ZTM nie zgadza się na 12 metrowe autobusy, zamiast MAZów. „To łamanie postanowień umowy”

Do 7 sierpnia MPK ma czas na ustosunkowanie się do żądania miasta względem niespełnienia warunków SIWZ.

Propozycja MPK odrzucona

Dyrektor ZTM Kielce Marian Sosnowski zażądał od Przewoźnika wycofania z użytku autobusów niespełniających kryteriów umowy. Mowa m.in. o krótkich autobusach marki MAZ, które kursują na liniach bezpłatnych „ZERO” oraz na liniach nocnych i linii dziennej nr 6.

MPK odpychając zarzuty stwierdziło, że autobusy mogą wycofać od zaraz i zastąpią je pojazdy 12 metrowe. Do dziś, MPK wycofało tylko jeden pojazd niespełniający kryteriów, a w zamian za niego kursuje Mercedes Citaro, obsługujący wcześniej tylko linię komercyjną nr 201.

Prezes MPK wystosowała do ZTM pismo, w którym zaproponowała dwa rozwiązania problemu, skłaniając się do tego pierwszego, którym jest wycofanie krótkich pojazdów i zastąpienie ich pojazdami 12 metrowymi – jest to najtańszy dla przewoźnika sposób, bo rozwiążą problem bez żadnych dodatkowych kosztów. Drugim i jak sie okazuje jedynym rozwiązaniem jest zakup czterech, nowych pojazdów do obsługi wskazanych wcześniej linii.

Dyrektor ZTM nie zgodził się na zastąpienie pojazdów typu MIDI zwykłymi autobusami. Umowa wymaga pięciu pojazdów o długości max. 11 metrów, bez stopni poprzecznych.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Dyrektor ZTM Marian Sosnowski zastanawia się nad nałożeniem kar na przewoźnika za niespełnienia warunków dotyczących ilości taboru. Ponadto, Dyrektor wyciągnie konsekwencje wobec pracownika, który przeoczył ten problem w ofercie kieleckiego MPK.

Mercedes albo Solaris

Obecnie na rynku są tylko dwaj producenci, którzy spełniają wymagania dot. niskiego podwozia w tych autobusach. Są to firmy Mercedes Benz oraz Solaris. Pozostali producenci autobusów typu MIDI nie spełniają wymagań dot. braku stopni poprzecznych.

Zazwyczaj okres oczekiwania na nowy autobus to minimum od 6 miesięcy w górę w zależności od obłożenia produkcji które obecnie jest bardzo duże – poinformował rzecznik firmy Solaris, Mateusz Figaszewski.

Dla pasażerów

MPK będzie musiało więc zakupić 4 nowe pojazdy. Dzięki naszym działaniom, będą to kolejne pojazdy z ciepłym guzikiem i klimatyzacją, bo tego wymaga zapis umowy, dotyczących wprowadzania do użytku nowych pojazdów.