dworcu PKP, z megafonu popłynęły kolejowe komunikaty, w których spikerka poinformowała między innymi o najbliższym pociągu do Warszawy, który odjeżdża za…o pół roku. Całość komunikatu można odsłuchać poniżej:

Zapowiedź pociągu TLK SIENKIEWICZ

Jeśli nie będziemy występować mocno o przywrócenie pociągów w tym kierunku, zamiast wygodnego, bezpiecznego i ekologicznego transportu, zmuszeni będziemy jeździć po niebezpiecznych drogach autem. – wyjaśnia Grzegorz Borek, ze stowarzyszenia SKI. Przez ostatnie 20 lat nigdy nie było z połączeniami do Warszawy aż tak źle, jak teraz. – zauważa.

Władze województwa, muszą walczyć o nas, bo obecnej sytuacji jesteśmy odcięci od stolicy – mówił Grzegorz Borek.

W sprawie „uciętych” relacji interweniował również marszałek Andrzej Bętkowski oraz Poseł RP Artur Gierada.

Poseł Artur Gierada domaga się wyjaśnień w tej sprawie oraz informacji dotyczących połączeń po wiosennej zmianie rozkładu jazdy. Jak zauważa, W relacji Kielce – Warszawa podróżuje wielu mieszkańców regionu świętokrzyskiego, dla których kolej jest szybkim i wygodnym środkiem transportu do stolicy. Mieszkańcy podróżują w celach naukowych, zawodowych czy biznesowych. Mniejsza liczba połączeń, może spowodować, że pociągi tej relacji będą przepełnione, a wielu pasażerów wybierze alternatywne środki transportu ze stratą dla PKP Intercity, ale przede wszystkim pomniejszając swój komfort i szybkość podroży.

Poseł Gierada zaznacza również, że Rząd PiS marginalizuje województwo Świętokrzyskie. Budowa obecnie oddawanych odcinków S7 została rozpoczęta za poprzednich rządów, a obecny rząd wstrzymał budowę S74. Teraz na dodatek ogranicza połączenia kolejowe. Wygląda na to, że obecna władza w naszym kraju próbuje izolować komunikacyjnie nasz region, a co za tym idzie wstrzymać jego rozwój gospodarczy i utrudnić życie mieszkańcom.


Zestawienie połączeń ze stolicą, na przestrzeni lat: