Dwa głosy zadecydowały o wygranej. 8 kwietnia rusza druga linia nocna!

Do 19 marca można było oddawać głosy w internetowej ankiecie na stronie IDEA Kielce. Urzędnicy zapytali pasażerów o opinie na temat proponowanych wariantów zmian w liniach nocnych. Respondenci mieli do wyboru 6 wariantów.

Zacięta walka

Już kilka dni po rozpoczęciu ankiety, propozycje nr 1 i 2 walczyły między sobą. Inne propozycje zostawały w tyle. Oba warianty powstały na podstawie rozwiązań, które stosują inne miasta, a my zaproponowaliśmy to Zarządowi Transportu Miejskiego w Kielcach – tworzenie linii nocnych, na bazie trasy popularnej linii dziennej. W tym wypadku, była to linia 34, która jest w czołówce linii miejskich, jeśli chodzi o natężenie pasażerów. W dniu zakończenia ankiety na propozycję nr 1 i propozycję nr 2 zagłosowało 26% respondentów. 

 

Ostatecznie linia N2 pojedzie z wariantem zgodnym z propozycją nr 1, która wygrała dwoma głosami z propozycją nr 2!

Którędy i kiedy?

Jak informuje Zbigniew Michnicki, kierownik działu Przewozów ZTM, nie będzie zwiększona częstotliwość ani jednej, ani drugiej linii nocnej. Każdą z linii obsłuży jeden pojazd 10. metrowy w dni robocze oraz 12. metrowy w piątki i soboty. Dodatkowo ZTM rozważa skierowanie linii N2 przez ul. Czarnowską i Żelazną (zamiast ul. Paderewskiego), aby utworzyć punkt przesiadkowy z linią N1.

Zgodnie z wariantem nr 1, zmiany dotkną tylko nowej linii N2. Linia N1 pozostanie na obowiązującej trasie.

Linia N2 z Bukówki pojedzie przez Wojska Polskiego – Wrzosową – al. Popiełuszki – Tarnowską – Źródłową – al. Solidarności – Jaworskiego – Orląt Lwowskich – Sikorskiego – Warszawską – Orkana – wykona zawrotkę na starej pętli – Orkana – Warszawską – Pelca – Urząd Miasta – Plac Artystów – Ściegiennego – Os. Kochanowskiego, powrót realizować będzie trasa identyczną do dziennej „34-ki” tj. przez: Ściegiennego – Ogrodową – Żelazną – Okrzei – Łódzką – Klonową – Orkana – Jaworskiego – al. Solidarności – Tarnowską – al. Popiełuszki – Wrzosową do Bukówki.


Zarząd Transportu Miejskiego potrzebuje 14 dni na przygotowanie rozkładów jazdy oraz wydanie zlecenia na obsługę nowej linii do MPK.

Planuje się, że linia N2 ruszy 8 kwietnia. 

Planowane kursy będą rozpoczynały się około godziny 23.30, a kończyły około godziny 5 rano. Częstotliwość, z jaką będzie jeździła nowa linia będzie uzależniona od ilości osób korzystających z przejazdów autobusu. Wstępnie Zarząd Transportu Miejskiego planuje uruchomić kurs raz na godzinę, po cztery w każda ze stron.

Sukces mieszkańców

O drugą linię nocną walczyliśmy wielokrotnie. Powstała półtora roku temu, po znacznie dłuższej walce. Niestety z powodu źle dobranej trasy oraz godzin kursowania, nie była popularna wsród pasażerów i została zlikwidowana. Na początku lutego br. uruchomiliśmy zapowiadaną w styczniu petycję, która szybko stała się ogromnym sukcesem. Do akcji włączyło się wiele osób prywatnych, Radnych miasta oraz instytucji publicznych m.in Galeria Echo oraz Klub&Restauracja Bohomass, których właścicielem jest Maks Materna. Po kilku dnia, gdy o akcji zrobiło się głośno dyrektor ZTM poinformował, że wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom pasażerów i podejmie próbę utworzenia drugiej linii nocnej. Urzędnicy na podstawie swojego doświadczenia oraz głosów pasażerów, zebrali wszystkie propozycje „do kupy” i utworzyli z nich 6 wariantów, które zostały przedstawione w ankiecie. Jak nazwało to TVP, „Błyskawiczna akcja zakończona sukcesem”.

Dziękujemy po raz kolejny za Wasze zaangażowanie.

Szczególnie pragniemy podziękować Galerii Echo, która jako najlepsze centrum handlowe w Polsce włączyła się w akcję zbierania podpisów oraz Maksowi Maternie, właścicielowi Restauracji&Klubu Bohomass, który umożliwił nam zbieranie podpisów w jego lokalach.