Czy można przejechać przez „zakaz” na Paderewskiego? Okazuje się, że tak – wystarczy, że nie ma patrolu.

Chodzi o przejazd przez skrzyżowanie ulic Paderewskiego i Sienkiewicza. Coraz częściej kierowcy decydują się na przejazd przez Paderewskiego, gdyż po prostu jest szybciej. Czy coś im za to grozi?

W teorii ZAKAZ, a w praktyce?

Skrzyżowanie ul. Paderewskiego i Sienkiewicza jest całkowicie wyłączone z ruchu. Zakaz nie dotyczy jedynie komunikacji miejskiej, służb miejskich, zaopatrzenia, mieszkańców wyznaczonych kamienic i wielu innych. No właśnie, jedynie czy aż? Nikt normalny nie czyta tak obszernych informacji pod znakiem i po prostu przejeżdża. Czy coś mu za to grozi?

  • W teorii: Znak B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”: 5 punktów, Mandat od 50 do 500 zł.
  • W praktyce: Zakaz jest, ale jeśli nie ma patrolu, to można przejeżdżać. Dlaczego? Bo mandat z kamer monitoringu nic nie jest warty

Kamery monitoringu miejskiego są środkami technicznymi utrwalającymi obraz, nie stanowią natomiast urządzeń kontrolno-pomiarowych ani rejestrujących w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.

Jeżeli otrzymujesz mandat od Straży Miejskiej, albo wezwanie do stawienia się w komendzie Straży Miejskiej, może spokojnie go wyrzucić. Strażnicy Miejscy nie mają prawa Cię ścigać i karać, zanim nie udowodnią, że byłeś kierowcą (sprawcą), bo Straż Miejska może prowadzić postępowanie tylko przeciwko uczestnikowi ruchu drogowego, a właściciel samochodu nim nie jest. Na kamerach nie widać, kto jest za kierownicą, a jedynie pojazd, który popełnia dane wykroczenie. Mogłeś pożyczyć pojazd bratu, siostrze, kumplowi – i to też nie ich sprawa! Nie wskazuj bliskich – nie donoś na własną rodzinę, nie musisz. Nie wskazuj nikogo innego jeśli nie masz 100% pewności, że to on kierował, bo możesz dopowiadać karnie za fałszywe oskarżenie (pamiętaj, że nawet gdy pożyczyłeś samochód koledze to mogła prowadzić jego żona). Nie samooskarżaj się, nie musisz. Nie rozpoznawaj się na siłę na zdjęciach, nie musisz. Jako podejrzany możesz bezkarnie kłamać, bo to Twoje konstytucyjne prawo do obrony.

Zazwyczaj jedno odwołanie od mandatu wystarcza i sprawa się kończy – wystarczy pokazać, że ma się widzę na ten temat, a dadzą sobie spokój.

Straż Miejska nie może praktycznie nic

Strażnicy miejscy mogą jedynie dokonywać kontroli ruchu drogowego wobec kierowców, którzy nie zastosowali się do zakazu ruchu w obu kierunkach oraz naruszających przepisy ruchu drogowego, ale tylko gdy zostało to zarejestrowane za pomocą urządzeń pomiarowych. Urządzeniem pomiarowym nie jest kamera monitoringu miejskiego. 

Czy Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana?

Zobacz, jak głosują inni

Loading ... Loading ...