Już w grudniu rusza remont dworca PKP! Posłuchaj, jak zabrzmią zapowiedzi pociągów po remoncie. [AUDIO]

Remont dworca PKP wiąże się również z całkowitą zmianą informacji pasażerskiej. Ludzki głos zostanie zastąpiony syntezatorem.

Za opóźnienie przepraszamy

To chyba najbardziej znany i często wyśmiewany fragment informacji głosowych na dorcach kolejowych w całej Polsce. W wersji komputerowej zabrzmi niestety mniej „ludzko”.

Zapowiedź stacji końcowej również zabrzmi inaczej, ale z innego powodu. Wreszcie usłyszymy Kielce Główne!

Najbardziej popularny w Kielcach pociąg – Orłowicz z Olsztyna do Krakowa.

Następna stacja: Kielce Główne!

Które zapowiedzi wolisz?

Zobacz, jak głosują inni

Loading ... Loading ...

Co z megafonistkami?

Jak opisywaliśmy niedawno, Megafonistki nie stracą pracy! Tak zapewnia PKP.

W całej Polsce na stanowisku megafonisty PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zatrudniają aktualnie 455 osób. Większość z nich to kobiety. Za wygłaszanie komunikatów w niektórych lokalizacjach odpowiadają także osoby na innych stanowiskach np. dyżurni ruchu. 

Do zakresu obowiązków operatora informacji głosowych i wizualnych zaliczamy: wygłaszanie komunikatów megafonowych informujących podróżnych o mającym nastąpić wjeździe/ postoju/ odjeździe/ opóźnieniu pociągu pasażerskiego, zmianie toru wjazdowego/ peronu itp. zgodnie ze wzorami komunikatów. To są również informacje o trasach pociągów i zestawieniach składów. Dodatkowo wygłaszane są komunikaty ostrzegawczo – informacyjne np. o mającym się odbyć przejeździe pociągu (lokomotywy) bez zatrzymania.

Obecnie w czasie obowiązującego stanu epidemii wygłaszane są również komunikaty dotyczące ograniczeń oraz obostrzeń związanych z zagrożeniem COVID 19

Rozpoczynamy w grudniu

Już w grudniu przekazanie terenu wykonawcy, który dokona kompleksowego remontu i modernizacji dworca – poinformował wiceminister infrastruktury – Marcin Horała. Aż 12 firmy chce wyremontować nasz dworzec i każda z ofert przewyższyła założenia finansowe. Są dodatkowe pieniądze w budżecie. Krajowy Program Kolejowy został zwiększony o kolejne miliardy. Także te środki są zabezpieczone i tego frontu inwestycyjnego absolutnie nie chcemy zwijać – informuje wiceminister.