Wkrótce otwarcie Pileckiego. Jakie autobusy pojadą nową ulicą?

Już w najbliższy weekend planowane jest otwarcie ul. Pileckiego.

Trzy linie do zmiany

Przy ul. Pileckiego powstała nowa pętla autobusowa Pileckiego P+R. Znajduje się ona tuż za budynkiem firmy PREMA i zastąpi zlikwidowany przystanek końcowy na Os. Kochanowskiego.

Na dzień dzisiejszy w wyniku na prawdę obszernych prac ZTM zdecydował się skierować do pętli dwie linie. Będą to 34 i 54, które będą tu kończyć i zaczynać swoje trasy.

Wzdłuż ul. Pileckiego pojedzie również linia nr 104, która dojedzie do Bukówki.

Za mało linii

Planowany układ to efekt kilkutygodniowych prac w Zarządzie Transportu Miejskiego.

My również próbowaliśmy dojść do porozumienia w sprawie układu komunikacyjnego w tym rejonie, a ostatecznie nasze pomysły zbiegły się z planem ZTM.

Dlaczego tak mało autobusów? Ulica Pileckiego, na dzień dzisiejszy, to ulica której okolica to głównie tereny przemysłowe – nie generujące ruchu pasażerskiego. Z czasem, gdy osiedla będą się rozrastać oferta przewozowa będzie modyfikowana.

Specjaliści również są zgodni – nie ma sensu zabierania większej ilości autobusów z ul. Wrzosowej, gdyż to właśnie tam skupieni są mieszkańcy, są szkoły; osiedla oraz sklepy.

Linie 34 i 54 muszą gdzieś kończyć trasy, a że wcześniej kończyły na Os. Kochanowskiego, teraz skończą na Pileckiego.

Linia 104 to praktycznie jedyna linia, która mogła zostać skierowana inną trasą. Linie obsługujące ul. Wojska Polskiego to m.in linie gminne, których władze chcą bezpośredniego dojazdu np.: do Starostwa Powiatowego.

Rozważane było skierowanie linii nr 1 przez ul. Pileckiego, ale tam dowozi mieszkańców ul. Kleckiej do szkoły na Wrzosowej.

Oczywiście obecny układ nie jest dobry, ale planowane większe zmiany wymagają dłuższych i efektywniejszych prac nad siatką połączeń w tym miejscu

Zdjęcia z nowej ulicy: