Podsumowanie „smogowej” komunikacji. Dlaczego było dobrze, jeśli było źle?

Miało być cudownie, a wyszło… jak zwykle? Nie koniecznie. Mimo słabej informacji, większość pasażerów wiedziała o tej ofercie i chętnie korzystała z komunikacji miejskiej, bezpłatnie.

Fizycznie, nie ma takiej możliwości

Jak informuje Zbigniew Michnicki, kierownik działu Przewozów ZTM, informatycy są w fazie tworzenia nowego oprogramowania, które umożliwi zdalne wyłączanie kasowników i biletomatów. Obecnie jest to nie możliwe. Układ elektryczny kasowników i automatów jest zaprojektowany tak, żeby się nie dało go wyłączyć. Nie ma specjalnych przełączników do ich odłączenia. Konieczne byłoby fizyczne wyłączanie wiązek zasilających poszczególne urządzenia. pracujemy nad możliwością wyłączania informatycznego ale wymaga to czasu na wykonanie oprogramowania – wyjaśnia. 


Zbigniew Michnicki wyjaśnia również, że nie ma możliwości blokowania kasowników „jak kontrolerzy’. System automatycznie odblokowuje taka blokadę, po dojechaniu do następnego przystanku – działa intuicyjnie i nie mamy na to wpływu.

Nikt tego nie planuje

Do nie łatwych należałoby też zadanie oklejenia informacją o darmowej komunikacji, wszystkich przystanków w mieście. Na całe Kielce mamy tylko kilku pracowników i kilka samochodów ZTM, którymi mogą jeździć i rozwieszać ogłoszenia. Zbigniew Michnicki wyjaśnia, dlaczego sprawy potoczyły się tak, a nie inaczej. Przed wszystkim nikt nie planuje wcześniej takich sytuacji. O decyzji Prezydenta dowiedzieliśmy się w niedzielę wieczorem, więc fizycznie nie było dużo możliwości. Chcieliśmy wydrukować kartki z informacjami, ale po prostu nie zdążyliśmy. 

Pasażerowie chętnie korzystali – więcej pasażerów w autobusach

Część pasażerów rzeczywiście nie była poinformowana, ale na szczęście informacja szybko do nich docierała. Większość pasażerów reagowała, gdy widziała, że ktoś próbuje skasować bilet. O darmowej komunikacji zrobiło się głośno w całym internecie, więc stanowcza większość przynajmniej aż widziała taką informację. Jak informuje Zbigniew Michnicki, przez cały dzień pracownicy ZTM kontrolowali stan napełnienia autobusów. Ciężkie będzie wywnioskowanie, czy pojechało więcej pasażerów, niż w inne poniedziałki, lecz na pewno autobusy nie były puste.

Jak oceniasz darmową komunikację?

Zobacz, jak głosują inni

Loading ... Loading ...