Po 5 latach walki o brakujący przystanek przy ul. Żelaznej, Zarząd Dróg dopuszcza projekt do Budżetu Obywatelskiego!
Publikacja wyników
Dziś MZD ogłosił listę zakwalifikowanych projektów. Nasz projekt otrzymał numer D001, a z jego szczegółami można zapozna się na stronie Budżetu Obywatelskiego – tutaj.
Głosowanie trwa od 14 września do 1 października!
Kilka lat walki
Od blisko 5 lat trwa batalia o utworzenie przystanku autobusowego przy dworcu PKP, po zachodniej stronie ul. Żelaznej. Zawsze, głównym argumentem było „nie da się”. Problem pojawił się tuż po otwarciu nowej ul. Żelaznej, na której projektanci zapomnieli wpasować przystanek autobusowy. O przystanek zaczęli upominać się nie tylko pasażerowie, ale również pacjenci Powiatowego Centrum Medycznego, a nawet Radni miasta.
W 2011, 2013 i 2015 roku do Rady miasta Kielce złożyliśmy petycję w tej sprawie, która została każdorazowo odrzucona ze względu – jak twierdził wówczas MZD – skrajnie niebezpiecznej lokalizacji. Powodem zagrożenia w ruchu drogowym, miała być zła geometria jezdni, wzniesienie ograniczające widoczność czy zbyt mały peron i pas drogowy, nie spełniające wymagań, jakie stawiają przepisy. Dwa ostatnie argumenty zostały przez nas obalone, gdyż urzędnicy naciągali interpretację przepisów, a geometria jezdni i niedostateczna widoczność zostały przez nas podniesione w projekcie Budżetu Obywatelskiego.
To właśnie do Budżetu Obywatelskiego kilka miesięcy temu zgłosiliśmy projekt budowy wspomnianego przystanku. Teraz możemy śmiało powiedzieć, że jest to nasz osobisty sukces!
Przystanek zaakceptowany
Ku zdziwieniu – co wybory potrafią zrobić z ludźmi – MZD mimo wielu słów „przeciw”, ostatecznie zaakceptował budowę tego przystanku. Nasz projekt zakłada: podniesienie peronu, wyrównanie spadku jezdni, zmianę jej geometrii oraz ustawienie wiaty i niezbędnego oznakowania. Projekt zakłada dużą ingerencję w teren, gdyż tego wymagają przepisy. Zatoka zostanie „podciągnięta” do standardu przystanków budowanych w ramach projektu z UE. Będzie betonowa, posiadać krawężnik najazdowy, a peron będzie spełniać wymagania osób niepełnosprawnych, które są pacjentami centrum medycznego.
Gdzie wysiądziemy?
Planowo, MZD bierze pod uwagę dwie lokalizacje: przed wjazdem do centrum medycznego, między ul. Złotą i Wspólną lub za barem mlecznym, wchodząc w ul. Sienkiewicza. Ostateczną decyzję poznamy 9 września, po publikacji zadań do głosowania. Wtedy również poznamy numer zadania i będziemy mogli rozpocząć kampanię.
Obecnie, jadąc od strony południowych dzielnic miasta, pasażerowie idący do dworca kolejowego muszą wysiąść na przystanku „Czarnowska”, skąd do dworca jest niemal 400 metrów. W jeszcze gorszym położeniu są pacjenci centrum medycznego, którzy z ulicy Czarnowskiej do przychodni mają blisko 450 metrów, a z ul. Żytniej 400 metrów. Są to odległości, które dla osób starszych, niepełnosprawnych czy chorych stają się ciężkie do pokonania, gdyż droga jest na wzniesieniu.
Utworzenie przystanku (zależnie od lokalizacji) sprawi, że do dworca kolejowego pasażerowie będą mieć 100-150 metrów, a pacjenci do przychodni… 50 metrów.
Zgodnie z założeniami projektu, projekt trafi do zadań w kategorii „duże” i pochłonie około 750 tysięcy. W tej cenie zawiera się: przebudowę jezdni, chodnika, wiatę i dostosowanie peronu do wymagań osób niepełnosprawnych. Przystanek otrzyma również elektroniczną tablicę.
Po publikacji zadania, ogłosimy jego numer. Zachęcamy do głosowania! 🙂 Głosowanie będzie trwać tylko pół miesiąca, dlatego trzeba nagłaśniać tę sprawę – wygramy i postawimy ten przystanek!