Pierwszy CarSharing w Kielcach! To efekt pandemii koronawirusa.

CarSharing – czyli auta na minuty, z powodzeniem działają w wielu miastach. Pierwsza tego typu usługa zaczyna działanie w Kielcach. To efekt pandemii koronawirusa.

Bezpieczniej samemu

Jak się okazuje, w czasie pandemii znacznie bezpieczniejszym środkiem transportu jest transport indywidualny. Unikamy kontaktu z potencjalnymi zakażeniami, a jednocześnie możemy dostać się do rodziny, znajomych, domu czy pracy.

Właśnie dla Waszego bezpieczeństwa, firma Panek CarSharing (działająca m.in. w Krakowie i Warszawie) już od TERAZ uruchamia nowe miasta w obsłudze swoich samochodów i… Kielce są na jego liście.

Na chwilę obecną do Kielc można dojechać z każdego miasta, w którym znajdziemy samochód tej firmy. Parkujemy w dowolnym miejscu (zgodnie z przepisami), również w Strefie Płatnego Parkowania, bez dodatkowych opłat. Jedyne koszty jakie ponosimy, to opłaty zgodne z cennikiem, zależne od typu pojazdu, którym się poruszamy.

Wkrótce rozwój strefy

Firma Panek CarSharing znana jest z odważnych działań. W wielu miastach dostępnych jest kilka marek premium tj.: Mercedes GLA200, Toyota C-HR czy Jeep Wrangler. Swoją flotą zdobywa miejskie ulice i serca kierowców. Na początek w mieście będą pojawiać się tylko auta, którymi ktoś przyjdzie. Chwilę później, Panek dostarczy flotę swoich aut, które zostaną w naszym mieście na stałe.

Jak to działa?

CarSharing to system wypożyczania samochodów na minuty, godziny i dni za pomocą telefonu komórkowego. Płacisz tylko za czas i przejechane kilometry. Nie ponosisz kosztów paliwa, parkowania w strefach płatnego parkowania, przeglądów i ubezpieczenia. Zarejestruj się w systemie i korzystaj z samochodów. Znajdź auto na mapie aplikacji mobilnej Twojego telefonu, jedź, a potem zostaw samochód gdzie chcesz w ramach strefy PANEK CarSharing.

Samochód możemy wynająć w dowolnym mieście, dojechać nim do Kielc i tutaj go zostać. W takiej sytuacji najlepiej opłaca się wykupić pakiet „Dobowy”. Oznacza on, że nie naliczają nam się opłaty za postój i czas wypożyczenia auta. Jedyne opłaty to opłata dobowa aktywacyjna (w zależności od typu pojazdu od około 69zł) oraz koszty przejechanych kilometrów.

Wypożyczając auto w Kielcach, chcąc poruszać się po terenie Kielc wystarczy wypożyczenie zwykłe, w którym płacimy za kilometry, czas postoju oraz czas jazdy.

Czy warto korzystać?

My korzystaliśmy i polecamy. W Krakowie dostępne są dwie firmy carsharing’owe. Panek bije na głowę swojego konkurenta, ze względu na lepszy stan techniczny i większą dostępność pojazdów. Firma posiada ciekawe promocje, jak na przykład „40 zł za umycie wskazanego Panka”, „20zł za podpięcie elektrycznego Panka do ładowania”, „20zł za przeparkowanie auta we wskazane miejsce”. Autami porusza się na prawdę przyjemnie. Korzystaliśmy z kilku modeli od Toyoty Yaris Hybrid po Mercedesa GLA.

Jedynym problemem wydaje się poszanowanie cudzej własności. W Krakowie nie ma z tym większego problemu, oczywiście znajdują się różni kierowcy, jednak kary za zniszczenia wozów z własnej winy są bardzo duże. Pojazdy posiadają czujniki, które reagują na każdą, nawet najmniejszą kolizję – nie warto tego ukrywać. Co ciekawe, wykupując gotowe pakiety dobowy/miesięczny/roczny, jesteśmy automatycznie zwolnieni z opłaty za szkody własne – ubezpieczenie.

Na chwilę obecną będziemy się przyglądać rozwojowi usługi. Mamy nadzieję, że pojazdy nie będą niszczone jak urządzenia BLINKEE (hulajnogi i skutery), a firmy carsharingowe dostrzegą w naszym mieście potencjał.