Darmową komunikacją zwalczają smog, ale w Kielcach jej nie będzie. „To zbyt duże koszty”

Kielce zajmują niechlubną czołówkę miast, z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Pierwszy jest Kraków, a zaraz po nim  Katowice, Wrocław, Kielce, Łódź i Warszawa. Darmowa komunikacja z powodu zanieczyszczenia powietrza pojawia się z wielu miastach jak i stolicach województw. A co z naszym miastem? 

W Krakowie prawie codziennie za darmo

W Krakowie komunikacja jest dość często. Mieszkańcy posiadający dowody rejestracyjne chętnie korzystają z tego roziwązania, jeżeli komunikacja kursuje z dogodną częstotliwością, dlatego zmieniono rozkłady kilku linii. Średnie stężenia są zliczane dwukrotnie w ciągu dnia – pierwsza średnia od 1:00 do 16:00, druga od 12:00 do 22:00. Jeśli poziom pyłu PM10 przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny, darmowa komunikacja miejska będzie obowiązywać następnego dnia przez 24 godziny – wyjaśnia Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

W Warszawie wyłączają kasowniki

W naszej stolicy obowiązują rozwiązania takie, jak w dniu bez samochodu. Kasowniki będą wyłączone – powiedział w środę wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Darmowe przejazdy są dla wszystkich, nie tylko za okazaniem dowodu rejestracyjnego. Na czwartek prognoza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przewiduje duże zanieczyszczenie powietrza. Wieczorem ma być zimno, co oznacza, że ludzie zaczną dogrzewać się piecami. – Żeby nie zwiększać tych zanieczyszczeń, zachęcamy do zrezygnowania w tym dniu z samochodów – mówi Michał Olszewski.

Do akcji darmowej komunikacji dołączyły się także Koleje Mazowieckie.

15 grudnia, z uwagi na prognozę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska co do pogorszenia się jakości powietrza w godzinach popołudniowych i wieczornych, w obrębie I i II strefy biletowej ZTM, w tym także w pociągach Kolei Mazowieckich, przejazdy środkami transportu zbiorowego są bezpłatne” – zakomunikowała po południu Jolanta Maliszewska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich.

Co się dzieje u nas?

Apelowaliśmy do Radnych Miasta i do ZTM o wprowadzenie darmowej komunikacji. Jesteśmy dwa miejsca przed Warszawą, czyli zanieczyszczenie powietrza mamy większe, a darmowego transportu jak nie było, tak nie ma.

 

Jak poinformował Prezydent Miasta Wojciech Lubawski, propozycja darmowej komunikacji w „dni smogu” nie będzie rozpatrywana z powodu zbyt dużych wydatków z tego tytułu.


 

Czy Radni powinni wdrożyć bezpłatną komunikację podczas "dni smogu"?

Zobacz, jak głosują inni

Loading ... Loading ...