Tak będą wyglądać kieleckie hybrydy. Sprawdź jakie linie obsłużą i w co będą wyposażone.

W ubiegłym tygodniu Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach podpisał umowę na zakup 25 sztuk autobusów hybrydowych. 

Przypomnijmy, że dostarczy je firma Solaris Bus & Coach S.A. W ramach umowy na kieleckie ulice wyjedzie:

 

 

Będą to pierwsze pojazdy IV w naszym mieście. Autobusy hybrydowe będą obsługiwać tylko wyznaczone już linie. W gronie wybranych znalazły się: 34, 46, 50, 51 i 54. Wczoraj zaprezentowano również malaturę dla Nowych Urbino. Oczywiście nadal będą to żółto-czerwone kolory, jednak w zestawieniu z dynamiczną stylistyką i dość dużą powierzchnią koloru czarnego, będą wyglądać dużo bardziej nowocześnie niż dziś. Mamy nadzieję, że numery taborowe zostaną naklejone tak estetycznie, jak pierwotnie w wozach będących własnością ZTM (tzw. autobusy unijne 1001-1005 i 1201-1235).

Zgodnie z umową, w dniach 12-15 grudnia 2017 roku, do Kielc zostanie dostarczonych 25 nowych autobusów hybrydowych. Wartość kontraktu wyniosła ponad 55 milionów złotych. Autobusy będą wozić kielczan od 2018 roku. Zakup autobusów realizowany jest w ramach projektu „Rozwój infrastruktury transportu publicznego w Kielcach”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2017-2020.

 Wyposażenie

Przede wszystkich każdy z autobusów będzie wyposażony w dotykowy kasownik, na którego ekranie będziemy mogli wybrać taryfę, poznać trasę, a ZTM będzie mógł wyświetlać rożne komunikaty. Każdy z autobusów będzie posiadać klimatyzację oraz „ciepłe guziki”. Tablice informacyjne na zewnątrz pojazdu nie będą już tam, gdzie dotychczas (na górnej krawędzi autobusu, przy pierwszych drzwiach). ZTM wymaga, aby ekran z kierunkiem i linią umieszczony był na szybie przy środkowych drzwiach pojazdu, a w pojazdach przegubowych musi pojawić się drugi ekran na wysokości trzecich drzwi.

W miesiącu lipcu, najprawdopodobniej w pierwszej połowie, rozstrzygnięty zostanie ostatecznie przetarg na przewoźnika na najbliższe 10 lat. Firma Michalczewski wprowadzi do Kielc fabrycznie nowe autobusy, wszystkie z klimatyzacją, miękkimi siedzeniami oraz ciepłymi guzikami. Pasażerowie wreszcie będą podróżować bezpiecznie i komfortowo.

Kary dla operatora

Od 2018 ZTM wprowadza również nowe kary dla operatora komunikacji miejskiej w Kielcach

[pdf-embedder url=”https://komunikacja-kielce.pl/wp-content/uploads/2017/04/Nowe-kary.pdf” title=”Nowe kary”]