#zmieniamydworce – to nazwa projektu, pod którą modernizowane są dworce kolejowe w całej Polsce
Trzy osobne zadania, jeden dworzec
Na modernizację kieleckiego dworca kolejowego, przeznaczono ponad 21 milionów z dofinansowania Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Zgodnie z podpisanym porozumieniem inwestycyjnym, za modernizację kieleckiego dworca odpowiadają jednocześnie: miasto Kielce, Polskie Koleje Państwowe (PKP) i Polskie Linie Kolejowe (PLK).
Remont dworca i tuneli należy do Polskich Kolei Państwowych (PKP), a torowiska do Polskich Linii Kolejowych (PLK). Miasto natomiast, finansuje budowę parkingu nad torami, skweru przed dworcem oraz wejść do tuneli.
- Część inwestycji realizowanej przez PKP S.A – budynek dworca
Przebudowa dworca w Kielcach zaplanowana jest na lata 2019-2021. W ramach inwestycji obiekt zostanie dostosowany do potrzeb wszystkich grup pasażerów, w tym osób o ograniczonej mobilności. Zlikwidowane będą bariery architektoniczne i pojawią się m.in. ścieżki prowadzące czy oznaczenia w alfabecie Braille’a. – wyjaśnia nam Katarzyna Grzduk, główny specjalista zespołu prasowego PKP S. A. Na terenie dworca podróżni będą mogli skorzystać również z lokali usługowo-handlowych. W planach jest także włączenie instalacji rozgłoszeniowej dworca do centralnego systemu nagłośnienia. – informuje rzecznik.
- Część inwestycji realizowanej przez PKP PLK – torowisko i perony
Na stacji Kielce planowana jest przebudowa trzech peronów. (1, 2, 3) Nowe obiekty będą wyższe – 0, 76 m, a oprócz antypoślizgowej nawierzchni zyskają zadaszenie i ławki – wyjaśnia nam Izabela Miernikiewicz, z zespołu prasowego PLK. Perony zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Nie zabraknie także funkcjonalnego oświetlenia oraz czytelnej informacji o rozkładzie jazdy. Dojście na perony będzie możliwe tak jak dotychczas poprzez zlokalizowane w środkowej części stacji przejście tunelowe. W trakcie inwestycji zostanie ono przebudowane, planowane są m.in. montaż zadaszeń nad zejściami, wymiana nawierzchni przejścia oraz przebudowa schodów. Będzie ono dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych dzięki zabudowie wind.
- Część inwestycji realizowanej przez miasto – skwer i parking
Harmonogram wszystkich pracy ma zostać przedstawiony na spotkaniu wszystkich stron projektu, 11 stycznia 2019 roku.
Jak informuje pełnomocnik prezydenta, Danuta Papaj, miasto nie rezygnuje z planów budowy parkingu nad torami, chociaż taka inwestycja będzie kosztowna.
Nam również ciężko wyobrazić sobie dworzec kolejowy, bez miejsc parkingowych, które jednocześnie połączą obie strony miasta (Mielczarskiego i Żelazną). Platforma nad peronami jednocześnie będzie osłaniać je przed czynnikami atmosferycznymi, a to wpłynie na komfort podróży i oczekiwania na nią.
Jeżeli zaś chodzi o skwer przed dworcem PKP, to w konsultacjach społecznych wygrał prezentowany niżej projekt, wraz z umieszczeniem pomnika w osi ul. Sienkiewicza. Do tej koncepcji skłaniamy się również my, gdyż wydzielenie większej przestrzeni zielonej przy przystankach autobusów, pozytywnie wpłynie na komfort przesiadek.
Poprawa komfortu obsługi podróżnych na stacji Kielce jest planowana w ramach zadania pn.: „Prace na linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów” i jest dofinansowana z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020