Do trzech razy sztuka. Przystanek na Żelaznej dostał… zielone światło. Wszystko w rękach ZTM!

Od co najmniej dwóch lat trwa batalia o urządzenie przystanku autobusowego przy ulicy Żelaznej, bliźniaczego dla tego po stronie dworca kolejowego. Za trzecim razem… przystanek zyskał zielone światło.

Fot. Aleksander Piekarski / Nasze miasto Kielce – Proponowana lokalizacja przystanku

Kilka petycji

Petycje w sprawie utworzenia przystanku przy ul. Żelaznej, po jej zachodniej stronie, pojawiała się w biurze Rady Miasta już wielokrotnie. Podawaliśmy wiele argumentów za uruchomienie tego przystanku. Początkowo miał powstać przy budowie całego węzła Żelazna, zaś ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu, a właściwie zapomniano, że był w projekcie. Komisja Gospodarki Komunalnej, organ odpowiedzialny za opiniowanie m.in zmian organizacji ruchu czy budowy skrzyżowań, negatywnie oceniał każdy pomysł stworzenia tego przystanku podając kilka argumentów dla których przystanek byłby… niebezpieczny. O poprzedniej petycji można przeczytać TUTAJ.

Zmiana stanowiska urzędników

2 czerwca, w biurze Rady Miasta, złożyliśmy kolejną petycję w podmiotowej sprawie. Abstrahując od poprzednich argumentów i lokalizacji, wybraliśmy nową i opracowaliśmy szereg argumentów prawnych, które pozwolą na utworzenie przystanku w kolejnej lokalizacji. O wymaganiach, jakie spełniać musi lokalizacja przystanku mówi Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej. Dokument jasno określa minimalne wymiary dla zatoki autobusowej oraz peronu dla pasażerów, więc po wizji lokalnej dokonaliśmy pomiarów lokalizacji i okazało się, że spełnia wszystkie wymagania prawne i techniczne.

  • długość krawędzi zatrzymania – minimum 20,00 m, Proponowana lokalizacja ma: 33,70 m
  • szerokość zatoki przyjezdni – 3,00 m, Proponowana lokalizacja: 3,20 m
  • szerokość peronu – 1,50 m, Proponowana lokalizacja: 4,9 m

Ku zdziwieniu, Komisja Gospodarki Komunalne, nie wydała negatywnej opinii na temat tej lokalizacji i sprawę przekazała do Prezydenta, a właściwie organu wykonawczego jakim jest Zarząd Transportu Miejskiego. To własnie ZTM, ostatecznie zadecyduje o skierowaniu projektu uchwały w sprawie lokalizacji przystanku autobusowego, pod obrady Rady Miasta Kielce.

Jest to duży krok na przód, jeżeli wspomniana komisja nie wydała negatywnej opinii, jest niemal pewne, ze przystanek powstanie.

Lokalizacja przystanku

Przystanek miałby powstać w pasie strefy płatnego parkowania, między ulicami: Złotą i Wspólną. Jednocześnie, likwidacji uległyby 4 miejsca parkingowe, lecz zaznaczyć trzeba, że komunikacja miejska musi mieć pierwszeństwo przed samochodami osobowymi, żeby stała się konkurencyjna dla użytkowników. Lokalizacja zapewni doskonałą alternatywę dla podróżnych, studentów, mieszkańców miasta jak i pacjentów przychodni zlokalizowanej przy ul. Żelaznej.

Obecnie najbliższym przystankiem jest wiata na ul. Czarnowskiej, przy dworcu autobusowym. Proponowana lokalizacja znajduje się nie całe 100 metrów od podziemnego tunelu, co znacząco skróci czas dojścia do dworca kolejowego i ułatwi podróż osobom z bagażami, a przyśpieszy podróż studentów i mieszkańców miasta. W tej chwili, odległość między przystankiem przy ul. Czarnowskiej, a poprzednimi przystankami (Grunwaldzka / Żytnia) wynosi ponad 1 kilometr. 

Przypomnijmy, że odległości między przestankowe na terenie miasta powinny wyglądać następująco:

oprac. Michał Pyzik / Politechnika Krakowska

[pdf-embedder url=”http://komunikacja-kielce.pl/wp-content/uploads/2017/07/przystanek_zelazna_petycja_zakonczenie.pdf”]