Remont dworca PKP, a dopiero później tunelu i peronów. Co z komfortem pasażerów?

Rozpoczęty niedawno remont dworca kolejowego to wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycji. Okazuje się jednak, że prace przy przebudowie tunelu i peronów i zostały skoordynowane z renowacją budynku dworca.

Stare perony i tunel

Jak być może nie każdy wie, PKP to kilka spółek, niezależnych od siebie. Każda z nich zajmuje się innym segmentem transportu kolejowego. Za remont budynku odpowiada PKP S.A, które jest właścicielem dworców w Polsce.

Perony wraz z całą linią kolejową należą do PKP PLK i to właśnie ta spółka jest odpowiedzialna za ich przebudowę, wraz z budową zadaszenia (parkingu) nad nimi.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą uzgodnienia z Miastem Kielce dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia przetargu na koncepcję programowo-przestrzenną wspólnej inwestycji. Ogłoszenie przetargu jest planowane w II kw. br. – informuje nas Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK. Po opracowaniu koncepcji możliwe będzie ogłoszenie przetargu na prace w rejonie stacji Kielce i roboty budowlane, co jest planowane w perspektywie finansowej 2021-2027, po zapewnieniu środków finansowych. – dodaje rzecznik.

Jest więc szansa, że przebudowa linii kolejowej wraz z peronami rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Czy jest na co czekać?

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują przebudowę stacji Kielce, której efektem będzie wygodny, lepszy dostęp do pociągów dla podróżnych. Trzy perony w stolicy województwa świętokrzyskiego zastąpią nowe wyższe platformy, które ułatwią wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Inwestycje PLK poprawiają komfort korzystania z kolei i poruszania się po terenach kolejowych. W ramach modernizacji stacji Kielce przebudowane zostanie przejście pod torami. Dzięki zabudowie wind, wszyscy podróżni, także osoby o ograniczonej możliwości poruszania się czy pasażerowie z ciężkim bagażem zyskają dogodniejszą drogę do pociągu. Planowana modernizacja stacji obejmie również przebudowę torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowy.

Mamy nadzieję, że procedury przetargowe zakończą się bez zbędnej zwłoki.

Dworzec tymczasowy

Z powodu trwającej już przebudowy budynku dworca, konieczne będzie całkowite jego zamknięcie. Dla podróżnych, wzorem innych miasta, wybudowany zostanie dworzec tymczasowy. Będzie zlokalizowany pomiędzy galerią Wieża Sztuki a budynkiem Poczty Polskiej. Tymczasowa poczekalnia będzie klimatyzowana, zaś toalety będą nowoczesne i dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.