Gigantyczny spadek miejskiej mobilności – aż o 68%! Google śledzi nasze ruchy i… raportuje.

Dane statystyczne podróże Swietokrzyskie by Google

Setki metadanych, informacji i zdjęć Google przetwarza w celach diagnostycznych i społecznych. W dobie pandemii COVID-2019 potentat odnotował gigantyczny spadek miejskiej mobilności, również w Kielcach. Spadek mobilności transportowej kielczan, na podstawie ciągów komunikacji miejskiej, spadł o blisko 70%!

Google publikuje raport

Znane ze swej otwartości i dzielenia się, Google opublikowało obszerny raport odnośnie naszych ruchów. Okazuje się, że stosujemy się do zaleceń służb i nasza aktywność spadła o ponad 70%!

Jak informuje koncern, „Przygotowaliśmy raport, aby pomóc Tobie i służbie zdrowia w walce z pandemią. Z dokumentu nie możemy korzystać w celach diagnostycznych czy też do prognozowania jakichkolwiek zachowań i metod rozprzestrzeniania się wirusa. Chcieliśmy pomóc w badaniu ruchów społeczeństwa, które jest teraz najważniejszym elementem w łańcuchu rozwoju wirusa.”

Niemal 70% mniejszy ruch

Zarząd Transportu Miejskiego od początku pandemii wprowadził wiele ograniczeń w kursowaniu autobusów. Zawieszone jest 11 linii autobusowych, a wiele kursuje według zmienionych rozkładów jazdy. Mieszkańcy miasta i część radnych zarzucała ZTM, że ograniczenia, które wprowadzili powodują, że autobusy są przepełnione i nie zgadzali się ze stwierdzeniem dyrekcji urzędu, iż liczba pasażerów znacznie spadła. Dostosowujemy się do aktualnej sytuacji i na bieżąco reagujemy na potrzeby zgłaszane przez pasażerów. Część kursów została już dodatkowo wzmocniona – wyjaśniał ZTM.

Google potwierdziło badania i spostrzeżenia Zarządu Transportu Miejskiego. Liczba pasażerów spadła drastycznie, albowiem z końcem marca (względem normalnego dnia) komunikacja przewiozła 68% pasażerów mniej. Liczba bardzo podobnie kształtuje się w większości miast Polski. Największy spadek pasażerów, bo aż 78% odnotowano w woj. Małopolskim, a najmniejszy na Podlasiu (60%).

Mniejszy ruch w galeriach i parkach

W całym kraju, zgodnie z raportem Google wirus w największym stopniu wpłynął na nasze podróże w celach rekreacyjnych, szczególnie do Galerii Handlowych i Restauracji. W tym przypadku, w całym kraju liczba podróży zmalała o blisko 80%.

Pozostałe dane kształtują się następująco:

ruch w sklepach spożywczych i aptekach zmalał o 44%;
ruch w parkach zmalał o 26%,
częstotliwość odwiedzania punktów przesiadkowych komunikacji miejskiej zmalała o 67%,
ruch do miejsc pracy zmalał o 34%,
ruch w obszarach zamieszkania wzrósł o 12%.