MPK znowu łamie zapisy umowy! Klimatyzację uruchamiają od godziny 9, bo… wcześniej dyspozytor nie pozwala.

Tylko od ostatniego poniedziałku do dziś, za pomocą formularza ZGŁOŚ TO, pasażerowie zgłosili niedziałającą klimatyzację aż 47 razy!

Bo dyspozytor nie pozwala

„Kierowca odmówił uruchomienia klimatyzacji twierdząc, że mogą ją włączać od 9 rano” – to kluczowe zdanie w jednym zgłoszeń uruchomiło machinę w Zarządzie Transportu Miejskiego.

„Zgłosiłem kontrolerowi biletów, że nie ma klimatyzacji, a ten poinformował, że kierowcy mają przykaz uruchamiania jej od 9 rano, nie wcześniej” – napisał kolejny z internautów.

Dziś rano, pomiędzy 7.30, a 7.55 wpłynęło 7 zgłoszeń o braku klimatyzacji w pojazdach.

Niezależnie od pory dnia, kierowcy muszą uruchomić klimatyzację, gdy temperatura przekroczy 23 stopnie – mówi Marian Sosnowski, dyrektor ZTM Kielce. Takie jest ustalenie i tego mają się trzymać, a dyspozytor nie może o tym decydować – dodaje dyrektor. Będziemy to sprawdzać – kończy.

Komu leży na sercu los pasażerów?

Jak się okazuje, wbrew zapewnieniom dotyczącym troski o pasażerów, MPK nie interesuje temperatura, w które podróżują pasażerowie. 9 pojazdów kieleckiego przewoźnika posiada klimatyzację, która nie jest uruchamiana. Umowa zobowiązuje przewoźnika do uruchamiania klimatyzacji we wszystkich autobusach, które ją posiadają. Oprócz pojazdów, które są własnością miasta, MPK posiada siedem pojazdów z klimatyzacją. Są to pojazdy marki TEMSA z numerami bocznymi od 030 do 036 oraz dwa Solarisy tj.: Urbino15 z numerem bocznym 244 oraz przegubowiec z numerem bocznym 268.

Zwróciliśmy się do MPK z prośbą o wyjaśnienie tych sytuacji. Zgodnie z zapisem umowy z ZTM, klimatyzowanie przestrzeni pasażerskiej przy temperaturze przekraczającej 23° C uruchamiana jest we wszystkich autobusach jednocześnie na polecenie wydane przez dyspozytora – wyjaśnia kierownik działu eksploatacji MPK. Dyspozytor na bieżąco monitoruje temperaturę powietrza – informuje kierownik.

Zasady dotyczące klimatyzacji

W menu strony, możecie znaleźć dział „6 pytań o klimatyzację”, w którym zamieściliśmy odpowiedzi na najczęstsze zgłoszenia (pytania) od pasażerów do Zarządu Transportu Miejskiego, oraz przypomnieliśmy zasady obowiązujące MPK Kielce.

Najważniejsze informacje to:

  • 23 stopnie NA ZEWNĄTRZ – od tej temperatury kierowcy zobowiązani są do włączenia klimatyzacji, niezależnie od pory dnia
  • 74 pojazdy – tyle autobusów posiada klimatyzację

… i pamiętajcie! Nie wolno wsiadać i wysiadać, bo klimatyzacja nie będzie działać 🙂