Koronawirus. Nowe obostrzenia w autobusach. „Wysyłamy dodatkowe pojazdy, ale ich liczba jest ograniczona”

Kielce znalazły się w tzw.: strefie czerwonej. Oprócz obowiązku zakrywania ust w przestrzeni publicznej, dochodzą nowe obostrzenia związane z transportem publicznym.

Zmiany od soboty

Od soboty zasady obowiązujące w strefie żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zakrywać trzeba będzie usta i nos w przestrzeni publicznej – w sklepach, autobusie, na ulicy. Z takiego obowiązku zwolnione będą jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność.
W pojazdach transportu publicznego w strefie czerwonej zajęte może być 50 proc, miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej danego pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu niezajętych co najmniej 50 proc. miejsc siedzących. Pasażerowie muszą mieć zakryte usta i nos.
 
Zapewniam, że komunikacja miejska funkcjonuje w pełnym zakresiemówi Barbara Damian, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego. Do obsługi połączeń kierowanych jest codziennie blisko 160 autobusów. Niemniej z powodu nałożonych ograniczeń mogą wystąpić utrudnienia w dostępie do komunikacji zbiorowej – dodaje.
 

Będą „wtyczki”

Na liniach autobusowych, w których w godzinach porannych, było spore napełnienie, pojawią się dodatkowe pojazdy. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo pasażerów, którzy muszą jechać do pracy. Tzw. „wtyczki” będą kursować poza rozkładami jazdy i rozwozić pasażerów po danej trasie. Osoby jadące do pracy czy szkoły unikną więc stłoczenia.

Niestety ich liczba jest ograniczona i tylko na wybranych najbardziej obciążonych kursach będziemy w stanie podstawić po dwa autobusy – przyznaje dyrektorka ZTM. Dodatkowo na drzwiach wejściowych do autobusów zostanie umieszczona informacja określająca ile osób może podróżować w pojeździe.

pojazdy 18-metrowe (przegubowe): w zależności od autobusu od 39 do 50 osób,
pojazd 15-metrowy: 45 osób,
pojazdy 12-metrowe: w zależności od autobusu od 27 do 30 osób,
pojazdy 10-metrowe: w zależności od autobusu od 25 do 26 osób,

Przypominamy jednocześnie, że do odwołania wszystkie drzwi w pojazdach otwierane są zbiorczo przez prowadzącego pojazd. Kierowca ma obowiązek zatrzymania się na każdym przystanku autobusowym, celem wymuszenia cyrkulacji powietrza. W przedniej części większości pojazdów wydzielona została specjalna strefa ochronna, w związku z czym nie ma możliwości korzystania z pierwszych drzwi. Ponadto, prowadzący pojazdy nie prowadzą sprzedaży biletów.