UFO powoli ląduje na ziemi. Prace są zakończone w 90%. Zobacz fotogalerię dworca!

Firma Budimex, wykonująca budowę Dworca Autobusowego ogłosiła, że budowa kieleckiego centrum komunikacyjnego jest zaawansowana już w ponad 90%. W tej chwili trwają prace wykończeniowe na wszystkich obiektach tworzących centrum.

Zdążą przed rokiem szkolnym

Jak informuje Budimex: Montowane są elementy dekoracyjne na zadaszeniach wszystkich poziomów dworca autobusowego. Trwa montaż podłóg i małej architektury wewnątrz dworca oraz na placu przed dworcowym. Wykańczane są kasy, pomieszczenia i techniczne budynku dworca. Na budowie pracuje każdego dnia średnio ponad 100 osób. Rozpoczęły się już pierwsze odbiory inwestycji przez służby nadzoru. Do tej pory do inwestycji zaangażowano ponad 180 podwykonawców.

W czerwcu powinny trafić z Chin do nas komponenty do ponad 40 wyświetlaczy LED których dostawa opóźniła się z powodu ograniczeń epidemiologicznych COVID-19 Chinach. Potrzebujemy koło miesiąca na ich montaż. Centrum komunikacyjne powinnno zostać oddane do użytku, w przesuniętym o dwa miesiące terminie kontraktowym, do końca sierpnia 2020 roku – mówi Grzegorz Tomporowski, kierownik kontraktu Budimex

ZTM szuka przewoźników

Zarząd Transportu Miejskiego poszukuje przewoźników, którzy będą korzystać z nowego Centrum Komunikacyjnego. Jak dotąd podpisano 26 umów z przewoźnikami międzymiastowymi. Centrum Komunikacyjne będzie pierwszym przystankiem dla 50 linii dalekobieżnych (prywatnych), a także przystankiem dla wszystkich autobusów aglomeracyjnych. Tutaj kończyć i zaczynać trasę będą m.in linie 7, 9, 10, 11, 12, 14, 18, 27, 29, 38, 43, 45, 47. Docelowo, ZTM planuje również, aby na dworzec jechało kilka wybranych linii miejskich, aby jak najlepiej obsłużyć nowe centrum komunikacyjnePrzygotowujemy umowy i regulamin, który zostanie poddany na czerwcowej sesji pod głosowanie radnych. Będziemy wysyłać pisma do przewoźników, a robocze rozmowy już są prowadzonemówi Barbara Damian, dyrektor ZTM.

Przetarg na obsługę parkingu

samochód bramka szlaban Nowy parking P&R (Parkuj i Jedź) znajdujący się przy Dworcu Autobusowym prawdopodobnie obsługiwany będzie przez firmę Green Center z Poznania. GREEN Center to firma, będąca wyspecjalizowanym producentem, dostawcą i sprzedawcą systemów parkingowych i systemów dostępu. Jakość i wiarygodność naszych produktów została potwierdzona przez ponad 20 lat ich praktycznego użytkowania.

System obsługujący parking będzie maksymalnie jak to możliwe ekologiczny. Bilet służący podczas wjazdu, będzie jednocześnie przepustką do wyjazdu. W ten sposób ZTM chce zmniejszyć zużycie papieru. Automatyczne kasy, które znajdą się na terenie dworca, będą wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, a także będą umożliwiały podjęcie decyzji o tym, czy kierowca chce drukować paragon. Płatność możliwa będzie w sposób mobilny, bezgotówkowy oraz gotówkowy.

 

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć fotogalerię!

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”1″ gal_title=”Wszyst. zdjęcia”]

Fotogaleria od wykonawcy: Budimex S.A

Modernizacja centrum komunikacyjnego rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku. Inwestorem jest Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach. Powierzchnia użytkowa 3 577,81 m2 a kubatura 18 225,0 m3. Nowe centrum komunikacyjne będzie węzłem przesiadkowym dla komunikacji autobusowej miejskiej, podmiejskiej i samochodowej. Powstanie w tym miejscu także centrum spotkań i wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Wartość inwestycji wynosi 69 mln zł brutto.

Dworzec został uruchomiony w 1984 r. Obiekt w formie spodka stał się charakterystycznym elementem panoramy Kielc. Budynek wyróżnia się swoją okrągłą formą, a zwłaszcza kopułą z wypustkami (lampionami). Na uwagę zasługują też rozwiązania komunikacyjne – autobusy jeżdżą niemal bezkolizyjnie wokół budynku dworca, do którego pasażerowie dostają się za pomocą przejść podziemnych. Obiekt od 2011 r. jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Przez lata istniało ryzyko, że obiekt zniknie z pejzażu miasta, gdyż prywatny właściciel chciał go zburzyć bądź obudować centrum handlowym. Obiekt od kwietnia 2016 r. jest własnością miasta.