Mieszkańcy proszą o przystanki na Poleskiej i… dostaną? Okres przedwyborczy znowu zdziałał cuda.

Od blisko dwóch lat mieszkańcy i przedsiębiorcy z ul. Poleskiej nie mogą doprosić się o przystanki na ich ulicy.

Dwie linie autobusowe

Problem pojawił się ponad półtora roku temu, gdy ulicą zaczęły jeździć dwie linie autobusowe numer 55 i 109. Okazało się, że fatalne rozmieszczenie przystanków na ul. Domaszowskiej i Żniwnej odcina od komunikacji miejskiej mieszkańców i firmy znajdujące się przy ul. Poleskiej i jej przecznicach. Obie linie, ostatni przystanek na ul. Sandomierskiej mają na skrzyżowaniu z ulicą Śląską, a następnie ponad 1,5 kilometra nie zatrzymują się nigdzie.

O problemie doskonale wie Zarząd Transportu Miejskiego, który widzi potrzebę utworzenia przystanków. Podobnie jak o przystanek na ul. Żelaznej, który ma szansę powstać z budżetu obywatelskiego (zagłosuj tutaj!), o ten przystanek ZTM wnioskował wielokrotnie. Niestety, tworzenie przystanków nie należy do naszych kompetencji, ale zgłaszaliśmy taką potrzebę do MZD – wyjaśnia rzecznik prasowy ZTM Kielce, Grzegorz Witkowski.

Przystanki jednak powstaną?

MZD niechętnie podejmował dyskusję dotyczącą tych przystanków, aż do dziś. Planowany był wariant inwestycyjny zakładający wyznaczenie przystanków po stronie wschodniej i zachodniej ul. Polskiej pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Leszczyńską i Domaszowską na wysokości osiedla „Apartamenty Poleska”. – informuje rzecznik prasowy MZD, Jarosław Skrzydło.

Ze względu na duże nakłady finansowe, MZD zrezygnował z tego wariantu i przymierza się do innego. Została opracowana koncepcja lokalizacji przystanków po obu stronach ulicy (zatoki na pasach ruchu), zakłada ona także wybudowanie dwóch peronów oraz zabruków do przejścia dla pieszych w nowej lokalizacji (pomiędzy nowymi przystankami) a także całkowitą zmianę oznakowania poziomego w stosunku do stanu istniejącego. – wyjaśnia rzecznik MZD.

Koncepcja została już zaakceptowana przez ZTM, czekamy obecnie na opinię i akceptację Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym UM.  Gdy takowa zostanie wydana przystąpimy do opracowania projektu organizacji ruchu na bazie koncepcji. – dodaje rzecznik.

Realizacja przystanków przewidziana jest dopiero na rok przyszły. Spowodowane jest to m.in. faktem, że na ul. Poleskiej przy udziale środków UE w ramach ZIT kompleksowo przebudowywane będzie oświetlenie uliczne włącznie z wymianą linii kablowej. 27 września został ogłoszony przetarg na realizację tego zadania z terminem wykonania do 30.04.2019 r.

Po tej dacie nie będzie już przeszkód, aby przystąpić do budowy peronów i wyznaczenia przystanków. Bez wątpienia jest na to społeczne zapotrzebowanie i są tam potrzebne. – kończy Jarosław Skrzydło.

Te przystanki to kolejny cud przedwyborczy, podobnie jak przystanek przy dworcu PKP.