Nie dajemy za wygraną! Kolejna petycja o przystanek przy dworcu. „Urzędnicy szukają argumentów, żeby odmówić”

2 czerwca złożyliśmy drugą petycję w sprawię utworzenia przystanku autobusowego po wschodniej stronie ul. Żelaznej vis a vis Dworca Kolejowego. Na zdjęciu proponowana lokalizacja.

Wieloletni problem

Przystanku po wschodniej stronie ul. Żelaznej brakuje od dawna. Co prawda był planowany podczas remontu i budowy całego węzła „Żelazna-Żytnia”, ale drogowcy z niego zrezygnowali, nie podając żadnego rozsądnego powodu. Zdziwienie budzi również fakt, że przystanek nie został zaplanowany przy okazji budowy 81 przystanków.  Mimo tego, że ulica na odcinku od ul. Żytniej do ul. Wspólnej ma aż 4 pasy ruchu, Wydział Zarządzania Ruchem Drogowym, Miejski Zarząd Dróg oraz Policja negatywnie wypowiadają się o każdej, proponowanej lokalizacji odwołując się do: bezpieczeństwa; przepisów o ruchu lub wytycznych dotyczących tworzenia przystanków autobusowych. Mimo braku szczegółowych wytycznych prawnych, urzędnicy znajdują setki argumentów pozwalających odrzucić każdą propozycję lokalizacji.

Nowa lokalizacja

Nowa, zaproponowana przez nas w petycji lokalizacja, jest dokładnie wymierzona i zgodna z obowiązującymi przepisami. Nie wymaga ingerencji budowlanej, a ogranicza się jedynie likwidacji 6. miejsc parkingowych oraz ustawienia niezbędnej infrastruktury (wiata, znak malowanie pasów) i zmiany w organizacji ruchu.

To już kolejny apel mieszkańców w sprawie utworzenia przystanku na ulicy Żelaznej – mówi radna miasta Agata Wojda. Potrzeba jest bezdyskusyjna, a mam wrażenie, że urzędnicy za każdym razem szukają argumentów, żeby odmówić. Mam nadzieję, że tym razem nie skończy się na kolejnym, zbywającym problem piśmie – dodaje. Jeżeli istnieją jakieś uzasadnione przeszkody, aby spełnić oczekiwania kielczan, to chyba warto usiąść do stołu i przedyskutować możliwe rozwiązania – uważa Wojda.
Potrzebę utworzenia przystanku zauważają nawet radni ze środowiska Prezydenta miasta Kielce. Była wizja lokalna i wypowiadały się osoby odpowiedzialne za ten przystanekwyjaśnia radna PiS Marianna Noworycka-Gniatkowska. Przystanek jest potrzeby szczególnie osobom starszym, pacjentom Powiatowego Centrum Usług Medycznych, zauważa Noworycka. Dodaje, że przystanek mógłby być przystankiem „na żądanie”.
[pdf-embedder url=”https://komunikacja-kielce.pl/wp-content/uploads/2017/06/petycja_żelazna.pdf”]