Przetarg na „Hybrydy” ogłoszony. „Autobusy z klimatyzacją i dużymi, przesuwanymi oknami”

Zapowiadany przez Zarząd Transportu Miejskiego przetarg został ogłoszony. Kto złoży oferty? Większość pytanych uważa, że… jak zawsze wygra „Solaris”, a może czas na inne marki autobusów w naszym mieście?

15 „przegubów” i 10 „solówek”

Tak, jak pisaliśmy wcześniej, ZTM oczekuje od dostawcy 25 całkowicie nowych, spalinowo-elektrycznych autobusów. Oczywistym, że mają też byc one całkowicie niskopodłogowe. Szacunkowo, Hybrydy maja pochłonąć około 42 miliony złotych.

Specyfikacja:

Autobusy muszą być napędzane silnikiem spalinowym i silnikiem bądź silnikami elektrycznymi w systemie hybrydowym. Silniki napędu hybrydowego mogą pracować w zależności od potrzeb na przemian lub jednocześnie. Zamontowany w autobusie napęd hybrydowy musi umożliwiać trakcję jazdy podobną do trakcji autobusu wyposażonego w klasyczny układ napędowy diesla. Układ hybrydowy musi odzyskiwać energię podczas hamowania i wykorzystywać ją do ładowania magazynu energii elektrycznej akumulatorów, superkondensatorów lub też… Ale co nas to obchodzi? To nie są ważne dla pasażera informacje.

A to, co nas obchodzi? Klimatyzacja i duże przesuwane okna!

Pojazdy muszą być w pełni niskopodłogowe. Autobus długi musi pomieścić 94 pasażerów na miejscach stojących i 32 na miejscach siedzących. Dla solówki te wartości wynoszą odpowiednio 64 i 24. Miejsca siedzące szerokie, dla jednej osoby, które w Kielcach uważane są za „wąskie dla dwóch” – są dla jednej i ZTM liczy jako pojedyncze. Wymagane są wyłącznie drzwi dwuskrzydłowe (w długim autobusie cztery pary, w krótkim – trzy pary). Poza tym wymagane są okna przesuwne i klimatyzacja. ZTM wymaga również oświetlenia typu LED. „Ciepłych guzików” nie będzie w nich, ani w żadnym innym autobusie w Kielcach.

Do wyboru do koloru. Oto najbardziej znane autobusy hybrydowe rożnych marek:

Termin składania ofert mija 10 stycznia 2017 r., zaś wygrany ma czas od od 11 grudnia 2017 r. do 15 grudnia 2017 r. na zrealizowanie zamówienia w całości. Planowo pojedziemy nimi w styczniu 2018 roku.

Zamówienie:

TREŚĆ ZAMÓWIENIA

SPECYFIKACJA ZAMÓWIENIA

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach, ul. Głowackiego 4

tel. 41 343 15 93, email: ztm@ztm.kielce.pl

 

Komentuj i udostępniaj wiedzę innym! Nie musisz być zalogowany 🙂 Zjedź niżej…