Przepełnione autobusy ósemki i opóźniona „23-ka”. ZTM zmienia rozkłady obu linii. Ósemka pojedzie dużo częściej.

ZTM podjął decyzję o zwiększeniu częstotliwości kursowania linii 8, szczególnie w godzinach porannego szczytu.

Co 10 minut

Od czasu zmiany trasy, ósemka notuje bardzo duże potoki pasażerskie. Stała się jedną z ważniejszych linii autobusowych, a pasażerowie chwalą możliwość dojazdu bliżej centrum. To za sprawą umożliwienia wjazdu w ulice Żeromskiego i Zagórską w dwóch kierunkach.

W związku z prowadzonymi obserwacjami i wnioskami pasażerów, podjęliśmy decyzję o zwiększeniu częstotliwości kursowania ósemki, w godzinach porannego szczytu – informuje Zarząd Transportu Miejskiego. O godzinie 7:00 ze Ślichowice, autobusy będą kursować co 10 minut. To właśnie o tej porze dnia pasażerowie mieli problem ze zmieszczeniem się do autobusów – wyjaśnia ZTM.

Jednocześnie urząd zapewnia, że stale obserwuje sytuacje w autobusach i będzie na bieżąco reagował na przepełnione autobusy.

Rozkład mało czytelny

Niestety mimo wysokiej częstotliwości, w rozkładzie jazdy brakuje taktu. Godziny odjazdów różnią się w każdej godzinie, a rozkład jest przez to dość mało czytelny. Mimo stałego rozwoju transportu publicznego w Kielcach, nadal występuje problem z brakiem taktu, co jest normą w każdym innym mieście – nawet na liniach kursujących bardzo rzadko.

Takt jest istotny z punktu widzenia pasażera. Nie chodzi bowiem jedynie o czytelność i wygląd rozkładu, a o równomierne rozłożenie ilości i częstotliwości kursów tak, aby zapewnić prawidłową obsługę miasta. Problemem są zapewne dodatkowe koszty, bowiem utrzymanie jednolitej częstotliwości wymaga skierowania na trasy nieco większej liczby pojazdów. Większe koszty utrzymania są jednak rekompensowane przez większe potoki pasażerów. Im większa częstotliwość, tym pasażer chętniej wybierze daną linię

Mamy nadzieję, że sytuacja w tej kwestii ulegnie poprawie.

Opóźniona 23-ka

Linia 23 znana jest z generowania dość dużych opóźnień. Autobusy omijają centrum, a mimo to opóźnienia sięgały ponad 10 minut.. Problematyczne są newralgiczne skrzyżowania i remontowane ulice, przez które poruszają się autobusy tej linii.

Po analizie odcinków tras, ZTM podjął decyzję o wprowadzeniu korekt w rozkładzie jazdy i wydłużeniu czasu przejazdu o 5 minut. Obecnie przejazd ze Ślichowic zajmuje 33 minuty, a po zmianie zajmie 38 minut.

Nowe rozkłady wchodzą w życie w sobotę, 2 października.

Rozkład linii 8

Rozkład linii 23