Nowe strefy i taryfa biletowa od 1 marca! Co musisz wiedzieć i jak jeździć najtaniej?

Już 1 marca wchodzą w życie nowe zasady korzystania z komunikacji miejskiej. Podniesione zostaną opłaty oraz zostaną wprowadzone inne zmiany m.in. podział terenu na którym funkcjonuje komunikacja na dwie strefy komunikacyjne tj. miejską oraz aglomeracyjną. Jakie jeszcze udogodnienia otrzymają pasażerowie?

Dwie strefy – gminy zapłacą więcej

Do końca lutego w Kielcach nie było podziału na strefy. Niezależnie więc od tego czy jesteś mieszkańcem gminy Kielce, czy gminy ościennej – czy dokładasz się w podatkach do utrzymania komunikacji czy nie – za podróż autobusem płaciłeś tyle samo ile osoba, która jedzie z innej części województwa. 

STREFA MIEJSKA oznaczona będzie jako STREFA 1 i obejmie zasięgiem granice administracyjne miasta Kielce. Zakup przez pasażera biletu dla STREFY 1 upoważnia go wyłącznie do podróżowania autobusami wszystkich linii wykonującymi kursy w granicach administracyjnych miasta Kielce. Pasażer może również, na podstawie tego biletu, korzystać z linii aglomeracyjnej (wykaz poniżej), ale tylko do granicy gminy Kielce.

STREFA AGLOMAERACYJNA – oznaczona będzie jako STREFA 1+2 i obejmująca zasięgiem całość sieci komunikacyjnej tj. miasto Kielce czyli STREFĘ 1 oraz gminy ościenne, które zawarły z gminą Kielce porozumienia o utworzeniu wspólnej komunikacji miejskiej tj. Chęciny, Daleszyce, Górno, Łączna, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Piekoszów, Sitkówka oraz Zagnańsk. Na podstawie tego biletu możesz poruszać się każdą linią, na całej jej trasie (również poza granicami miasta Kielce), do czasu upływu ważności biletu.

[pdf-embedder url=”https://komunikacja-kielce.pl/wp-content/uploads/2020/02/mapa.pdf”]

Nowe ulgi dla studentów i uczniów!

Od 1 marca uczniowie oraz studenci posiadający aktywną (ważną) legitymację dostaną dodatkowe przywileje w cenniku. Obie grupy będą mogły korzystać z biletu SEMESTRALNEGO. 

Bilety czasowe i jednorazowe

Od 1 marca zostanie wprowadzony m.in nowy bilety czasowy. Bilet jednorazowy będzie jednocześnie biletem umożliwiającym przesiadki przez okres 40 minut od chwili skasowania. Po skasowaniu go w jednym autobusie, możemy przesiadać się dowolną ilość pracy przez 40 minut lub podróżować całą trasę autobusem, w którym dokonaliśmy kasowania.

Nowością są również zasady obowiązywania biletów 24-godzinnych. Poza „normalnym” dobowym okresem obowiązywania, bilet zysk charakter biletu weekendowego. W przypadku jego skasowania o 20:00 w piątek lub póżniej do godz. 24:00 w najbliższą niedzielę! Oznacza to, że kupując bilet dobowy w piątkowy wieczór, możemy podróżować nim aż do niedzielnej nocy. Idealne rozwiązanie dla imprezowiczów, turystów oraz rodzin z dziećmi. 

Najtaniej na bilecie elektronicznym KKM!

Zmiana taryfy opłat zwiększyła jeszcze bardziej opłacalność korzystania z KKM. Za najkrótsze przejazdy zapłacimy od 1,25 zł!

Oprócz zmian cenowych, zmieni się również wygląd biletów papierowych. Te dostępne w kioskach, u kierowców u w punktach sprzedaży biletów będą nowoczesne i kolorowe. Te drukowane w automacie, graficznie będą identyczne, lecz w czarno-białych barwach.