Rewolucja na Wszystkich Świętych! Autobusy pojadą znacznie bliżej nekropolii, po raz pierwszy od ponad 10 lat.

Po raz pierwszy od ponad 8 lat autobusy komunikacji miejską zyskają uprzywilejowanie na drogach do nekropolii!

Cmentarz stary dla autobusów!

Niespełna miesiąc temu wnioskowaliśmy o wprowadzenie zmian w planowanej organizacji ruchu. Jak co roku, zakładano, że autobus nie będą kursować ul. Ściegiennego, a objazdem przez Barabasza i Legionów.

Ku naszemu zdziwieniu, Komisja Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym zaakceptowała nasz wniosek! O skierowanie autobusów do bramy cmentarza starego walczył również sam Zarząd Transportu Miejskiego, który chciał wyjść naprzeciw oczekiwaniom pasażerów.

Po raz pierwszy od ponad 10 lat autobusy wszystkich linii wjadą w ulicę Ściegiennego, na odcinku od Barabasza do Husarskiej. Jak informuje nas rzecznik prasowy ZTM: Wszystkie autobusy komunikacji miejskiej jadące z centrum w kierunku os. Barwinek będą dojeżdżały do przystanku „Ściegiennego cmentarz”, który będzie jednocześnie przystankiem początkowym dla linii specjalnych jadących w kierunku centrum.

Autobusy linii specjalnych od przystanku „Ściegiennego cmentarz” pojadą przez ul. Husarską – al. Legionów – ul. Krakowską – ul. Jana Pawła II – dalej wg swoich tras – wyjaśnia Grzegorz Witkowski.

ZTM zastrzega jednak, że w przypadku znacznych utrudnień z przejazdem autobusy jadące z centrum mogą zostać skierowane na trasy objazdowe przez „Barabasza”. Nad ruchem czuwać będzie nadzór ruchu Zarządu Transportu Miejskiego.

Cedzyna w nowej odsłonie

W tym roku, również po raz pierwszy od wielu lat, autobusy wjadą pod bramy cmentarza w Cedzynie. Został tam nadany priorytet dla komunikacji miejskiej, albowiem tylko transport publiczny będzie upoważniony do wjazdu bliżej cmentarza. Po remoncie ulicy Cmentarnej, uzyskano tam bus-pasy, które znacznie usprawnią transport zbiorowy w tym szczególnym okresie. Autobusy będą odbywały postój, a w przypadku napełnień ZTM wysyłać będzie dodatkowe pojazdy, celem wzmocnienia oferty przewozowej.

Przy nekropolii znajdują się dwa, duże miejsca postojowe dla autobusów. Pierwsze, tuż po skręcie z ul. Cmentarnej, powstało dla autobusów kończących trasę, zaś przystanek początkowy znajduje się wzdłuż sklepów ze zniczami i kwiatami.

Autobusy wyjeżdżające z cmentarza bus-pasem, w kierunku miasta, będą otrzymywały priorytet od policji zarządzającej ruchem, aby uniknąć sytuacji, w której kierowcy nie wpuszczaliby pojazdów komunikacji miejskiej do ruchu.